Toyota Corolla

Historia Toyota Bank

Poznaj bliżej usługi finansowe Toyoty

O nas

Toyota Financial Services Corporation (TFSC), posiadająca filie w ponad 40 krajach na całym świecie, koncentruje się w swych działaniach na dostarczaniu wysokiej jakości produktów finansowych dopasowanych do potrzeb Klientów Toyota i Lexus oraz sieci dilerskiej.

Toyota Bank Polska S.A. oraz Toyota Leasing Polska Sp. z o.o. wchodzą w skład Toyota Motor Corporation oraz Toyota Financial Services Corporation.

Więcej informacji na temat Toyota Financial Services Corporation znajdziesz tutaj

 

Historia Toyota Bank

Toyota Bank Polska S. A. (TBP) prowadzi działalność na polskim rynku od 2000 roku. Właścicielem TBP jest niemiecka spółka Toyota Kreditbank GmbH z siedzibą w Kolonii.

W 2007 roku Toyota Bank uruchomił platformę bankowości elektronicznej. Dotychczasowa oferta Banku została rozszerzona o konta osobiste i oszczędnościowe, lokaty, pożyczki i karty płatnicze, a także systemy obsługi poprzez Internet, telefon i SMS.

Oferta Banku skupia się głównie na wspieraniu finansowania zakupu samochodów Toyota i Lexus. Usługi Banku skierowane są zarówno do Klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców.

 

Historia Toyota Leasing

Toyota Leasing Polska Sp. z o.o. (TLP) rozpoczęła działalność w 2002 roku, a jej jedynym udziałowcem jest Toyota Bank.

Oferta leasingowa skupia się na wspieraniu finansowania zakupu samochodów Toyota i Lexus w zakresie leasingu operacyjnego i finansowego oraz najmu długoterminowego. Toyota Leasing w swojej ofercie udostępnia również finansowanie w programie KINTO. W Polsce program KINTO ONE oferuje kierowcom wynajem długoterminowy samochodów nowych i używanych, a mogą z niego korzystać zarówno przedsiębiorcy, jak i klienci indywidualni. Najnowsze dane potwierdzają jego wciąż rosnącą popularność w naszym kraju.

Toyota Leasing jest również członkiem Związku Polskiego Leasingu.

O nas samochody

Toyota najpopularniejszym producentem samochodów na świecie w 2022 roku. Europa największym rynkiem dla zelektryfikowanych aut Toyoty

Toyota najpopularniejszym producentem samochodów

W 2022 roku Toyota Motor Corporation już po raz trzeci z rzędu sprzedała najwięcej samochodów na świecie ze wszystkich producentów. W ciągu 12 miesięcy klienci kupili 10 483 024 pojazdy marek Toyota, Lexus, Daihatsu i Hino. Firma utrzymała sprzedaż na tym samym poziomie co w 2021 rok (-0,1%), sprawnie reagując na problemy i ograniczenia związane z pandemią COVID-19, niedoborami półprzewodników i zaburzonymi łańcuchami dostaw.

Globalna produkcja 10,6 milionów aut i rekordowa produkcja w Europie

Europejskie fabryki łącznie opuściło w ciągu roku 792 169 samochodów, o 8,3% więcej niż w 2021 roku. Jest to najlepszy wynik w dotychczasowej historii fabryk Toyota Motor Europe.

Toyota Motor Corporation osiągnęła wyjątkowo wysoki poziom światowej produkcji samochodów, porównywalny ze stanem przed pandemią. W 2022 roku fabryki koncernu opuściły 10 610 604 samochody, o 5,3% więcej niż rok wcześniej. Jest to wynik lepszy niż w 2018 roku (10,57 mln aut) i niewiele niższy w porównaniu z rekordowym rokiem 2019 (10,72 mln aut).

W 2023 roku Toyota również planuje osiągnąć poziom co najmniej 10,6 mln samochodów. Firma bierze jednak pod uwagę, że czynniki które w ubiegłych latach powodowały zakłócenia w działaniu fabryk, mogą wystąpić także w nadchodzących miesiącach. Dlatego jej strategia zakłada pewną elastyczność w realizacji celów przy jednoczesnym maksymalnym wykorzystaniu atutów Systemu Produkcyjnego Toyoty i technologii TNGA.

Toyota najpopularniejszą marką na świecie

Toyota jest od 13 lat najpopularniejszą marką na świecie. W 2022 roku salony opuściło 9 566 961 samochodów Toyoty i Lexusa (-0,5%). Najwięcej z nich do klientów trafiło w krajach Azji (3 324 735 aut), w Ameryce Północnej (2 445 125 aut), w Japonii (1 289 132 auta) i w Europie (1 032 159 aut).

Nowy rekord 2,7 miliona zelektryfikowanych aut Toyoty

W 2022 roku sprzedaż zelektryfikowanych samochodów Toyoty i Lexusa przekroczyła poziom 2,7 mln egzemplarzy, osiągając nowy rekord. Klienci obu marek kupili w ciągu 12 miesięcy 2 726 263 zelektryfikowane auta, o 4% więcej niż w ubiegłym, również rekordowym roku. Zdecydowana większość, czyli 2 603 007 aut to pełne hybrydy. Sprzedaż hybryd plug-in wyniosła 90 346 samochodów, samochodów elektrycznych na baterie 24 466 aut, zaś elektrycznych pojazdów na wodór 3 924 auta. Pozostałe technologie odpowiadały za sprzedaż 4 520 zelektryfikowanych samochodów.

Europa stała się w ubiegłym roku dla Toyoty największym rynkiem zelektryfikowanych samochodów, które stanowiły ponad 65% całkowitej rocznej sprzedaży Toyota Motor Europe. Toyota i Lexus sprzedały w naszym regionie 688 185 zelektryfikowanych pojazdów. Niewiele mniej (663 504 auta) trafiło do klientów w regionie Azji, włączając Chiny. Klienci w Japonii kupili 580 364 zelektryfikowane Toyoty, a w Ameryce Północnej – 578 527 takich aut.

Skład Zarządu
Toyota Bank Polska S.A.

Bogdan Grzybowski

Bogdan Grzybowski

Prezes Zarządu

Małgorzata Wachowska

Małgorzata Wachowska

Członek Zarządu
Dyrektor Pionu Wsparcia
Biznesu i Procesów

Artur Zdziebło

Artur Zdziebło

Członek Zarządu
Dyrektor Pionu
Finansów i Ryzyka

 

Krzysztof Krakowiak

Krzysztof Krakowiak

Członek Zarządu
Dyrektor Pionu Sprzedaży,
Rozwoju Biznesu i Skarbu

 

Skład rady nadzorczej
Toyota Bank Polska S.A.

Ivo Ljubica
Przewodniczący Rady Nadzorczej
Michael Kainzbauer
Członek Rady Nadzorczej
Christian Ruben
Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej
Lech Kurkliński
Członek Rady Nadzorczej
Axel Nordieker
Członek Rady Nadzorczej
Jacek Pawlak
Członek Rady Nadzorczej

STRUKTURA TOYOTA BANK

Prezes Zarządu
Departament Prawny
Departament Zarządzania Zasobami Ludzkimi
Wydział Audytu Wewnętrznego
Wydział ds. Zgodności
 
 
 
 
 
 
Członek Zarządu Pion Finansów i Ryzyka
Departament Ryzyka i Kredytów
Departament Finansów
Członek Zarządu Pion Wsparcia Biznesu i Procesów
Departament Informatyki i Rozwoju
Departament Wsparcia Biznesu
Członek Zarządu Pion Sprzedaży, Rozwoju Biznesu i Skarbu
Departament Sprzedaży Marketingu i Kontaktu z Klientem
Departament Skarbu
Departament Rozwoju Biznesu i Innowacji
O nas dziewczyna na pasach

Skład Zarządu
Toyota Leasing Polska Sp. Z o.o.

 

Dominika Cepek


Dominika Cepek

Członek Zarządu

 

Skład rady nadzorczej
Toyota Leasing Polska Sp. Z o.o.

Ivo Ljubica
Przewodniczący Rady Nadzorczej
Christian Ruben
Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej
Axel Nordieker
Członek Rady Nadzorczej