Wszystko co powinieneś wiedzieć na temat wymiany opon. Poradnik

Wszystko co powinieneś wiedzieć na temat wymiany opon. Poradnik

23 października 2017

Jesień i wiosna to gorący okres dla warsztatów zajmujących się wymianą opon. Właśnie wtedy kierowcy ustawiają się w długich kolejkach, aby dostosować ogumienie do zmieniających się warunków atmosferycznych. W artykule sprawdzimy co warto wiedzieć na temat wymiany opon.

Długie kolejki przed warsztatami wulkanizacyjnymi to zmora kierowców. Niestety, wielu właścicieli aut przypomina sobie o konieczności wymiany opon dopiero wtedy, kiedy zaskoczy ich niespodziewany pierwszy śnieg. Może mieć to wyjątkowo nieprzyjemne konsekwencje w postaci kolizji lub wypadku.

Jest popyt? Jest podaż

Jesienią i wiosną coraz częściej w największych miastach Polski pojawiają się tzw. sezonowe punkty wymiany opon. Warto wiedzieć jednak, że fachowość i profesjonalizm wielu z nich może pozostawiać sporo do życzenia.
Wychodząc naprzeciw potrzebom zdesperowanych kierowców warsztaty tego typu oferują błyskawiczną wymianę opon. Niestety, bardzo często odbija się to negatywnie na jakości oferowanej usługi.
Dyskusyjne mogą być również kompetencje pracujących w nich „fachowców”. W większości przypadków są to osoby przypadkowe, skuszone możliwością szybkiego i dobrego zarobku. Niestety, kilkugodzinne szkolenie to zdecydowanie zbyt mało do uzyskania odpowiednich umiejętności.

Zwłaszcza w przypadku nowych samochodów, wyposażonych w nisko profilowe ogumienie o wysokich indeksach prędkości i czujniki ciśnienia w kołach, wysokie kompetencje mechanika są kluczowe. Źle wyważone koła czy niedokręcone śruby to tylko przykłady uchybień, które mogą znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo na drodze.

Biorąc pod uwagę fakt, że za kilka tygodni serwis zniknie z rynku tak szybko, jak się na nim pojawił, reklamacja nieprawidłowo przeprowadzonej usługi może okazać się niemożliwa. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i desperackiego poszukiwania punktu wymiany opon, warto odpowiednio wcześniej zatroszczyć się o tę kwestię.

Kiedy należy zmienić opony na zimowe?

Według producentów ogumienia opony należy wymienić na zimowe, kiedy temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Choć na oponach zimowych da się stosunkowo bezpiecznie podróżować po suchej nawierzchni, jazda na letnim ogumieniu po śniegu może okazać się bardzo ryzykowna, nawet dla wprawnych i doświadczonych kierowców.
Kierunkowa rzeźba bieżnika, duża ilość krawędzi, duża gęstość lameli oraz specjalna mieszkanka gumy sprawiają, że zimowa opona zazębia się z ośnieżoną nawierzchnią, zapewniając odpowiednią przyczepność i co za tym idzie bezpieczeństwo jazdy.

Zanim wymienisz opony

Zanim wymienisz opony na nowe, dokładnie je obejrzyj. Sprawdź, czy zużywają się równomiernie. Jeśli poziom zużycia jest widocznie inny, koniecznie skontroluj ustawienia geometrii zawieszenia. Jazda na nowych oponach przy źle ustawionym zawieszeniu może skutkować ich przedwczesnym zużyciem, a nawet zniszczeniem.
Co ważne, geometrię należy skontrolować również wtedy, gdy po założeniu nowych opon koła piszczą lub samochód zaczyna ściągać.

Cztery czy dwie?

Obowiązujące w naszym kraju przepisy pozwalają na jazdę z różnymi oponami na poszczególnych osiach pojazdu. Dzięki temu kierowcy mogą wymieniać koła stopniowo - parami. Warto wspomnieć jednak, że użycie opon o różnym bieżniku może powodować ich nierównomierne zużycie oraz nieco gorsze zachowanie na drodze

Nie tylko sezonowa wymiana opon

Konieczność wymiany opon może wynikać również z innych przyczyn. Do najpopularniejszych należą:

  • przebicie opony;
  • osiągnięcie granicy zużycia, wynikającej z przepisów;
  • widoczne oznaki starzenia;
  • uszkodzenie spowodowane „spotkaniem” z krawężnikiem czy dziurą w nawierzchni.

Jak rozpoznać dobry warsztat wymiany opon?

Chcąc wymienić opony, skorzystaj z usług warsztatu działającego nie sezonowo, ale przez cały rok. Nawet, jeśli wiąże się to z koniecznością kilkugodzinnego oczekiwania w kolejce. Takie punkty są z reguły lepiej wyposażone, a ich pracownicy posiadają odpowiednie kompetencje i umiejętności. Przekłada się to nie tylko na wyższą jakość wykonania usługi, ale również na bardziej precyzyjne wyważenie kół, zwiększenie żywotności opon, łożysk, silentblocków czy końcówek drążków.

Dobry warsztat wymiany ogumienia poznasz już po… sposobie, w jaki przygotowuje do montażu opony i obręcze. Dobrą praktyką jest uprzednie oczyszczenie stopki opony i stykających się z nią brzegów felg oraz naniesienie smaru, ułatwiającego montaż i uszczelniającego miejsce łączenia.
O solidności i kompetencjach warsztatu może świadczyć także kontrola stanu zaworków, wentyli oraz… użycie klucza dynamometrycznego do dokręcania śrub i nakrętek.

Ile kosztuje wymiana opon?

W zależności od modelu i marki samochodu sezonowa wymiana 4 opon kosztuje od 50 do 150 zł. Nowy komplet opon zimowych możesz kupić już od 250 zł.

Jak zabezpieczyć nieużywane opony?

Aby nieużywane opony mogły posłużyć w kolejnym sezonie, warto odpowiednio je zabezpieczyć. Najlepiej, jeśli będą składowane w suchym, chłodnym i ciemnym miejscu (np. w piwnicy czy komórce gospodarczej). Co ważne, miejsce to powinno być wolne od paliw, rozpuszczalników, olejów, smarów i innych agresywnych chemikaliów. Przed składowaniem opony należy dokładnie oczyścić i osuszyć.

Sposób na sfinansowanie wymiany opon

Jeśli przeszkodą w wymianie opon na zimowe jest pusty portfel, sięgnij po usługę Comfort Pay, oferowaną przez Toyota Bank.
Comfort Pay umożliwia rozłożenia na raty opłat za:

Sumę faktury rozłożysz na 12 miesięcznych rat, a pierwszą zapłacisz dopiero za miesiąc.

  • przegląd i konserwację samochodu,
  • naprawy uszkodzeń mechanicznych,
  • zakup i wymianę opon,
  • naprawy blacharsko-lakiernicze,
  • zakup i montaż akcesoriów.