Wymiana samochodu do 3-4 lata, czy to się opłaca?

Wymiana auta co 3-4 lata. Czy to się opłaca?

5 października 2021

Prowadzenie samochodu przez osobę z niepełnosprawnością jest możliwe. Są samochody, które są dostosowane do ich potrzeb. Dowiedz się więcej!

Czy wymiana auta co 3-4 lata się opłaca?

Wiele osób chciałoby wymieniać samochód co 3-4 lata, lecz o użytkowaniu pojazdu nawet przez kilkanaście lat zwykle decydują względy finansowe. Jednak okazuje się, że wymiana auta co kilka lat jest nie tylko możliwe, ale i bywa opłacalna. Dowiedz się więcej.

Wydaje się, że mało kto decyduje się na wymianę auta zakupionego w salonie po zaledwie 3-4 latach od momentu zakupu. Doświadczenie pokazuje jednak, że jest to coraz częściej praktykowane z powodu innowacyjnych produktów bankowych.

Dlaczego Polacy nie wymieniają samochodów na nowe co kilka lat?

Istnieje co najmniej kilka powodów, dla których większość Polaków korzysta z tego samego pojazdu przez nawet kilkanaście lat.

  • Nieopłacalność

Szacuje się, że w ciągu pierwszego roku nowe auto może stracić na wartości nawet 30% swojej ceny. Kolejny rok przynosi spadek o 10%, a następny – od kilku do kilkunastu procent. Tak szybka utrata wartości jest jednym z powodów, dla których nabywcy fabrycznie nowych pojazdów nie decydują się na ich wymianę po zaledwie kilku latach.

  • Czas trwania umowy kredytowej

Większość pojazdów nabywanych w salonach jest finansowana kredytami. Chociaż czas trwania umowy jest różny, niekiedy zobowiązanie spłacane jest przez 8-10 lat. To z kolei stanowi spore utrudnienie w przypadku wymiany pojazdu na nowy, ponieważ koniecznością byłoby uregulowanie kredytu w całości.

  • Przywiązanie

Polacy dość emocjonalnie podchodzą do pojazdów – większość z nich woli być właścicielami niż użytkownikami. Przywiązanie do samochodu bywa silniejsze, jeśli auto było zakupione za gotówkę.

Wymiana auta co 3-4 lata – to możliwe

Odpowiedzią na trendy panujące w zachodniej części Europy są specjalne produkty finansowe, które pozwalają na możliwość kredytowania pojazdu z myślą o jego wymianie po 3-4 latach. W ten sposób funkcjonują tzw. kredyty TCM – kredyty bazujące na cyklicznej wymianie pojazdów. Jego przykładem jest m.in. Kredyt niższych rat Easy dostępny w Toyota Banku (RRSO 7,86%), który jest jednocześnie kredytem z ratą balonową. Jak to działa?

  • Podpisujesz umowę kredytową na 3-4 lata.
  • Wpłacasz wkład własny i opłacasz miesięczne raty zgodnie z harmonogramem.
  • O zakończeniu umowy decydujesz ty – jedną z opcji jest wymiana auta bez angażowania środków własnych, co zapewnia gwarancja odkupu pojazdu przez dilera.

Sprzedając samochód dilerowi, pozyskane pieniądze przeznaczasz na spłatę ostatniej raty balonowej oraz wkład własny następnego kredytu balonowego. W ten sposób możesz postąpić z kolejnym kredytem i jeszcze kolejnym.

Kredyt samochodowy z opcją wymiany auta – dlaczego warto?

Wymiana auta co 3-4 lata to dogodna opcja nie tylko dla miłośników motoryzacji. Z takiego rozwiązania warto skorzystać, ponieważ możesz:

  • testować różne pojazdy bez ponoszenia wysokich kosztów
  • użytkować pojazdy będące stale na gwarancji producenta.

Ten ostatni argument jest najważniejszy w kontekście bezpieczeństwa. Nowe pojazdy są sprawne techniczne i mniej narażone na usterki.