Artykuł: Kradzież karty płatniczej - jak ją zablokować?

Kradzież karty płatniczej – jak ją zablokować?

31 sierpnia 2021

Kradzież karty debetowej wiąże się z dużym ryzykiem utraty zgromadzonych na koncie pieniędzy. Dowiedz się, co trzeba zrobić, by tego uniknąć.

Jak zablokować kartę debetową w przypadku kradzieży?

Czasami wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do kradzieży dokumentów – w tym karty debetowej przypisanej do rachunku bankowego. Niesie to za sobą spore ryzyko utraty zgromadzonych środków na koncie osobistym. Chociaż takich sytuacji nie zawsze da się uniknąć, można skutecznie uchronić się przed niepowołaną wypłatą pieniędzy. Sprawdź, jak zablokować kartę płatniczą.

W razie kradzieży karty płatniczej istnieje możliwość jej zablokowania lub zastrzeżenia. Chociaż oba procesy przebiegają na podobnych zasadach, istnieje między nimi znacząca różnica.

Blokada a zastrzeżenie karty płatniczej

Zastrzeżenie karty płatniczej polega na całkowitym „wyłączeniu” jej funkcjonalności. Oznacza to, że nie będzie można z niej korzystać w ogóle. Stanie się kompletnie bezużyteczna – zarówno dla ciebie (jako właściciela), jak i złodzieja.

Istotą blokady karty płatniczej jest tymczasowe „wyłączenie” funkcjonalności, np. do czasu aż się nie znajdzie. W tym przypadku istnieje zatem możliwość jej odblokowania i korzystania z niej jak do tej pory – bez konieczności wymiany karty na nową.

Można więc powiedzieć, że zastrzeżenie karty jest procesem nieodwracalnym. Natomiast zablokowaną kartę debetową da się przywrócić do ponownego użytku.

Blokada karty debetowej – krok po kroku

Proces blokady karty debetowej sprowadza się do zaledwie kilku kroków. Musisz jak najszybciej skontaktować się z bankiem. Możesz zrobić to na kilka sposobów:

  • dzwoniąc na infolinię,
  • logując się do systemu bankowości elektronicznej.

Cały proces zajmuje zaledwie kilka minut, dzięki czemu ryzyko wykorzystania środków przez osoby niepowołane.

Jako posiadasz Konta Osobistego w Toyota Banku, skradzioną kartę debetową możesz zastrzec. Wystarczy skontaktować się telefonicznie – także z zagranicy.

Jak zmniejszyć ryzyko wykorzystania środków dostępnych na koncie bankowym?

Czy wiesz, że nawet w przypadku kradzieży karty debetowej możesz zminimalizować ryzyko wypłaty środków z konta przez osoby niepowołane? Musisz pamiętać, aby:

  • nie trzymać numeru PIN wraz z kartą płatniczą,
  • nadać odpowiednie limity na transakcje kartą – zarówno bezgotówkowe, jak i internetowe, a także wypłaty z bankomatów.

Pamiętaj, że wszystkie karty płatnicze dostępne w ramach rachunków Toyota Banku są zabezpieczone mikroprocesorem, którego nie można skopiować. Ponadto wykorzystanie bezpiecznej technologii płatności zbliżeniowych Pay Wave pozwala na aktywowanie tego rodzaju płatności na zaledwie 0,5 sekundy w momencie zbliżenia karty do czytnika. Co więcej, płatności powyżej 100 zł są autoryzowane poprzez numer PIN.

Jeśli zorientujesz się, że doszło do kradzieży karty płatniczej, musisz działać szybko. Natychmiastowa reakcja pozwoli uniknąć nieautoryzowanych transakcji dokonanych przez osoby niepowołane.