Jak rozpocząć oszczędzanie?

Jak rozpocząć oszczędzanie?

20 września 2017

Nie ulega wątpliwości, że warto oszczędzać pieniądze. Rozpoczęcie oszczędzania może być jednak stosunkowo trudne. Zwłaszcza dla osób, które prowadzą beztroski, wygodny tryb życia, wydają pieniądze pod wpływem impulsu i rzadko zastanawiają się nad „finansowym jutrem”. Jeśli chcesz zmienić swoje podejście do pieniędzy, zgromadzić kapitał na przyszłą emeryturę lub sfinansować realizację marzeń, koniecznie przeczytaj nasze wskazówki.

Niezbędnym warunkiem, który pomoże Ci rozpocząć gromadzenie kapitału jest… szczypta wyobraźni. Choć dziś zarabiasz naprawdę dobrze, jeździsz świetnym samochodem i regularnie wyjeżdżasz na zagraniczne wakacje, zastanów się co będzie, jeśli pewnego pięknego dnia… stracisz swoją pracę. Czy na Twoim koncie oszczędnościowym znajdują się pieniądze, dzięki którym utrzymasz się przez co najmniej 6 miesięcy?

Zgromadzony na „czarną godzinę” kapitał zapewni Tobie oraz Twoim bliskim finansowe bezpieczeństwo i pozwoli spać spokojnie. W razie niespodziewanych zdarzeń dodatkowe środki umożliwią terminową spłatę zobowiązań kredytowych i rachunków oraz utrzymanie dotychczasowego poziomu życia.

Jeśli jesteś pewien, że nie grozi Ci utrata pracy lub, że bez większego wysiłku znajdziesz kolejną posadę, pomyśl o… przyszłej emeryturze. Nawet jeśli za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat otrzymasz państwowe świadczenie, jego wysokość może pozostawiać bardzo wiele do życzenia. Biorąc finansową przyszłość we własne ręce, zapewnisz sobie beztroską, spokojną i pogodną jesień życia.

Obierz cel

Kolejnym krokiem powinno być określenie przedmiotu oszczędzania. Zdecydowanie łatwiej gromadzić kapitał na konkretny cel niż na coś nieokreślonego. Przeznaczenie środków warunkuje również wybór narzędzi finansowych do ich pomnażania.

  • Jeśli zależy Ci na tym, aby stworzyć awaryjny fundusz na czarną godzinę, ulokuj pieniądze na koncie oszczędnościowym.
  • Jeśli chcesz uchronić środki na zakup własnego mieszkania przed impulsywnym roztrwonieniem, umieść je na lokacie. Wizja utraty odsetek, spowodowana przedterminową likwidacją depozytu będzie wystarczają motywacją, aby „zostawić pieniądze w spokoju”.
  • Jeśli planujesz oszczędzanie na emeryturę, załóż rachunek IKE lub IKZE, stworzony specjalnie z myślą o długoterminowym gromadzeniu kapitału.

Zrób porządek ze swoim budżetem

Jeśli na co dzień żyjesz od pierwszego do pierwszego, trudno będzie wygospodarować „wolne” kilkaset złotych bez porządnej analizy codziennych wydatków. Zanim rozpoczniesz oszczędzanie, zrób porządki w domowym budżecie.

Od czego zacząć? Najlepiej od codziennego zapisywania wydatków lub zbierania paragonów. Takie zajęcie wydaje Ci się nudne i męczące? Nie ulega wątpliwości, że zgromadzenie pokaźnego kapitału będzie wymagać od Ciebie szczypty wysiłku. Pomyśl jednak, czym jest ta odrobina trudu w obliczu rosnącego dynamicznie stanu konta oszczędnościowego.

Analizując codzienne wydatki, sprawdzisz na co wydajesz najwięcej pieniędzy. Pozwoli Ci to wygenerować odczuwalne dla portfela oszczędności. Co miesiąc płacisz aż 800 zł za firmowe lunche? Zamiast nich zabieraj do pracy posiłki przygotowane w domu. Pamiętaj - oszczędzając pieniądze, nie musisz odmawiać sobie każdej drobnej przyjemności. Zrezygnuj jednak z wydatków, które są zwyczajnie zbędne.

Zautomatyzuj narzędzia bankowe

Nie masz czasu co miesiąc wykonywać przelewów na konto oszczędnościowe? Boisz się, że zupełnie o tym zapomnisz? Ustaw w swoim banku zlecenie stałe. Na jego podstawie w danym dniu każdego miesiąca na Twoje konto oszczędnościowe „powędruje” określona suma. A Ty nie będziesz musiał o tym pamiętać. Co ważne, zadbaj o to, aby zlecenie stałe było realizowane kilka dni po wypłacie wynagrodzenia. Dzięki temu argument „nie mam z czego oszczędzać” stanie się przeszłością.

Kluczem do efektywnego oszczędzania jest przede wszystkim systematyczność oraz wyrobienie w sobie zdrowych nawyków w zakresie gospodarowania pieniędzmi. Wbrew pozorom, gromadzenie oszczędności nie jest domeną jedynie ludzi zamożnych. Kluczem do sukcesu jest życie poniżej własnych możliwości finansowych, ograniczenie zbędnych wydatków i mądre zarządzanie domowym budżetem.