samochód elektryczny 8

Co trzeba wiedzieć przed zakupem auta elektrycznego?

26 września 2022

Przymierzasz się do zmiany samochodu i myślisz o samochodzie elektrycznym? To może być dobre rozwiązanie, zwłaszcza gdy zawnioskujesz o dofinansowanie w ramach programu rządowego Mój Elektryk. Zanim więc dokonasz zakupu sprawdź, jakimi elektrykami warto się zainteresować.

Popularność samochodów elektrycznych rośnie, co ma związek nie tylko ze stale rosnącymi cenami paliw. Zakup elektryka pozwala na ograniczenie kosztów z tym związanych – ładowanie aut jest znacznie tańsze, a przy tym korzystniejsze dla środowiska naturalnego. Wybór auta z napędem elektrycznym na też inną zaletę – pozwala zaoszczędzić na kosztach zakupu.

Samochód elektryczny – na co zwracać uwagę?

Jeszcze kilka lat temu nie było zbyt dużego wyboru samochodów elektrycznych. Wiele się w tym zakresie zmieniło, dzięki czemu obecnie pojawia się większa szansa na znalezienie auta idealnie wpisującego się w oczekiwania. Co zatem warto uwzględnić przy wyborze?

Zasięg kilometrów

Jednym z ważnych czynników jest zasięg, czyli realna liczba możliwych do pokonania kilometrów bez konieczności ładowania akumulatora. Im jest on większy, tym samochód bardziej będzie się nadawał do podróżowania na długich trasach.

Za przykład może posłużyć model Toyota bZ4X – SUV z silnikiem elektrycznym, którym można pokonać ponad 450 km. Takie auto będzie nadawało się nie tylko do jazdy po mieście, ale i na dłuższe trasy.

Koszt ładowania

Koszt ładowania baterii pojazdu elektrycznego uzależniony jest od: stawki za 1kWh oraz od czasu trwania ładowania. Ten zaś jest różny – w zależności od tego, z jakiego prądu korzystasz. Nie bez znaczenia jest również pojemność baterii oraz pojemność ładowarki.

W przypadku prądu AC (prądu zmiennego), średni czas ładowania wynosi 8 godzin. Natomiast prąd DC (prąd stały) pozwala na zredukowanie czasu ładowania do zaledwie 30-60 minut.

Warto więc zorientować się, jaką pojemność baterii ma dany model elektryka oraz jakie są możliwości jej ładowania.

Cena pojazdu

Samochody elektryczne są droższe niż modele z silnikiem benzynowym. Warto jednak mieć świadomość, że część wydatków można odzyskać. W jaki sposób? Wystarczy skorzystać z programu Mój Elektryk, w ramach którego można otrzymać dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Maksymalna dopłata dla osób fizycznych wynosi aż 27 000 zł. Dzięki temu ostateczny koszt pojazdu można znacznie zredukować!

Jak ubiegać się o dopłatę do samochodu elektrycznego?

Rządowy program Mój Elektryk to efekt decyzji Komisji Europejskiej w ramach tzw. comfort letter. W jego ramach można ubiegać się o dofinansowanie do pojazdów osobowych, których wartość brutto nie przekracza 225 000 zł. Ograniczenie cenowe nie dotyczy jedynie posiadaczy Karty Dużej Rodziny.

Aby wziąć samochód w leasing z dopłatą rządową, należy:

  • złożyć wniosek o dotację,
  • podpisać umowę leasingową i umowę dofinansowania,
  • wpłacić brakującą kwotę opłaty wstępnej (w przypadku gdy jest ona wyższa niż kwota dotacji przyznanej przez NFOŚiGW).

Po dopełnieniu tych formalności możesz wyruszyć w drogę nowym samochodem elektrycznym.