Wykresy na monitorze

Zalety trzymania pieniędzy w banku

12 kwietnia 2024

Zastanawiasz się, gdzie trzymać pieniądze: czy w gotówce w tzw. skarpecie, a może w banku, na rachunku osobistym, koncie oszczędnościowym lub na lokacie? Sprawdź, dlaczego zdecydowanie lepiej przechowywać swoje oszczędności w banku niż w domu w formie gotówki. Przekonaj się, dlaczego jest to dla nich najbezpieczniejsze miejsce.

Konto bankowe to podstawowe miejsce, w którym trzyma się pieniądze. Można również założyć do niego dodatkowy rachunek, czyli konto oszczędnościowe, na którym gromadzi się nadwyżki finansowe. Dlaczego jest to lepsza opcja niż trzymanie oszczędności w domu?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na szereg niebezpieczeństw, jakie czyhają na gotówkę przechowywaną w domu. Podstawowym zagrożeniem jest oczywiście ryzyko kradzieży. Nawet jeśli masz świetne zabezpieczenia – kamery, alarm, czy nawet sejf, nigdy nie masz pewności, czy będą one przeszkodą niemożliwą do pokonania przez złodziei.

Gotówka trzymana w domu może również zostać zniszczona. Pożary czy zalania niestety się zdarzają. Jeśli doszłoby do takiego zdarzenia, nie tylko stracisz część swojego mienia, ale również pieniądze.

Kolejną wadą gromadzenia środków w domu jest to, że pieniądze tracą wartość w czasie. To zupełnie naturalny proces, choć czasem może przebiegać szybciej, a czasem wolniej. Trzymanie środków w domu w czasie wysokiej inflacji sprawia, że każdego dnia masz coraz mniej kapitału, choć jego wartość nominalna pozostaje taka sama. Oprocentowane produkty bankowe, czyli konta oszczędnościowe i lokaty bankowe, pozwalają skutecznie chronić środki przed utratą wartości w czasie.

Czy pieniądze w banku są bezpieczne?

Zastanawiasz się, czy pieniądze na koncie bankowym są bezpieczne? Warto wiedzieć, że jest to jedno z najmniej ryzykownych miejsc trzymania swoich środków. Nie ma praktycznie żadnego ryzyka, że kapitał przepadnie, zostanie skradziony, czy przejęty przez bank (np. w ramach Bank Recovery). Nad bezpieczeństwem naszych pieniędzy czuwa Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG). Nawet w przypadku niewypłacalności banku (czego ryzyko jest znikome), ta instytucja gwarantuje klientom wypłatę środków do równowartości 100 000 euro (dla każdej osoby).

BFG sprawuje pieczę nad środkami trzymanymi w bankach i w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych. Dodatkowym zabezpieczeniem jest to, że instytucje finansowe muszą działać zgodnie z prawem bankowym, oraz zasadami ustalanymi przez Narodowy Bank Polski i Komisję Nadzoru Finansowego.

Jeśli zatem obawiasz się trzymać pieniądze w banku, bo słyszałeś historię sprzed lat, że zgromadzone na koncie środki przepadły, musisz wiedzieć, że obecnie twoje pieniądze przechowywane w banku są zabezpieczone przez państwowe instytucje.

O czym warto pamiętać, trzymając pieniądze w banku?

Pieniądze trzymane w banku nie są narażone na zewnętrzne zagrożenia, takie jak kradzież, czy przejęcie środków przez osoby trzecie, oczywiście pod warunkiem, że zachowasz odpowiednią ostrożność podczas korzystania z bankowości i na przykład będziesz chronić dane dostępowe do konta przed cyberprzestępcami.

Inną kwestią jest utrata wartości pieniędzy, na przykład w czasie wysokiej inflacji. Jeśli wszystkie pieniądze trzymasz na koncie osobistym, które nie jest oprocentowane, twoje środki są "zjadane przez inflację". Jak temu zapobiec? Najlepszym sposobem jest założenie konta oszczędnościowego.

W Toyota Banku Konto Oszczędnościowe jest oprocentowane na poziomie nawet do 5% (dane na dzień 25.03.2024 r.). Możesz z niego korzystać przez Internet, więc masz stały podgląd stanu swoich finansów. Możesz wpłacać i wypłacać pieniądze na konto oszczędnościowe kiedy chcesz, bez żadnych ograniczeń.

Czego unikać, gdy trzymamy pieniądze w banku?

Zabezpieczenia stosowane przez banki są bardzo zaawansowane. Nie ma więc ryzyka, że twoje pieniądze zostaną skradzione z konta przez osoby trzecie, pod warunkiem że będziesz stosować zasady bezpiecznego korzystania z usług bankowych. Jakich reguł trzeba przestrzegać?

  • Nie podawaj nikomu danych logowania do bankowości internetowej – to absolutna podstawa. Pamiętaj, że dostęp do twojego rachunku umożliwia osobom trzecim wykonywanie na nim różnego typu działań. Mogą na przykład przelać twoje pieniądze na swoje konto bankowe.
  • Chroń swoje dane osobowe – szczególnie PESEL i numer dowodu osobistego. Złodzieje, którzy zyskają do nich dostęp, mogą podszywać się pod ciebie w banku.
  • Reaguj natychmiast, gdy zauważysz podejrzaną aktywność na twoim koncie. Jeśli w historii twojego rachunku pojawiły się przelewy lub płatności, których nie wykonałeś samodzielnie, od razu zadzwoń do banku, by zablokować dostęp do konta.
  • Nie instaluj zewnętrznego oprogramowania służącego do uzyskania zdalnego dostępu do twojego pulpitu. Cyberprzestępcy, chcąc wyłudzić dane do konta, często próbują nakłonić do instalacji programu, dzięki któremu zyskują nieograniczony dostęp do komputera swojej ofiary.

Trzymanie pieniędzy w banku jest w pełni bezpieczne. Na pewno jest znacznie mniej ryzykowne niż przechowywanie gotówki w domu. Pamiętaj jednak, że wiele zależy od tego, czy podejdziesz do korzystania z bankowości w sposób rozsądny.