Rachunek firmowy dla przedsiębiorców

Rachunek firmowy dla przedsiębiorców

- jakie formalności musisz spełnić?

   

  Choć decyzja o wyborze firmowego konta nie jest gwarancją powodzenia w biznesie, może znacząco ułatwić jego prowadzenie. Zanim rozpoczniesz poszukiwania idealnego konta dla firmy, koniecznie przeczytaj nasze wskazówki. W artykule podpowiemy jakie formalności należy spełnić, aby otworzyć firmowy rachunek i na co zwrócić uwagę, aby jak najlepiej spełnił Twoje oczekiwania.

  Jeśli posiadasz jednoosobową działalność gospodarczą, zgodnie z prawem wciąż pozostajesz osobą fizyczną. Z tego powodu nie masz obowiązku zakładania osobnego konta firmowego. Wszelkie operacje bezgotówkowe możesz realizować przy użyciu swojego konta osobistego. Czy warto pozostać przy tym rozwiązaniu? Nie do końca.

  Dlaczego warto założyć rachunek firmowy?

  Dwa osobne rachunki umożliwiają przede wszystkim oddzielenie finansów osobistych od firmowych. A to pozwoli lepiej kontrolować przepływy pieniężne, analizować wpływy i wydatki, zarządzać nadwyżkami oraz inwestować. Zalety posiadania dwóch kont docenią także przedsiębiorcy, którzy starają się o firmowy kredyt. Konieczność okazania wyciągów z konta nie będzie obarczona ryzykiem dostępu do prywatnych informacji i transakcji. Pomieszanie przelewów firmowych z prywatnymi może być również źródłem kłopotów podczas kontroli podatkowej.

  Jak wybrać najlepsze konto dla firmy?

  Jednym z kluczowych parametrów branych pod uwagę podczas wyboru konta dla firm jest darmowe prowadzenie. Często zdarza się, że banki nie pobierają opłat za korzystanie z rachunku po spełnieniu określonych przesłanek, np. w przypadku określonej wysokości miesięcznego salda na rachunku czy kwoty transakcji bezgotówkowych.
  Niemniej ważne są darmowe przelewy, także te do Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Analizując oferty poszczególnych instytucji sprawdź, ile kosztować Cię będzie wydanie karty debetowej, wypłaty z bankomatów oraz operacje wykonywane w oddziale banku.

  Wybierając konto dla firmy, zwróć uwagę również na dodatkowe parametry, decydujące o opłacalności i wygodzie jego użytkowania. Biorąc pod uwagę fakt, że specyfika każdego biznesu jest odmienna, wybór konkretnej oferty powinien być poprzedzony analizą własnych potrzeb.

  Jeśli często podróżujesz za granicę, sprawdź, ile zapłacisz za transakcję kartą oraz wypłaty pieniędzy z bankomatów.
  Jeśli zależy Ci na tym, aby korzystnie inwestować nadwyżki finansowe, wybierz bank, oferujący dostęp do atrakcyjnie oprocentowanych depozytów.
  Jeśli chcesz zachować płynność finansową i w każdej chwili posiadać dostęp do dodatkowych środków, sięgnij po rachunek z korzystnie oprocentowanym limitem kredytowym.

  Jakie formalności należy spełnić, aby założyć firmowy rachunek?

  Dane, które należy wprowadzić do wniosku o otwarcie rachunku firmowego w większości banków będą zbliżone.

  W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej będą to:

  • dokument tożsamości;
  • wpis do ewidencji działalności gospodarczej lub wpis do CEIDG

  W przypadku spółki cywilnej będą to:

  • dokument tożsamości;
  • wpis do CEIDG każdego ze wspólników;
  • kopia umowy spółki (plus ewentualne kopie aneksów).

  W przypadku spółki jawnej lub partnerskiej będą to:

  • dokument tożsamości;
  • zaświadczenie o wpisie do KRS.

  W przypadku spółki z o.o.:

  • dokument tożsamości;
  • zaświadczenie o wpisie do KRS.

  Rachunek Firmowy w Toyota Banku

  Jeśli chcesz otworzyć rachunek, który pozwoli Ci wygenerować dodatkowe zyski, sięgnij po Rachunek Firmowy w Toyota Banku.

  Najważniejsze korzyści wynikające z jego użytkowania to:

  • darmowe prowadzenie (jeśli średnie saldo na rachunku wyniesie co najmniej 25.000 zł w miesiącu);
  • 1000 bezpłatnych przelewów internetowych miesięcznie – w tym przelewy do ZUS i US;
  • dostęp do atrakcyjnych lokat i automatycznych depozytów overnight.

  Korzystając z Rachunku Firmowego otrzymasz również dostęp do:

  • promocyjnych warunków Limitu w koncie już od 5%,
  • udziału w Programie Polecaj&Zyskuj.

  Biorąc udział w Programie Polecaj&Zyskuj możesz zarobić nawet 14 400 zł w skali roku (maksymalnie 1200 zł miesięcznie). Wystarczy, że polecisz Rachunek Rachunek Firmowy i Limit w Koncie maksymalnie 3 kontrahentom. Jeśli założą konto, podając przy tym Twój identyfikator klienta, otrzymasz premię.