Czy stać mnie na nowy samochód?

Chcesz wymienić samochód na nowy? Zobacz, jakie są możliwości jego sfinansowania

23 lipca 2018

Masz samochód, ale planujesz wymianę auta na nowe? Poznaj dostępne formy finansowana zakupu – wybierz rozwiązanie najbardziej dopasowane do Twoich potrzeb oraz oczekiwań.

Jak wynika ze statystyk, w 2017 roku zarejestrowano ponad 480 tys. nowych pojazdów. Zainteresowanie takimi samochodami rośnie, między innymi z uwagi na atrakcyjne formy finansowania. Jeżeli więc planujesz zakup auta, poznaj wszystkie możliwości pozwalające na nabycie samochodu prosto z salonu.

Zakup nowego pojazdu za gotówkę

O ile zakup aut używanych za gotówkę to częsta praktyka, o tyle niewielu Polaków kupuje w ten sposób fabrycznie nowe pojazdy. Finansowanie zakupu samochodu w całości gotówką nie zawsze się kalkuluje, a ponadto nie wszyscy chcą pozbywać się oszczędności lub nie mają ich wystarczająco dużo.

Kredyt na nowy samochód

Kredyty samochodowe cieszą się sporą popularnością wśród Polaków – nawet 40% rodaków chce zaciągnąć zobowiązanie, aby móc w całości lub w części sfinansować zakup pojazdu.

W kredytach samochodowych nie ma nic złego – banki oferują wiele ciekawych propozycji, dzięki którym finansowanie auta może być opłacalne. Na tle standardowych kredytów wyróżnia się jednak Kredyt SMARTPLAN na nowe pojazdy dostępny w ofercie Toyota Banku. Jest to forma finansowania oparta o efektywny cykl wymiany aut (TCM), której zaletą jest m.in.:

  • większa dostępność – wpłata własna już od 10% wartości pojazdu
  • niskie koszty – rata miesięczna jest niższa nawet o 40% w porównaniu ze standardową ofertą kredytową (RRSO wynosi 11,48%)
  • większa wygoda – możliwość wymiany samochodu na nowy co 3–4 lata bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów.

Jak taki kredyt wygląda w praktyce? Po upływie okresu kredytowania klient ma do wyboru trzy warianty:

  • zwrot samochodu i jego wymianę na nowy w ramach kolejnej umowy – dealer odkupuje użytkowany pojazd, a środki otrzymane w zamian wystarczają na spłatę ostatniej raty balonowej oraz wpłatę własną kolejnej umowy,
  • zatrzymanie pojazdu na własność i spłatę w ratach ostatniej raty balonowej,
  • zatrzymanie samochodu na własność i jednorazową spłatę raty balonowej.

Leasing konsumencki

Leasing konsumencki nie cieszy się jeszcze popularnością wśród klientów indywidualnych. Za taką formą finansowania przemawiają uproszczone formalności oraz brak wpływu na zdolność kredytową. Jednak takie rozwiązanie, w przeciwieństwie do leasingu dla firm, nie przynosi korzyści z podatkowego punktu widzenia.

Kredyt gotówkowy

Alternatywą dla kredytu na nowy pojazd może być kredyt gotówkowy. Taka opcja, chociaż oferowana przez większość banków, jest znacznie droższa w porównaniu z typowym kredytem samochodowym.

Zastanawiasz się, które rozwiązanie będzie dla Ciebie korzystniejsze? Chociaż nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie, najczęściej wybieraną opcją jest typowy kredyt samochodowy. Warto jednak zdecydować się na taką ofertę, która zaproponuje nie tylko niskie oprocentowanie, ale i wysokość rat dostosowanych do możliwości finansowych.