Kobieta z telefonem

Jak rozpoznać fałszywy sklep internetowy?

3 grudnia 2021

Święta zawsze oznaczają zwiększony ruch w sklepach internetowych. To jednocześnie okres, który wymaga większej czujności ze strony kupujących. Dlaczego? Właśnie wtedy powstaje wiele sklepów, które – zamiast zapewniać udane zakupy – wyłudzają pieniądze. Można się przed tym ustrzec. Sprawdź, jak rozpoznać fałszywy sklep internetowy.

Zakupy w sklepach internetowych są wygodne, ale mogą wiązać się z pewnym ryzykiem, np. utratą pieniędzy. Możesz jednak się przed tym uchronić, pamiętając o kilku podstawowych zasadach. Poniżej 4 najważniejsze.

Fałszywy sklep internetowy – nie daj się oszukać

Chociaż w sieci działa coraz więcej fałszywych sklepów internetowych, nie jest to powód do rezygnacji z zakupów online. Wystarczy tylko zweryfikować wiarygodność sklepu, co pozwoli na uniknięcie problemów z utratą środków.

1. Nie daj się skusić na niskie ceny

Ceny obowiązujące w sklepach internetowych mogą być niższe w porównaniu do sklepów stacjonarnych. Twoją czujność powinny jednak wzbudzić niezwykle atrakcyjne promocje – zniżki rzędu 30-40%.

2. Zawsze sprawdzaj dane kontaktowe

Musisz wiedzieć, od kogo kupujesz. Jeśli firma nie podaje żadnych namiarów kontaktowych, lepiej nie ryzykować. Decyzję o rezygnacji z zakupu warto podjąć także wtedy, gdy nie jesteś w stanie zweryfikować, jaki podmiot odpowiada za sklep internetowy. Nie daj się przy tym nabrać na nazwy brzmiące łudząco podobnie do znanych firm.

3. Zweryfikuj obecność firmy w rejestrach

Jeśli sklep podaje nazwę firmy odpowiedzialnej za jego prowadzenie, zweryfikuj ją. Sprawdź, informacje o niej w publicznych rejestrach. W zależności od posiadanych danych, wybierz:

  • Krajowy Rejestr Sądowy (KRS) – dotyczy spółek handlowych, organizacji pożytku publicznego, stowarzyszeń,
  • Centralna Ewidencja i Informacja Działalności Gospodarczej (CEiDG) – dotyczy jednoosobowych działalności gospodarczych, spółek cywilnych,
  • Europejski Rejestr Działalności Gospodarczej (EBR) – dotyczy firm działających na terenie wybranych krajów europejskich.

Nawet jeśli firma reprezentująca sklep internetowy widnieje w rejestrze, warto zachować czujność. Zdarza się, że rejestracja biznesów odbywa się za pośrednictwem osób fizycznych wykorzystywanych do realizowania oszustw gospodarczych.

4. Sprawdź opinie o sklepie

Jeżeli dany sklep internetowy prowadzi fałszywą działalność, z pewnością będzie o nim głośno w sieci. Warto więc wpisać jego nazwę w wyszukiwarkę internetową, aby zweryfikować opinie na temat sprzedawcy.

Pamiętaj! Fałszywy sklep internetowy działa nie tylko po to, aby wyłudzić pieniądze. Często oszuści próbują pozyskać wrażliwe dane, które posłużą do dalszych nielegalnych działań. Musisz więc zachować czujność, aby udaremnić oszustwo internetowe.

Utracone pieniądze możesz odzyskać

Może zdarzyć się tak, że – w ferworze świątecznych zakupów – zapomnisz sprawdzić wiarygodność sklepu internetowego. Jeżeli padniesz ofiarą oszusta, nadal masz szansę na odzyskanie pieniędzy. W jaki sposób?

Jeżeli płatność była dokonana kartą płatniczą, wówczas możesz skorzystać z usługi chargeback. Wystarczy złożyć reklamację w banku, dostarczając informacje na temat zakupu, np. imię i nazwisko, data dokonania transakcji, numer karty. Należy podać także dane sprzedawcy. Dzięki temu – jeśli reklamacja zostanie rozpatrzona pozytywnie – otrzymasz zwrot środków.