Mężczyzna pokazany od tyłu, siedzący przed biurkiem na którym stoi laptop

Wyłudzanie pieniędzy na portalach społecznościowych. Jak się chronić?

22 maja 2025
Informacje zawarte w artykule są aktualne na dzień jego publikacji

Media społecznościowe stały się narzędziem w rękach cyberprzestępców. Platformy te zawierają mnóstwo danych osobowych, więc są gratką dla oszustów, którzy tylko czekają na okazję, by wyłudzić pieniądze. Oto zagrożenia, z jakimi możesz się spotkać na portalach społecznościowych, oraz sposoby, które pomogą ci chronić się przed oszustwami.

Dlaczego media społecznościowe są idealnym celem dla oszustów?

Portale społecznościowe stały się miejscem wymiany i upubliczniania zdjęć, wiadomości, informacji o codziennej rutynie, życiu osobistym i zawodowym. Uważaj jednak na to, co publikujesz i z kim się kontaktujesz. Podobnie jak inne miejsca w sieci, media społecznościowe nie są odporne na próby oszustw i wyłudzeń. Wręcz przeciwnie — jeśli udostępnisz wrażliwe dane, począwszy od daty urodzenia i miejsca zamieszkania, po prywatne zdjęcia, na których oznaczasz bliskich, oszuści mogą łatwo pozyskać cenne informacje na twój temat.

Najczęstsze metody wyłudzania pieniędzy na Facebooku, Instagramie itp.

Choć próby oszustwa mogą przybierać różne formy, w mediach społecznościowych najczęściej natkniesz się na te, które dotyczą wyłudzenia pieniędzy. Najczęściej jest to prywatna wiadomość od „znajomego”, który prosi na przykład o wysłanie kodu BLIK lub wykonanie szybkiego przelewu, bo „brakuje mu pieniędzy na zakupach”, „nie ma środków na opłacenie rachunków”, „potrzebuje na spłatę długu” lub „pilnie musi zapłacić za inne zobowiązania”. Wyobraźnia oszustów nie zna granic.

Innym sposobem wyłudzenia pieniędzy przez konta społecznościowe są fałszywe linki przesyłane w wiadomości prywatnej lub umieszczane pod postami. Zachęty do kliknięcia w nie są różne. Czasami oszust podszywa się pod znajomego i próbuje cię namówić, by wejść w link, zalogować się i na przykład zagłosować na niego w konkursie, w którym rzekomo bierze udział. Innym razem oszuści udostępniają linki pod postami, twierdząc, że prowadzą one do nagrania z miejsca wypadku itp. Po kliknięciu okazuje się, że materiał dostępny jest dopiero po zalogowaniu. Oczywiście to kłamstwo, którego celem jest wyłudzenie danych i na przykład przejęcie pieniędzy zgromadzonych na twoim koncie.

Zasady cyberbezpieczeństwa – jak nie dać się oszukać online

Pamiętaj, że im mniej informacji udostępniasz w sieci, tym lepiej. Poza tym:

  • ustaw silne hasło i włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe dla swojego konta społecznościowego,
  • nikomu nie udostępniaj danych do logowania,
  • zachowaj ostrożność i nie klikaj w podejrzane linki pod postami,
  • regularnie aktualizuj zabezpieczenia na swoim komputerze i telefonie,
  • sprawdź ustawienia prywatności i ogranicz liczbę informacji udostępnianych publicznie,
  • nie reaguj na wiadomości od „znajomych” proszących o wsparcie finansowe — zawsze weryfikuj takie prośby osobiście lub telefonicznie,
  • zgłaszaj i blokuj profile, które zasypują cię spamem typu: „Zrobiłem XYZ, a nikt mnie nie pochwalił. Klikniesz mi serduszko?”

Mimo licznych apeli policji nadal wiele osób ulega presji oszustów i traci swoje pieniądze. Uważaj, w co klikasz, i nie ufaj bezkrytycznie wiadomościom, które otrzymujesz. Skontaktuj się również ze swoim bankiem, by dowiedzieć się, jak najlepiej zabezpieczyć środki zgromadzone na koncie.