Wykup samochodu z leasingu – co musisz wiedzieć?
10 maja 2024
Po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego większość leasingobiorców decyduje się na wykup samochodu. Sprawdź, na czym polega taka procedura i kiedy jest ona opłacalna. Poznaj także inne metody zakończenia umowy leasingowej i podejmij świadomą, korzystną decyzję dotyczącą samochodu osobowego z leasingu.
Wykup auta z leasingu operacyjnego – jakie dokumenty będą niezbędne?
Wykup samochodu po leasingu operacyjnym wymaga przede wszystkim złożenia wniosku do leasingodawcy. Sprawdź, jak wygląda taka procedura w przypadku oferty Leasing KINTO ONE w Toyota Leasing.
Nie później niż miesiąc przed dniem, w którym wygaśnie leasing samochodu, powinieneś przesłać wniosek o wykup przedmiotu leasingu. Możesz to zrobić w Portalu Klienta Toyota Leasing lub pocztą, wysyłając dokument na adres siedziby Toyota Leasing Polska Sp. z o.o.
Aby wniosek w sprawie wykupu samochodu osobowego został przyjęty, powinieneś uregulować wszystkie ewentualne zaległe zobowiązania i dokonać spłaty ostatniej raty leasingowej.
Po otrzymaniu od ciebie kompletnego zgłoszenia i spełnienia powyższych warunków pracownik Toyota Leasing przystąpi do wystawienia faktury sprzedaży. Fakturę wykupu otrzymasz za pośrednictwem Portalu Klienta, chyba, że nie została wyrażona zgoda na otrzymywanie dokumentów w formie elektronicznej. Wtedy zostanie wysłana za pośrednictwem przesyłki listownej.
Czy wykup samochodu zawsze się opłaca?
Opłacalność przy wykupie pojazdu jest uzależniona między innymi od tego, czy auto ma zostać kupione prywatnie, czy ma trafić do majątku firmowego. Jak to wygląda w przypadku każdej z opcji?
- Jeśli wybierzesz wykup samochodu z leasingu na cele prywatne, księgowanie takiego wydatku w ramach prowadzonej działalności nie będzie możliwe. Oznacza to również, że nie możesz wliczyć go w koszty uzyskania przychodu i odliczyć od niego podatku VAT. W sytuacji sprzedaży pojazdu podmiotowi czy osobie, która nie jest stroną umowy pojazd może być sprzedany za wartość rynkową zgodnie z przeprowadzoną wyceną.
- W przypadku wykupu pojazdu na jednoosobową działalność gospodarczą, masz prawo do odliczenia podatku VAT z faktury wykupu samochodu. Możesz zrobić to w 100%, jeśli wykorzystujesz auto wyłącznie w celach firmowych, oraz w połowie, jeżeli korzystasz z niego zarówno służbowo, jak i prywatnie.
W każdym z przypadków opłacalność wykupu jest nieco inna, dlatego warto porównać konkretne koszty dotyczące wykupu prywatnego i na firmę.
Inną opcją jest wymiana samochodu na nowy. Polega ona na oddaniu obecnego auta leasingodawcy, który przyjmuje go w rozliczeniu. Wartość zwracanego auta jest traktowana jako wpłata własna na nowy pojazd w kolejnej umowie leasingowej. Czy jest to bardziej opłacalne niż wykup samochodu osobowego? To zależy od warunków oferty, a przede wszystkim od tego, jaką wartość według rzeczoznawcy ma zwracane auto. Trudno zatem udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie – zawsze należy przeanalizować różne opcje pod względem opłacalności.
Toyota Leasing daje leasingobiorcom jeszcze jedną możliwość, a mianowicie przedłużenie finansowania. To również może być w niektórych przypadkach dobrym wyborem. Zawsze warto dobrze przemyśleć, co stanie się z pojazdem po spłacie rat. Pozwoli to na uzyskanie największych korzyści w konkretnym scenariuszu.
Czy mogę sprzedać samochód wykupiony z leasingu operacyjnego?
Wykup pojazdu po zakończeniu leasingu daje kupującemu pełne prawo do dysponowania swoim samochodem. Staje się on pełnoprawnym właścicielem auta, więc może je także sprzedać. Trzeba jednak pamiętać o zasadach dotyczących opodatkowania takiej transakcji.
Jak wspomniano, po wykupie pojazd może wejść do majątku firmy lub być wykorzystywany prywatnie. Ta kwestia ma znaczenie także w kontekście późniejszej sprzedaży pojazdu, księgowania kosztów uzyskania przychodu, podatku VAT i innych opłat. Warto wiedzieć, jak to wygląda w każdym z przypadków.
Wykup na firmę
Wykup samochodu z leasingu na firmę daje przedsiębiorcy możliwość ujęcia majątku w ewidencji środków trwałych. Wówczas taki wydatek jest księgowany w kosztach poprzez odpisy amortyzacyjne.
W momencie sprzedaży firmowego samochodu poleasingowego przedsiębiorca musi wykazać przychód z działalności gospodarczej. Taka sprzedaż jest traktowana jako odpłatna dostawa towarów i podlega opodatkowaniu stawką 23%.
Wykup prywatny
Z kolei wykup prywatny oznacza, że samochód nie wchodzi do majątku przedsiębiorstwa podatnika. W konsekwencji jego sprzedaż nie podlega opodatkowaniu VAT. Trzeba jednak pamiętać o zasadzie, jaką wprowadził Nowy Polski Ład w 2022 roku. Zmieniony wówczas został sposób rozliczania sprzedaży samochodów wykupionych z leasingu na cele prywatne. Można zbyć je bez podatku dopiero po upływie 6 lat.
Wykup auta po zakończeniu umowy leasingu — podsumowanie
Wykup samochodu osobowego lub pojazdu ciężarowego jest najpopularniejszym sposobem na zakończenie umowy leasingu operacyjnego. Korzyści finansowe są jednak uzależnione od rodzaju wykupu (prywatny, czy na firmę), a także od jego kwoty. Aby ubiegać się o wykupienie samochodu po leasingu, trzeba złożyć wniosek do leasingodawcy. Warto rozważyć również inne możliwości jakie oferuje leasingodawca np. wymianę samochodu na nowy, po zakończeniu aktualnej umowy. Dzięki temu można użytkować pojazdy, będące cały czas na gwarancji producenta.