Na zdjęciu znajduje się czarny samochód Toyota ProAce City przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych. Na drzwiach samochodu widnieje biały symbol wózka inwalidzkiego. Dodatkowo, na pojeździe umieszczono napis "ZAWSZE W PEŁNI MOBILNI".

Samochód dla osób z niepełnosprawnością. Jakie wyposażenie?

18 marca 2025
Informacje zawarte w artykule są aktualne na dzień jego publikacji

Planujesz zakup samochodu dostosowanego do potrzeb osoby z niepełnosprawnością? W 2025 roku dostępnych jest sporo rozwiązań, które zwiększają komfort i samodzielność kierowców oraz pasażerów z ograniczoną mobilnością. Sprawdź, jakie wyposażenie samochodu dla osoby niepełnosprawnej warto rozważyć dla jej bezpieczeństwa i wygody. Dowiedz się też, czym jest zabudowa Mobility w samochodach marki Toyota.

Samochód dla osoby z niepełnosprawnością – dostosowanie zwiększające mobilność

Niepełnosprawność wcale nie musi wiązać się z ograniczeniem mobilności. Z pomocą przychodzą samochody, które można dostosować do potrzeb osób zmagających się z dysfunkcją ruchową.

Dzięki udogodnieniom można znieść wszelkie ograniczenia związane z podróżowaniem. Nowoczesne technologie umożliwiają nie tylko wygodny przewóz pasażerów na wózkach inwalidzkich, ale również na prowadzenie samochodów przez takie osoby.

Wyposażenie auta dla osób niepełnosprawnych jako kierowców

Pojazdy przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością ruchową można wyposażyć w kilka praktycznych rozwiązań. Dzięki nim łatwiejsze będzie nie tylko wsiadanie i wysiadanie, ale również prowadzenie auta. Jakie wyposażenie sprawdza się najlepiej?

  • Fotel obrotowy

Sterowanie elektryczne pozwala na obracanie fotela w stronę drzwi, a także jego obniżanie czy podwyższanie. Wszystko po to, aby kierowca mógł przesiąść się z wózka inwalidzkiego do kabiny pojazdu.

Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest fotel obrotowy, który można wysunąć i opuścić poza próg samochodu. Dzięki temu osoba niepełnosprawna może wsiąść do auta bez wsparcia innych osób.

  • Automatyczna skrzynia biegów

Niesprawność ruchowa – szczególnie ta związana z nogami – wiąże się z koniecznością zakupu samochodu z automatyczną skrzynią biegów. Pozwala ona na wygodną zmianę biegów, bez potrzeby wciskania pedału sprzęgła i użycia lewarka.

  • System umożliwiający przyspieszanie i hamowanie

Dużym udogodnieniem jest system umożliwiający przyspieszanie i hamowanie za pomocą specjalnej dźwigni umiejscowionej między kierownicą a lewarkiem. Przykładem takiego rozwiązania jest Carospeed Classic – system montowany m.in. w pojazdach marki Toyota. Dodatkowym atutem jest brak ingerencji w konstrukcję auta, dzięki czemu wystarczy demontaż elementów, aby samochód wrócił do fabrycznego stanu.

Wyposażenie pojazdów do przewozu osób niepełnosprawnych

Przewóz osób na wózkach inwalidzkich nie sprawia większych trudności, ale może być jeszcze wygodniejszy. Wszystko za sprawą specjalnej zabudowy Mobility, wykorzystywanej m.in. w pojazdach marki Toyota. Wśród najważniejszych atutów tej opcji wymienia się obniżenie podłogi tylnej części pojazdu, co pozwala:

  • zwiększyć komfort pasażera siedzącego na wózku inwalidzkim;
  • usprawnić wprowadzanie wózka inwalidzkiego po rampie wyposażonej w aluminiową ramę.

Jak sfinansować zakup samochodu dla osoby niepełnosprawnej?

Można otrzymać dofinansowanie w ramach programu „Mobilność osób z niepełnosprawnością”. Warto w tym celu śledzić komunikaty na stronie internetowej Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (pfron.org.pl). Publikowane są tam terminy naboru wniosków w ramach programu „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”. Jakie warunki trzeba było dotychczas spełnić, żeby dostać samochód dla osoby niepełnosprawnej? Konieczne było przedstawienie orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz poruszanie się na wózku inwalidzkim bez możliwości samodzielnego przesiadania się do pojazdu. Wniosek należało złożyć online w SOW (Systemie Obsługi Wsparcia), dołączając m.in. zaświadczenie lekarskie i ofertę zakupu auta dostosowanego fabrycznie do przewozu osoby na wózku. Program obejmuje pojazdy nowe lub maksymalnie 6-letnie, a wysokość dofinansowania może wynieść nawet 120 000 zł, w zależności od ceny auta i jego przeznaczenia.

Jeśli zależy na skorzystaniu z udogodnień dla osób niepełnosprawnych, możesz też sfinansować zakupy, sięgając po inne dostępne formy finansowania. W Toyota Bank oferujemy na przykład kredyty na preferencyjnych warunkach, które pomagają wprowadzić udogodnienia w pojazdach bez ponoszenia dużych jednorazowych kosztów. Skontaktuj się z naszym doradcą, aby poznać więcej szczegółów.

Nowoczesne wyposażenie samochodu może znacząco poprawić komfort i niezależność osób z niepełnosprawnością, zarówno kierowców, jak i pasażerów. W 2025 roku są dostępne zaawansowane rozwiązania, które ułatwią codzienne podróżowanie i zwiększą bezpieczeństwo. Warto rozważyć ich wdrożenie, szczególnie z pomocą atrakcyjnych form finansowania oferowanych w Toyota Bank.