Monety

Jak chronić swoje pieniądze? ABC bezpiecznego bankowania

7 lutego 2022

Coraz częściej mówi się o kradzieży środków z konta bankowego lub nieudanych próbach ich „wyciągnięcia”. Nie oznacza to jednak, że pieniądze zgromadzone na rachunku osobistym są zagrożone. Wystarczy bowiem wdrożyć kilka środków ostrożności, aby bankowanie było bezpieczne. Sprawdź, o czym należy pamiętać.

Zakupy w internecie cieszą się rosnącą popularnością – głównie z uwagi na wygodę. Niestety duże zainteresowanie zakupami online wykorzystują oszuści, którzy podejmują mnóstwo prób kradzieży środków z rachunku osobistego. Dzięki zachowaniu czujności i ostrożności, można skutecznie je udaremnić.

1. Sprawdzaj zabezpieczenia sklepów internetowych

Jeśli decydujesz się na zakupy w sklepie internetowym, sprawdź zabezpieczenia strony firmowej. Podstawą jest zamknięta kłódka znajdująca się w lewym górnym rogu przed adresem URL strony internetowej.

Jeśli kłódka będzie przekreślona lub nie będzie jej wcale, zrezygnuj z zakupów. Takie połączenie jest niechronione, w efekcie czego łatwo o kradzież pozostawionych tam danych, np. numeru karty płatniczej.

2. Upewnij się, że rozmawiasz z pracownikiem banku

W ostatnim czasie zgłaszanych jest coraz więcej przypadków prób wyłudzenia pieniędzy przez oszustów podszywających się pod pracowników banku. Mowa o vishingu – metodzie polegającej na kradzieży środków podczas rozmowy telefonicznej. Rozmówca zgłasza informacje o nieautoryzowanej transakcji, prosi o weryfikację danych oraz zainstalowanie aplikacji na telefonie. Po jej zainstalowaniu oszuści otrzymują dostęp do naszych pieniędzy.

Warto zachować ostrożność także wtedy, gdy na ekranie telefonu wyświetla się numer infolinii banku. Oszuści dysponują specjalnym oprogramowaniem, które pozwala na zmianę numeru telefonu.

3. Nie klikaj w podejrzane linki

Niekiedy oszuści wysyłają wiadomości e-mail lub SMS informujące o konieczności kliknięcia w podany link, który skłania do zainstalowania aplikacji lub kieruje do serwisu umożliwiającego dokonanie płatności. W ten sposób dochodzi do kradzieży wrażliwych danych albo pieniędzy z rachunku bankowego.

4. Czytaj autoryzacyjne wiadomości z banku

Wiadomości autoryzacyjne z banku otrzymujesz za każdym razem, gdy chcesz wykonać czynność w systemie bankowości elektronicznej. Wiele osób nie czyta zawartych tam informacji, lecz potwierdza operację. W ten sposób oszuści mogą poprosić o zgodę na zmianę numeru telefonu, co pozwoli im na akceptowanie przelewów dokonywanych z twojego rachunku.

5. Nie podawaj danych hasła do serwisu transakcyjnego

Zdarza się, że oszuści – podszywając się pod pracownika banku – proszą w mailu o podanie danych do logowania do serwisu bankowości elektronicznej.

Warto pamiętać, że żaden bank nie wymaga dostarczania takich informacji. Każdą taką wiadomość należy zgłosić na infolinii instytucji finansowej.

Oszuści są coraz bardziej odważni w swoich działaniach, to fakt, ale jeśli zachowasz ostrożność i będziesz uważnie czytać otrzymywane wiadomości, twoje pieniądze będą bezpieczne. Bankowanie internetowe jest bezpieczne.

Pamiętaj! Jeśli masz wątpliwości co do stosowanych przez bank rzekomych procedur, możesz zadzwonić na infolinię i upewnić się. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czy osoba podająca się za pracownika banku jest nim faktycznie, czy to oszust próbujący ukraść pieniądze z konta.