Jak radzić sobie <br/>z niezaplanowanymi<br/>wydatkami?

Jak radzić sobie
z niezaplanowanymi
wydatkami?

   

  Niespodziewane wydatki zwykle pojawiają się w najmniej oczekiwanym momencie – wtedy, kiedy człowiek jest na nieprzygotowany. Istnieją jednak sposoby, które pozwalają na szybkie poradzenie sobie z takimi kosztami. Poznaj sprawdzone rozwiązania.

  Niezaplanowane wydatki to codzienność wielu osób. Trudno jest przewidzieć zdarzenia losowe, które generują dodatkowe koszty, np. leczenie, rehabilitację, wyjazd. Często też pojawia się wiele okazji cenowych, które skłaniają do robienia impulsywnych zakupów. Nie oznacza to jednak, że trzeba z tego rezygnować.

  1. Systematycznie gromadź oszczędności

  Aby zabezpieczyć swój budżet przed nieplanowanymi wydatkami, warto dysponować nadwyżką finansową. Każdego miesiąca staraj się odkładać pewną kwotę, lokując ją np. na koncie oszczędnościowym. Oprocentowany rachunek nie tylko pozwoli zabezpieczyć środki przed ich wykorzystaniem, ale też pomoże w pomnażaniu zysków.

  Pamiętaj, aby pieniądze na konto oszczędnościowe wpłacać systematycznie – najlepiej zaraz po otrzymaniu wynagrodzenia za pracę. Potraktuj taki przelew jak jeden z wielu rachunków do opłacenia – oznacz go jednak jako priorytetowy, żeby Ci nie umknął.

  2. Stwórz fundusz na specjalne wydatki

  Aby żaden wydatek nie był dla Ciebie zaskoczeniem, stwórz specjalny fundusz na takie nieprzewidziane sytuacje. Odkładaj niewielkie kwoty, z których będziesz korzystać w razie potrzeby.

  Pamiętaj! Taki fundusz musi być czymś innym niż odkładaniem pieniędzy w ramach oszczędności. Niech stanowi dodatkowy wentyl bezpieczeństwa – w razie mniejszych wydatków.

  3. Uruchom linię kredytową w rachunku bankowym

  Jeśli chcesz mieć stały dostęp do pieniędzy – niezależnie od stanu konta bankowego, pomyśl o uruchomieniu linii kredytowej. To specjalna forma finansowania udzielana przez bank, w ramach której możesz korzystać z przyznanego limitu.

  Linia kredytowa stanowi połączenie klasycznego kredytu gotówkowego i karty kredytowej – masz przyznany limit i możesz z niego korzystać, dokonując transakcji bezgotówkowych, internetowych, a także gotówkowych (po wypłacie pieniędzy z bankomatu).

  Na uwagę zasługuje sposób spłaty zobowiązania – dokonywana jest automatycznie po każdorazowym wpływie środków na konto bankowe. Jednocześnie dochodzi do odnowienia przyznanego limitu, dzięki czemu z pieniędzy możesz korzystać na nowo. Przykładem takiego produktu jest Linia Kredytowa dostępna w Toyota Banku (RRSO 12,97%).

  Linia kredytowa jest ciekawą opcją – tym bardziej, że bank nalicza odsetki wyłącznie od wykorzystanej kwoty. Jeśli nie korzystać z limitu, wówczas nie są naliczane żadne opłaty.

  Nieprzewidziane koszty wcale nie muszą uszczuplać miesięcznego budżetu – wystarczy skorzystać ze wszystkich wyżej opisanych sposobów. To najlepsze metody na poradzenie sobie z nagłymi wydatkami.