Bezpieczeństwo komputera - co chroni nas przed oszustami?

Bezpieczeństwo komputera w Internecie – co nas chroni przed oszustami?

5 października 2021

Dokonywanie zakupów online to spore ułatwienie, ale jednocześnie pewne zagrożenie związane z działaniami oszustów. Cyberprzestępcy uciekają się do różnorodnych praktyk, aby tylko zdobyć wrażliwe dane lub uzyskać dostęp do rachunków bankowych. Z tego powodu warto zadbać o bezpieczeństwo użytkowanego komputera. Sprawdź, co możesz zrobić.

Oszustwa internetowe mogą przybierać różne formy – cyberprzestępcy praktykują wiele metod, dzięki którym mogą osiągnąć założone cele. Działalność oszustów już dawno przestała się ograniczać do podszywania się pod sprzedawców, którzy – po otrzymaniu pieniędzy od klienta – znikają.

Jak działają oszuści Internetowi?

Oszustwa internetowe bardzo często sprowadzają się do prób wyłudzenia danych – nie tylko osobowych, ale przede wszystkim dostępowych do logowania, np. do systemu bankowości elektronicznej czy danych z karty płatniczej.

Odbywa się do m.in. poprzez:

  • tworzenie stron internetowych łudząco podobnych do np. istniejących już sklepów internetowych
  • tworzenie fałszywych linków kierujących do zmanipulowanych stron internetowych
  • załączanie zainfekowanych załączników do wiadomości e-mail, których pobranie skutkuje instalacją szkodliwego oprogramowania.

Jak uchronić komputer przed oszustwami internetowymi?

Są osoby, które – mimo ogromnej rozwagi i świadomości czyhających zagrożeń – wpadną pułapkę cyberprzestępcy. Warto zatem zadbać o odpowiednie zabezpieczenie komputera, co pozwoli do minimum zredukować ryzyko związane z działalnością oszustów internetowych.

  • Zainstaluj program antywirusowy

Instalacja programu antywirusowego to jedna z najprostszych a zarazem skutecznych metod zabezpieczania się przed atakami przestępców internetowych. Dzięki temu zostaniesz poinformowany o próbie zainfekowania komputera, np. w momencie wchodzenia na „zawirusowaną” stronę internetową lub przy pobieraniu podejrzanego załącznika / pliku / programu.

Za niektóre programy antywirusowe trzeba zapłacić, ale niektóre pobierzesz bezpłatnie.

  • Aktualizuj system operacyjny

Nie ignoruj komunikatów, które rekomendują przeprowadzenie aktualizacji systemu operacyjnego. Pamiętaj, że aktualizacje wprowadzane są po to, aby zwiększyć „szczelność” systemu przed atakami cyberprzestępców. Jeśli nie zastosujesz się do zaleceń, narażasz swój komputer i siebie na oszustwa internetowe.

  • Korzystaj wyłącznie ze sprawdzonych operatorów płatności online

Jeśli dokonujesz transakcji internetowych, korzystaj wyłącznie z usług znanych operatorów płatności. Jeżeli natomiast płacisz kartą kredytową, upewnij się, że strona internetowa jest wiarygodna i odpowiednio zabezpieczona. W przeciwnym razie narażasz się na wyciek danych z karty, które są konieczne do sfinalizowania transakcji płatniczej.

Ostrożność przede wszystkim…

Nie daj się zwieść atrakcyjnym ofertom i zapewnieniom, że transakcja jest bezpieczna. Zachowaj czujności i kieruj się zasadą ograniczonego zaufania. Pamiętaj też, aby – w przypadku zawierania transakcji internetowych – korzystać wyłącznie ze sprawdzonych urządzeń oraz zabezpieczonych sieci Wi-Fi.