Leasing to najbardziej elastyczna forma finansowanie auta

Leasing to najbardziej elastyczna forma finansowania auta

4 listopada 2021

Leasing samochodowy to popularna forma finansowania, zwłaszcza wśród przedsiębiorców. Dowiedz się, jakie są zalety leasingu.

Leasing najbardziej elastyczną formą finansowania auta? Sprawdzamy!

Przedsiębiorcy mają różne możliwości finansowania firmowego pojazdu, wśród których największą popularnością cieszy się leasing. Takie rozwiązanie niesie za sobą korzyści, ale wiele osób wskazuje na jego niebywałą elastyczność. Sprawdź, czy rzeczywiście ta forma finansowania dopasowana do konkretnych oczekiwań.

Zainteresowanie leasingiem samochodowym nie słabnie, mimo wprowadzenia przepisów ograniczających opłacalność tej formy finansowania. Nadal jednak ma ona wiele zalet, które odpowiadają za jej przewagę m.in. nad kredytem.

Leasing samochodowy dopasowany do oczekiwań

Leasing uznawany jest za jedną z najbardziej elastycznych form finansowania. Pozwala na dopasowanie do potrzeb i oczekiwań przedsiębiorców jeszcze bardziej niż kredyt samochodowy.

  • Wysokość opłaty wstępnej

To przedsiębiorca – jako leasingobiorca – decyduje o wysokości opłaty wstępnej. Im jest ona wyższa, tym niższa może być rata stanowiąca miesięczne obciążenie firmowego budżetu.

W przypadku standardowego leasingu opłata wstępna może wynieść nawet 40% wartości fakturowej pojazdu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wpłacić ok. 10% – to dobre rozwiązanie dla firm, które nie chcą angażować dużej gotówki na start.

  • Czas trwania finansowania

Leasing zawierany jest na krótki czas (średnio 3-4 lata), ale nie dłuższy niż 5 lat. Przedsiębiorca decyduje, jak długo ma trwać umowa. Najbardziej optymalny wariant to 3 lata, po którym firma może (ale nie musi) stać się właścicielem użytkowanego pojazdu.

  • Wariant zakończenia umowy

Umowę leasingową można zakończyć w jednym z kilku scenariuszy. Standardem jest wykup użytkowanego pojazdu albo jego zwrot. Tymczasem w przypadku Leasingu KINTO One dostępnego w Toyota Leasing istnieje możliwość np. wymiany samochodu na nowy bez konieczności angażowania środków własnych. Zapewnia to gwarancja odkupu auta przez dealera, dzięki czemu leasingobiorca może spłacić ostatnią ratę leasingu oraz pokryć koszt opłaty wstępnej kolejnej umowy.

Jak wybrać leasing dopasowany do potrzeb?

Jeśli chcesz, aby leasing był formą finansowania dopasowaną do oczekiwań i potrzeb firmy, warto porównać kilka dostępnych ofert. Należy przy tym uwzględnić aspekty, takie jak:

  • wysokość miesięcznej raty – najlepiej, aby była ustalana w oparciu o wartość fakturową pojazdu i pomniejszona o opłatę wstępną i ostatnią ratę; dzięki temu – jako leasingobiorca – będziesz spłacać wyłącznie tę część wartości auta, która odpowiada rzeczywistej jej utracie w czasie trwania umowy;
  • sposób rozliczenia umowy – im więcej wariantów, tym łatwiej dopasować je do swoich potrzeb;
  • koszty – mimo wielu podobieństw, konkretne oferty mogą się różnić pod względem kosztów; warto więc oszacować, która opcja będzie lepiej wpisywała się w oczekiwania.

Leasing to elastyczna i korzystna oferta finansowania. Dopasowana do potrzeb, pozwoli utrzymać płynność finansową. Nie musisz obawiać się dodatkowych i nieprzewidzianych opłat, dzięki czemu z łatwością zaplanujesz miesięczny budżet firmowy.