Czy kieszonkowe dla dziecka to dobry pomysł?

Czy kieszonkowe dla dziecka to dobry pomysł?

31 stycznia 2018

Średnio 30% rodziców deklaruje regularną wypłatę kieszonkowego swoim dzieciom. Świadczy to tym, iż zdania na temat wsparcia finansowego pociech są podzielone. Jedni uważają, że jest to dobry sposób na naukę racjonalnego gospodarowania pieniędzmi, a inni – negują takie podejście m.in. z uwagi na wydawanie przez dzieci pieniędzy na niepotrzebne przedmioty. Można jednak w tym wszystkich zachować złoty środek. Sprawdź, jak.

Chociaż dla małych dzieci pieniądze są pojęciem abstrakcyjnym, nic nie stoi na przeszkodzie, by starsze pociechy edukować w zakresie finansów. Tymczasem niemal 50% rodziców nie włącza dzieci w dyskusje na temat finansów, zaś aż 70% nie daje kieszonkowego. W efekcie świadomość młodzieży w zakresie finansów nie jest duża, co wpływa na ich podejście do pieniędzy w dorosłym życiu.

Zalety kieszonkowego

Kieszonkowe to rozwiązanie, które wiąże się z wieloma zaletami. Przede wszystkim uczy racjonalnego zarządzania swoimi pieniędzmi, co będzie w przyszłości procentować rozwagą i umiejętnym zarządzaniem domowym budżetem.

Ponadto kieszonkowe:

  • uczy samodzielności – dziecko decyduje o tym, na co przeznaczy pieniądze
  • kształtuje cierpliwość – dziecko uczy się, że nie każdą swoją zachciankę można od razu zaspokoić.

Zamiast gotówki konto bankowe?

Rodzice, którzy są przeciwni kieszonkowemu w gotówce, powinni rozważyć założenie konta bankowego dla dziecka. Jest to wygodne i bezpieczne rozwiązanie, które pozwala na:

  • monitorowanie wydatków pociechy
  • możliwość ustalenia dziennych limitów wypłat z bankomatów, transakcji bezgotówkowych, internetowych.

Dzięki temu rodzice utrzymują kontrolę nad wydatkami dziecka – w przeciwieństwie do kieszonkowego w formie gotówki.

Wybierając konto młodzieżowe, warto wziąć pod uwagę nie tylko pobierane opłaty, ale również dodatkowe udogodnienia. Konto Click dostępne w ofercie Toyota Bank stanowi połączenie standardowego rachunku osobistego z kontem oszczędnościowym. Dzięki temu dziecko może nie tylko wpłacać i wypłacać środki, ale również oszczędzać.

W zależności od wysokości salda, Konto Click proponuje atrakcyjne oprocentowanie:

  • 1% w skali roku dla salda poniżej 8 tys. zł
  • 1,5% w skali roku dla salda do 10 tys. zł na koncie Super Click.

Dodatkowym atutem są bezpłatne wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce (trzy wypłaty w miesiącu).

Konto młodzieżowe w Toyota Bank przeznaczone jest dla młodzieży od 13 do 24 lat. Do założenia wymagana jest legitymacja szkolna lub paszport albo dowód osobisty. W przypadku osób niepełnoletnich założenie konta odbywa się wyłącznie za zgodą rodziców lub opiekunów.

Jak wysokie powinno być kieszonkowe?

Wysokość kieszonkowego to kwestia indywidualna każdej rodziny. Wybór odpowiedniej kwoty zależy bowiem od kilku czynników, m.in.:

  • sytuacji finansowej rodziny
  • skłonności dziecka do wydawania pieniędzy
  • wieku dziecka.

Chociaż podejście rodziców jest różne i niektórzy proponują kieszonkowe w wysokości kilkuset złotych, tak wysokie kwoty nie zawsze są konieczne. Zwykle wystarczy 50-100 zł na bieżące potrzeby. Większą kwotą można natomiast zasilać konto bankowe.

Warto przy tym pamiętać, aby o wysokości kieszonkowego oraz zasada przyznawania pieniędzy porozmawiać z dzieckiem. Od tego zaczyna się bowiem edukacja finansowa – edukacja, która będzie procentować w przyszłości.