Kobieta z laptopem

Kliknąłeś podejrzany link? Sprawdź, co trzeba zrobić

30 października 2023

Internetowi przestępcy coraz częściej wykorzystują linki phishingowe do wyłudzania danych wrażliwych. Wystarczy kliknąć odnośnik, aby zdobyli oni dostęp do poufnych informacji z urządzenia. Problem polega na tym, że fałszywe linki wyglądają bardzo wiarygodnie. Dowiedz się, jak należy postępować w przypadku kliknięcia w taki podejrzany odnośnik.

Mianem linków phishingowych określa się odnośniki, które kierują do fałszywych stron lub powodują instalację szkodliwego oprogramowania na urządzeniu. W efekcie przestępcy zyskują dostęp do poufnych danych, pozwalających na przykład na logowanie się do bankowości elektronicznej.

Podejrzane linki – jak je rozpoznać?

Przestępcy robią wszystko, aby uwiarygodnić swoje fałszywe odnośniki. Dlatego bardzo często są one łudząco podobne do tych oryginalnych. Ich wiarygodność zwiększa fakt, że najczęściej znajdują się w wiadomościach SMS rzekomo wysyłanych przez firmy kurierskie, operatorów telekomunikacyjnych, banki etc. Mogą się pojawić w informacji o rzekomej niedopłacie do paczki, czy niedopłacie za gaz/za prąd. Są też wiadomości na temat wygranej, świetnej promocji zakupowej itp.

Warto mieć świadomość, że przestępcy – w fałszywych komunikatach – wpływają na emocje czytającego. Dlatego w wiadomościach SMS lub e-mailach mogą pojawiać się wyrażenia:

 • podjęte działania prawne,
 • jak najszybciej,
 • wyjątkowa oferta.

Twoją czujność powinna wzbudzić także prośba o podanie poufnych danych (np. login i hasło do bankowości internetowej). Ponadto zwróć uwagę na poprawność wiadomości – literówki czy błędy gramatyczne mogą sugerować, że wiadomość SMS lub e-mail to oszustwo.

Kliknięcie w podejrzany link – jak postępować?

Ludzie bardzo często działają pod wpływem emocji. Dlatego nawet jeśli masz świadomość zagrożenia związanego z linkami phishingowymi, możesz przypadkowo kliknąć taki odnośnik. Jak wówczas można zminimalizować ryzyko wykradnięcia wrażliwych danych lub innych konsekwencji?

 1. Wyłącz internet 

  Kiedy po kliknięciu podejrzanego linku zorientujesz się, że może to być próba oszustwa, jak najszybciej wyłącz Internet. Dzięki temu zmniejszysz prawdopodobieństwo zainstalowania na smartfonie złośliwego oprogramowania poprzez zerwanie połączenia z serwerem.  
   
 2. Nie pobieraj aplikacji z nieznanego źródła

  Jeżeli pojawi się komunikat o konieczności zainstalowania aplikacji, nie wyrażaj na to zgody. Anuluj pobieranie – to może być złośliwe oprogramowanie. 
   
 3. Zmień dane do logowania w bankowości elektronicznej 

  Może zdarzyć się tak, że klikniesz w link prowadzący do fałszywej strony banku i podasz dane do logowania. Jeżeli tak się stało, jak najszybciej zmień hasło – korzystając z innego urządzenia lub kontaktując się z infolinią banku.

  Wskazówka! Korzystaj każdorazowo z unikatowych haseł do poszczególnych portali czy serwisów. Ograniczasz w ten sposób przestępcy liczbę miejsc, do których może się dostać nawet jeśli już zna któreś Twoje hasło hasło. 

Przezorny zawsze ubezpieczony

Pamiętaj, aby nie działać pod wpływem emocji, nawet jeśli otrzymujesz wezwanie do zapłaty. Zanim klikniesz link i cokolwiek pobierzesz, skontaktuj się z nadawcą w celu wyjaśnienia sprawy. Ponadto zawsze dokładnie czytaj wiadomości i nie pobieraj załączników – one także mogą być zainfekowane. Jeśli „na chłodno” podejdziesz do SMS-ów czy e-maili, zmniejszysz ryzyko konsekwencji wynikających z kliknięcia fałszywy link.