Odpowiedzialny biznes

Odpowiedzialny biznes

...rozglądaj się i obserwuj zmiany zachodzące w środowisku, by nigdy nie zostać w tyle...
SEISHI KATO

Nasze działania wspierające odpowiedzialny biznes

Jako duża i ceniona na rynku marka zdajemy sobie sprawę, że nasze działania mają wpływ na wiele obszarów życia społeczeństwa, w tym naszych Klientów, Pracowników. To dlatego przykładamy wielką wagę do tego, co robimy i podejmujemy odpowiedzialne decyzje. Codziennie pracujemy nad tym, aby nasze kompetencje, zasoby i możliwości przekuwać również w działania prospołeczne, proekologiczne i wszystkie inne, które łączą się z pozytywną zmianą w otaczającym nas świecie.

Poland Business Run

Poland Business Run

Biegliśmy z pomocą

Zespół Toyota Bank Polska ponownie dołączył do akcji charytatywnej Poland Business Run. 3 września 2023 roku pobiegliśmy w 12. edycji Poland Business Run, aby pomóc co najmniej 100 osobom. To inicjatywa wspierająca osoby z niepełnosprawnościami narządów i po mastektomii. 

Chętnie przyłączamy się do akcji w słusznej sprawie. W tym roku też nie zawiedliśmy! 3 września wzięliśmy udział w biegu charytatywnym. Przy okazji pobiliśmy własny rekord – do Poland Business Run zgłosiliśmy aż 6 pięcioosobowych drużyn!
Poprzez udział w akcji wspieramy Fundację Business Poland Run, która od lat niesie pomoc osobom z niepełnosprawnościami narządu ruchu. Organizacja wspiera ich w aktywizacji oraz niwelowaniu barier społecznych. Udziela także pomocy osobom zagrożonym amputacją oraz kobietom po mastektomii. Fundacja upowszechnia wiedzę na temat niepełnosprawności narządów ruchu oraz stara się wpłynąć na zmianę postrzegania osób z wyżej wymienionymi problemami.
Zebrane środki z opłat są przeznaczane m.in. na protezy kończyn, wózki i inne akcesoria pomocne osobom z niepełnosprawnością ruchową. Są z nich również finansowane turnusy rehabilitacyjne po amputacji i mastektomii. W 2023 roku udało się wesprzeć już 94 osoby, a kolejne wnioski są rozpatrywane.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy! Nie możemy już też doczekać się kolejnej edycji Poland Business Run i już przygotowujemy się na wrzesień 2024!

Spotkanie ze Świętym Mikołajem

Szlachetna paczka

Świąteczne spotkanie z rodzinami z Ukrainy

W ostatnim miesiącu minionego roku mieliśmy przyjemność zrealizować razem z Toyota Marki szczególnie ważną dla nas inicjatywę. Od dłuższego wspieramy podopiecznych z Ukrainy w „Przystani Nadzieja” w Markach. Skład Wielkiej Rodziny z „Przystani Nadzieja” to 20 rodzin, większych i mniejszych. Każda z nich ma swoją historię.

Z tego miejsca pragniemy podziękować naszym pracownikom! Poprosiliśmy rodziny o przygotowanie swojej listy marzeń, do której spełnienia moglibyśmy się  przyczynić. Dzięki zaangażowaniu i pomocy naszych pracowników mogliśmy zrealizować marzenia każdej z rodzin.
Ta inicjatywa to coś więcej niż pomoc materialna. To wsparcie w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości i poczuciu rodzinnego ciepła w obcym dla nich miejscu. Nasze wsparcie pomoże im przetrwać ten trudny czas.
Nasi podopieczni bardzo docenili gesty wsparcia. Na kurierów marzeń czekała wyjątkowa kolacja z regionalnymi przysmakami, własnoręcznie przygotowanymi ozdobami, małymi upominkami i uśmiechami pełnymi wdzięczności.
Zwieńczeniem tego wieczoru była sesja rodzinna – oby w pamięci pozostały także dobre chwile minionego roku.

Niezapomniane pożegnanie wakacji

Spotkanie z Alpakami

Wspólne pożegnanie wakacji z Przystanią Nadzieja

Ostatni wakacyjny wyjazd zorganizowaliśmy z myślą o dzieciach z Przystani Nadzieja. Wybraliśmy się na farmę Alpaki Cudaki – pełną przeuroczych zwierząt. Serca dzieciaków skradły oczywiście alpaki, ale również kura Stefan, żarłoczne kozy, osiołek, kucyk i kaczki. Wszyscy czuliśmy mnóstwo pozytywnej energii.

By zachować jak najwięcej wspomnień, zaprosiliśmy dzieci na warsztaty artystyczne, podczas których zarówno maluchy, jak i starszaki ozdabiały w fantazyjny sposób torby. Dla małych artystów przygotowaliśmy prezenty – przybory na nadchodzący rok szkolny. Na wielki finał odbyło się grill party, podczas którego dzieciaki mogły naładować akumulatory po dniu pełnym wrażeń.

W akcji wzięło udział 19 dzieci z opiekunami oraz 9 osób z Drużyny Toyoty. To wydarzenie pozostanie w naszych sercach, pozwoliło nam bliżej poznać dzieciaki i poczuć, ile radości płynie z dawania. Wielkie podziękowania kierujemy dla wolontariuszy – to Wasze wsparcie sprawia, że pomysły stają się rzeczywistością!

Bezpieczna Flota Toyoty

Bezpieczna jazda

W ramach akcji #BezpiecznaFlotaToyoty doskonalimy bezpieczną jazdę.

Odpowiedzialność za flotę Toyoty rozumiemy bardzo szeroko. To nie tylko zalecenie dbania o samochody służbowe, o ich czystość i regularne przeglądy. To przede wszystkim odpowiedzialność społeczna firmy motoryzacyjnej, która podejmuje działania na rzecz promocji bezpiecznej jazdy. Chcemy wyznaczać kierunek społecznej odpowiedzialności, mówiąc – mobilnie, ale bezpiecznie.

Przykładem jest zainicjowana przez Toyota Financial Services akcja dla pracowników „Bezpieczna Flota Toyoty”. Powstała z myślą o tym, by dojazdy do pracy czy podróże służbowe były jeszcze bezpieczniejsze.

Trzeba pamiętać, że rocznie nasze samochody służbowe pokonują aż 800 000 km. Dzięki szkoleniu na najnowocześniejszym autodromie w Polsce – Torze Jastrząb – nasi pracownicy mieli okazję poznać swoje umiejętności i możliwości swoich pojazdów, odbyli ćwiczenia z m.in. hamowania, hamowania awaryjnego, omijania przeszkody drogowej czy wychodzenia z poślizgu. To są kluczowe umiejętności przydatne podczas codziennej jazdy, ale również wyjątkowo cenne podczas niespodziewanych zdarzeń.

Oszczędzamy papier, oszczędzamy drzewa

Drzewko

Ratujemy 40 drzew rocznie, zastępując papierowe dokumenty wersją elektroniczną.

Zrezygnowaliśmy z wysyłki papierowych regulaminów, tabeli oprocentowania oraz tabeli opłat i prowizji. Zamiast drukować i dołączać te dokumenty do teczek dla nowych klientów, zdecydowaliśmy wysyłać je w formie elektronicznej.
Uruchomienie projektu zajęło nam 3 tygodnie, ale już możemy się pochwalić, że pozytywne zmiany będą zauważalne w o wiele dłuższej perspektywie. Dzięki elektronicznej wysyłce dokumentów uda nam się w ciągu roku zaoszczędzić 480 ryz papieru, co jest równowartością aż 40 drzew!

Staramy się, aby nasze działania były jak najbardziej przyjazne dla środowiska.

Dodatkowo cieszy nas fakt, że zmiana ta została bardzo pozytywnie odebrana przez naszych pracowników oraz klientów.

Samochody hybrydowe - mniejsza emisja CO2

Hybrid logo

Zmniejszyliśmy emisję CO2, dzięki finansowaniu samochodów hybrydowych.

Samochody hybrydowe, które 20 lat temu pojawiły się na rynku, zyskują na popularności i są coraz częściej i chętniej wybierane przez kierowców na całym świecie. Nic dziwnego, gdyż akumulator hybrydowy, który ładowany jest podczas jazdy z włączonym silnikiem spalinowym oraz poprzez odzyskiwanie energii z hamowania jest wyjątkowo ekologicznym rozwiązaniem, a to oznacza również oszczędność dla kierowcy.

Dlatego cieszymy się, że ponad 70% samochodów we flocie Toyota Financial Services to samochody hybrydowe, a aż 45% samochodów w 2020 roku sfinansowanych przez Toyota Financial Services było samochodami hybrydowymi, co łącznie pozwoliło na zaoszczędzenie emisji CO2 na poziomie ok. 130 mln ton. Wierzymy, że ten trend będzie zyskiwał na sile, a my będziemy mogli coraz lepiej wspólnie dbać o środowisko.

Stawiamy na recykling

Recykling

Zrezygnowaliśmy z papieru niemakulaturowego, redukując negatywny wpływ na środowisko.

Drukując materiały reklamowe wybieramy tylko taki papier, który pochodzi z recyklingu i ponownie się do niego nadaje. Dzięki wykorzystaniu papierów Eko Silk lub Coccon 100% recycled zamiast papierów niemakulaturowych, przy zakupie ponad 8 ton papieru zredukowaliśmy negatywny wpływ na środowisko.

Taka zmiana to już całkiem konkretne dane!
Jesteśmy przykładem, że każde działanie w większej skali przynosi dobre efekty.

Business Run

Biegamy razem

Wspieramy Fundację, biegnąc w szczytnym celu.

Biorąc udział w biegu Poland Business Run wpieramy podopiecznych Fundacji, której misją jest kompleksowa oraz profesjonalna pomoc osobom z niepełnosprawnościami narządu ruchu oraz zagrożonym amputacją. Tym samym przyczyniamy się w ich aktywizacji oraz niwelowaniu barier społecznych. Fundacja upowszechnia wiedzę na temat niepełnosprawności narządów ruchu oraz stara się wpłynąć na zmianę postrzegania osób z wyżej wymienionymi problemami.

- Nic tak nie dopinguje do treningu jak szczytny cel i wyśmienite towarzystwo. Mimo nowej, zdalnej formuły biegu udało się nam stworzyć zgrany zespół, który wspierał się w treningach i motywował w trudnych chwilach. Lubimy biegać, a jeśli nasz wysiłek może pomóc innym – tym bardziej! – mówi Monika Milani - Dyrektor Departamentu Zarządzania Zasobami Ludzkimi, Toyota Bank.

Segregujemy odpady w biurze

Segregacja śmieci

Recykling, zbiórka nakrętek i lepsze nawyki.

Wszystkie zmiany staramy się rozpoczynać od siebie. Dlatego w naszym biurze postawiliśmy na segregację odpadów. Zgodnie z metodologią Kaizen dążymy do ciągłego doskonalenia się w tym również w zakresie produkowanych przez nas pracowniczych odpadów. Oprócz popularnej segregacji papieru czy plastiku, odseparowujemy również korki z butelek pet, które co roku przetwarzane są ponownie, a pozyskane z tego środki wspierają potrzebujących. Wierzymy, że każde, nawet najmniejsze zmiany mają sens, zwłaszcza jeśli większość z nas wprowadzi je w życie.

Dzięki temu część „śmieci” nie jest już bezużytecznymi odpadkami, ale cennymi surowcami, które można z powodzeniem ponownie wykorzystać.

#jedziemyzpomocą

Odpowiedzialny biznes jedziemy z pomocą

Przekazaliśmy 20 samochodów dla polskiej służby zdrowia.

W ramach akcji #jedziemyzpomocą organizowanej przez Toyota Motor Poland, wyposażyliśmy szpitale zakaźne we flotę samochodów. Obiekty polskiej służby zdrowia walczące z epidemią koronawirusa otrzymały możliwość użytkowania, 20 aut, które posłużyły do celów transportowych.

Samochody zostały przekazane szpitalom na okres 3 miesięcy z możliwością przedłużenia bez jakichkolwiek kosztów wynajmu. Pojazdy cały czas zapewniają personelowi medycznemu mobilność w codziennych czynnościach związanych ze zwalczaniem pandemii koronawirusa.

W ciągu ostatnich 10 miesięcy samochód z Opola przejechał blisko 120 000 km dostarczając do laboratoriów kilka tysięcy testów na obecność koronawirusa. W tym czasie pojazd pojawił się na serwisie tylko 8 razy, a wszystkie testy podczas przeglądu przechodził wzorowo, gdzie wymianie podległy jedynie elementy, które się po prostu zużywają jak np. oleje, filtry czy osprzęt hamulcowy. Podczas pełnienia codziennych obowiązków ani razu nie zawiódł personelu medycznego i zawsze był gotowy do jazdy.

Mając na uwadze, jak bardzo przydatne okazało się przekazanie tego samochodu, Toyota Financial Services w styczniu 2021 r. podjęła decyzję o kontynuacji akcji #jedziemyzpomocą i wymianę samochodu z wysłużonej Toyoty Yaris na Toyotę Auris wyposażoną w napęd hybrydowy.

Kolejny z samochodów okazał się tak bardzo przydatny, że w ramach współpracy partnerskiej z ASO, Stacja Toyota Ukleja podjęła decyzję o odkupieniu od nas tego samochodu i przekazaniu w ramach darowizny potrzebującemu szpitalowi. Akcja #jedziemyzpomocą, której takiego zakończenia nie przewidywaliśmy.

Cieszymy się, że możemy wspomóc pracowników służby zdrowia, pokazując tym samym nasz szacunek i wdzięczność wobec ich działań.

„Szlachetna paczka”

3_paczka.jpg

Dzielimy się dobrem i pomagamy potrzebującym.

Dzięki akcji „Szlachetna Paczka” udało się odmienić los tysięcy rodzin i samotnych ludzi w całym kraju. Toyota Financial Services również miała w tym swój udział - w 2019 roku pomogliśmy rodzinie Pana Jana oraz Pani Marioli.

Skompletowaliśmy wszystkie potrzebne im rzeczy, w tym lodówkę! Całość, czyli aż 16 pełnych paczek trafiło do rodziny, która mogła w spokoju i radosnej atmosferze skupić się na przeżywaniu świąt.

Cieszymy się bardzo, że mogliśmy przyczynić się do poprawy sytuacji wybranej przez nas rodziny.

W ramach akcji „Szlachetnej Paczki”, w 2020 roku wsparliśmy Panią Halinę z rodziną.

Przekazaliśmy niezbędną kuchenkę gazową, dwa komputery stacjonarne dla najmłodszych członków rodziny oraz wiele atrakcyjnych prezentów, w tym duży, pluszowy miś, które doprowadziły do łez szczęścia.

„Maja i EKO Sprawa”

Kliknij w obrazek i obejrzyj animację

Maja eko sprawa

„Maja i EKO Sprawa” - książeczka dla dzieci dostępna w salonach Toyoty.

Jednym z ważnych dla nas obszarów działania są akcje edukacyjne, mające na celu szerzenie wiedzy na temat ochrony środowiska. Pierwszym tego efektem jest powstanie publikacji „Maja i EKO Sprawa” skierowanej głównie dla najmłodszych. Dzięki książeczce dzieci mogą dowiedzieć się, jak ważny jest szacunek do przyrody i jak w prosty sposób dbać o środowisko.

Publikacja dystrybuowana jest w salonach Toyoty i Lexusa oraz wśród naszych klientów, których zachęcamy jednocześnie do przeczytania jej razem z dziećmi oraz podjęcia rozmowy w temacie ekologii.

- Wierzymy, że budowa świadomości ekologicznej społeczeństwa to kapitał dla przyszłych pokoleń. Styl życia, moda, sposób wypoczynku lub odżywiania mogą jednak czasami pozostawiać wiele do życzenia i trudno uznać je jako te, które pozytywnie wpływają na ogólny stan przyrody – mówi Dominika Cepek - Dyrektor Departamentu Sprzedaży, Marketingu i Kontaktu z Klientem w Toyota Bank.

- Edukacja ekologiczna powinna obejmować nas wszystkich. W szczególności nie powinniśmy zapominać o najmłodszych. W nich możemy z łatwością zaszczepić nawyki, które pozwolą lepiej chronić naszą planetę. I to właśnie oni mogą najskuteczniej przekazywać wzorce zachowań proekologicznych w swoim otoczeniu – dodaje.

Odkryj pełnię mobilności

Mobilność

Stawiamy na rozwiązania dla osób z niepełnosprawnościami

Infrastruktura drogowa, choć wciąż ulepszana, w wielu miejscach jest wyjątkowo problematyczna dla osób z niepełnosprawnością ruchową. W przestrzeni miejskiej pojawia się coraz więcej wind czy podjazdów, jednak ich liczba jest niewystarczająca.

Według Adama Rodaka – kierownika strefowego w Wydziale Rozwoju Sieci Dilerskiej Toyota Bank Polska, dla osób z niepełnosprawnością problemem może być również nawierzchnia pokryta kostką brukową, żwirem, piachem lub nawet trawnikiem, studzienki oraz krawężniki.

To sprawia, że możliwość poruszania się samochodem to nie tylko wygoda, ale często jedyny sposób, by dostać się w trudno położone miejsca, dlatego tak ważne jest, by auta były odpowiednio przystosowane. Przykładem mogą być samochody Toyoty, z których wiele wyposażonych jest w silniki hybrydowe, mające automatyczne skrzynie biegów. Kolejnym udogodnieniem jest zamontowana w Toyocie Proace platforma, która umożliwia bezpieczny wjazd wózka oraz jego poprawne zabezpieczenie podczas podróży.

Producenci samochodów stale pracują nad rozwiązaniami wspierającymi mobilność osób z niepełnosprawnościami. Kolejnym przykładem jest nowa oferta Toyota Banku z niższą marżą i oprocentowaniem, która pozwala kupić dopasowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami Toyotę Proace – a to może przełożyć się na oszczędność rzędu aż kilkunastu tysięcy złotych. Warto dodać o możliwości dofinansowanie PFRON do zakupu oprzyrządowania samochodu dla osób z dysfunkcją narządu ruchu.