Kupując auto

Jakich błędów unikać, biorąc auto w leasing konsumencki?

2 lipca 2024

Umowę leasingu konsumenckiego może zawrzeć osoba prywatna. Najczęściej finansowanie dotyczy samochodu – nowego lub, nieco rzadziej, używanego. Co warto wiedzieć w przypadku leasingu konsumenckiego i jakich błędów unikać przy zawieraniu umowy? Sprawdź!

Leasing konsumencki – charakterystyka

Na czym polega leasing konsumencki? Umowa leasingu jest zawierana pomiędzy leasingodawcą (czyli właścicielem pojazdu) a leasingobiorcą, czyli osobą, która będzie korzystała z pojazdu. Przedmiotem leasingu konsumenckiego przeważnie jest samochód osobowy, ale nie jest to regułą. Może to być również auto ciężarowe, motocykl, czy nawet łódź – takie opcje są jednak rzadziej spotykane.

Co ważne, przedmiot umowy przez cały czas jej trwania pozostaje własnością leasingodawcy. Leasing konsumencki nie jest bowiem formą zakupu, która wiąże się z przeniesieniem prawa własności na kupującego. Dopiero po zakończeniu umowy leasingu samochód można wykupić – zgodnie z zasadami i za cenę, które zostały ustalone podczas jej zawierania.

Przykładowo Leasing konsumencki KINTO ONE w Toyota Leasing pozwala klientom na elastyczne zakończenie umowy – mogą oni wykupić samochód lub go zwrócić i wybrać nowy model.

Aby otrzymać auto w leasingu konsumenckim, trzeba przejść procedurę weryfikacyjną. Zwykle trwa ona bardzo krótko. Po złożeniu wniosku czeka się na decyzję przeważnie nie dłużej niż jeden dzień. W tym czasie leasingodawca upewni się, czy klient jest w stanie regulować raty oraz, czy nie miał w przeszłości problemów ze spłatą swoich zobowiązań. W celu zbadania zdolności kredytowej firma może sięgnąć po dane Biura Informacji Kredytowej, podobnie jak w przypadku kredytu gotówkowego.

Warto mieć świadomość, że firmy leasingowe mogą ustalać swoje własne warunki udzielania leasingu konsumenckiego, dlatego zawsze należy dokładnie zapoznać się z zapisami umowy, aby uniknąć niespodzianek. Warto także wiedzieć, jakich błędów unikać – zarówno podczas ubiegania się o finansowanie, jak i podczas użytkowania przedmiotu leasingu

Najczęstsze błędy przy leasingu konsumenckim

Jakich błędów unikać podczas zawierania umowy leasingowej oraz korzystania z pojazdu? Poniżej 5 najczęstszych.

 1. Niezapoznanie się szczegółowo z warunkami umowy leasingowej 
  To podstawowy błąd. Trzeba pamiętać, że umowa leasingu to dokument, zawierający zapisy, które regulują warunki zobowiązania. Opisują między innymi wysokość rat, sposób zakończenia umowy i wiele innych bardzo ważnych kwestii. Musisz więc koniecznie przeczytać treść umowy. Jeśli coś jest dla ciebie niejasne, nie obawiaj się zadawać pytań. Firmy leasingowe, a właściwie jej pracownicy, z pewnością wszystko wyjaśnią. 
   
 2. Skupienie się wyłącznie na wysokości raty, z pominięciem innych kosztów
  Leasing to również konieczność wniesienia czynszu inicjalnego, niekiedy kosztów ubezpieczenia lub opłat za przekroczenie limitu kilometrów. Upewnij się, jak wyglądają te kwestie w twojej umowie oraz weź pod uwagę wszystkie wydatki, jakie cię czekają. 
   
 3. Niedoszacowanie limitu kilometrów
  Wiele umów leasingowych przewiduje limit kilometrów. Jeśli go przekroczysz, firma leasingowa może obciążyć cię dodatkowymi opłatami za każdy kolejny kilometr. Podczas zawierania umowy najczęściej można określić, jaki dystans rocznie może pokonywać przedmiot leasingu. Nie staraj się go zaniżać, podaj realne szacunki. 
   
 4. Niewłaściwy dobór samochodu 
  Oferty firm leasingowych są szerokie i umożliwiają wzięcie w leasing pojazdów z różnych segmentów i o zróżnicowanej wartości. Pamiętaj, aby dobrze przemyśleć wybór modelu auta. Jeśli potrzebujesz rodzinnego vana, ale "skusi cię" niewielki, ale za to bardzo szybki sportowy samochód, możesz później żałować swojej decyzji. 
   
 5. Brak dbałości o pojazd podczas użytkowania 
  Zaniedbanie obowiązków, które wiążą się z serwisowaniem i konserwacją użytkowanego auta, mogą cię narazić na nieprzyjemności po zakończeniu umowy. Musisz pamiętać o reagowaniu na ewentualne usterki i serwisowaniu auta zgodnie z zapisami w umowie. Nie możesz również dokonywać w pojeździe żadnych zmian, np. przeprowadzać samodzielnych napraw czy modyfikacji.

Jeśli będziesz uważać na powyższe błędy, leasing może być dla ciebie bardzo wygodną i opłacalną formą finansowania samochodu.

Praktyczne porady przy podpisywaniu umowy leasingowej

Przede wszystkim nie decyduj się na pierwszą umowę, jaka zostanie ci zaproponowana lub zareklamowana. Pamiętaj, że leasing powinien być przede wszystkim dopasowany do twoich potrzeb, pod względem modelu auta, czasu trwania umowy oraz kosztów, które poniesiesz. Przeanalizuj warunki, jakie oferuje ci dany leasingodawca lub ewentualnie spróbuj je negocjować, jeśli coś ci nie odpowiada. Dopiero, jeśli masz pewność, że dana propozycja idealnie wpisuje się w twoje oczekiwania, podpisz umowę. Oczywiście, zanim to zrobisz, dokładnie zapoznaj się z jej treścią i nie obawiaj się zadawać pytań, jeśli coś nie jest dla ciebie jasne.

Zwróć także uwagę na sposoby zakończenia umowy leasingu oraz wysokość czynszu inicjalnego – to ważne kwestie, o których nie można zapominać.