O Toyocie

O Toyocie

Najważniejsze informacje o historii marki Toyota

Historia marki Toyota

Historia Toyoty rozpoczęła się pod koniec XIX wieku. Sakichi Toyoda wynalazł pierwszy w Japonii mechaniczny warsztat tkacki, który zrewolucjonizował krajowy przemysł tekstylny. W styczniu 1918 r. Sakichi założył spółkę Toyoda Spinning & Weaving Company. Przy pomocy swojego syna Kiichiro Toyody spełnił marzenie swojego życia i w 1924 r. zbudował automatyczny warsztat tkacki. Dwa lata później założył zakład Toyoda Automatic Loom Works.

Kiichiro, podobnie jak jego ojciec, był innowacyjnym wizjonerem. W latach dwudziestych XX w. przebywał w Europie i Stanach Zjednoczonych, gdzie zainteresował się powstającą branżą motoryzacyjną. Sto tysięcy funtów, otrzymane za sprzedaż praw patentowych do automatycznego warsztatu tkackiego, zostało dobrze ulokowanych. Za pomocą tego kapitału Kiichiro stworzył podwaliny Toyota Motor Corporation (TMC), która powstała w 1937 r.

Toyota Motor Corporation jest wiodącym koncernem motoryzacyjnym. W 2014 roku na 5 kontynentach firma znalazła nabywców na ponad 10,2 mln aut, w tym 9,1 mln Toyot. Toyota jest największym producentem samochodów na świecie oraz najcenniejszą marką branży, jej wartość jest szacowana na 42 mld dol. (wg zestawienia Japan's Best Global Brands 2015, opublikowane przez firmę Interbrand).

Toyota, jako pierwsza firma o globalnym zasięgu, wprowadziła do szerokiego obrotu samochody hybrydowe z napędem spalinowo-elektrycznym, charakteryzujące się czystością spalin i przyjazne dla naszej planety.

Więcej informacji na temat historii Toyoty znajdziesz tutaj.

Toyota w Polsce

Toyota Central Europe jest częścią Toyota Motor Corporation, jednego z 3 największych koncernów motoryzacyjnych świata. Samochody Toyota mają tradycyjnie wysoką jakość i cieszą się dużą popularnością w Europie. W Polsce od lat Toyota zajmuje czołowe miejsca w rankingach sprzedaży. Sukces Toyoty w Polsce to praca sprawnie działającej, najlepszej w kraju, sieci 63 dilerów.

Grupa Toyota w Polsce

Skład Grupy: 

  • Toyota Central Europe sp. z o.o. (TMPL) – z siedzibą w Warszawie,
  • Toyota Bank Polska S.A. (TBP) – z siedzibą w Warszawie,
  • Toyota Leasing Polska Sp. z o.o. (TLP) – z siedzibą w Warszawie,
  • Toyota Logistics Services Poland Sp. z o.o. (TLSPL) – z siedzibą w Warszawie,
  • Toyota Motor Manufacturing Poland Sp. z o.o. (TMMP) – z siedzibą w Wałbrzychu,
  • Toyota Motor Industries Poland Sp. z o.o. (TMIP) – z siedzibą w Jelczu Laskowicach,
  • Toyota Material Handling Polska Sp. z o.o. (TMHP) – z siedzibą w Jaktorowie.
  • Toyota Insurance Services SE Poland branch – z siedzibą w Warszawie

Co to jest Toyota Way?

Toyota Way to filozofia oraz DNA firmy, które zawiera unikalne elementy kultury firmowej. „Otwórz okno, a zobaczysz wielki świat" – mówił Sakichi Toyoda. Człowiek, który zawsze starał się być o krok przed innymi. Człowiek, który wyprzedzał swoje czasy.

Sakichi Toyoda

Ten sposób myślenia udało mu się zaszczepić w swoich następcach – wiara w realizację jego marzenia stała się zaś fundamentem rozwoju Toyota Motor Corporation. 

Nigdy nie obawiamy się próbowania nowych sposobów i kwestionowania status quo. Stale towarzyszy nam nieskończony optymizm w ciągłym dążeniu do robienia różnych rzeczy coraz lepiej.

Więcej informacji na temat Toyota Way znajdziesz tutaj.