Zdjęcie przedstawia Toyotę Prius, w kolorze niebieskim, jadącą po asfaltowej drodze.  Samochód jest w ruchu, co sugeruje rozmyte tło, na którym widać porośnięte roślinnością doliny.

Zakończenie umowy leasingu przed czasem. Co warto wiedzieć?

20 czerwca 2025
Informacje zawarte w artykule są aktualne na dzień jego publikacji

Umowa leasingu cieszy się dużą popularnością wśród osób, które szukają sposobu na sfinansowanie zakupu przedmiotu o dużej wartości. Jej wyróżnikiem jest to, że ma ściśle określony termin obowiązywania. Czy istnieje sposób na zakończenie leasingu przed czasem, jednak bez ponoszenia kosztów? Sprawdź.

Umowa leasingu – co warto wiedzieć?

Umowa leasingu, zawierana pomiędzy finansującym (leasingodawcą) a korzystającym (leasingobiorcą), jest umową terminową. Oznacza to, że obowiązuje ona przez określony czas – od momentu jej podpisania do chwili zakończenia. Jej finalizacja zawsze odbywa się po upływie wskazanego okresu lub wraz z konkretnym dniem. Przykładowo Leasing KINTO One dostępny w ofercie Toyota Leasing trwa od 24 do 48 miesięcy.

Minimalny okres leasingu jest wyznaczony przez przepisy określone w ustawie o podatku dochodowym. Zgodnie z zapisami tej regulacji czas trwania umowy zależy od specyfiki przedmiotu leasingu oraz okresu amortyzacji. Przestrzeganie podanych tam wytycznych ma fundamentalne znaczenie dla samej istoty leasingu, ponieważ jest niezbędne, aby móc zaliczyć raty leasingowe do kosztów uzyskania przychodu.

Minimalny okres obowiązywania umowy leasingu dla przedsiębiorców

W przypadku leasingu samochodu czy leasingu jakiegokolwiek innego przedmiotu minimalny okres trwania umowy wynosi 40% normatywnego okresu amortyzacji. Zgodnie z treścią załącznika nr 1 do Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych roczna stawka amortyzacyjna dla samochodu osobowego wynosi 20% jego wartości. 100-procentowa amortyzacja samochodu zajmuje więc 5 lat (20% razy 5 to 100%), a minimalny okres leasingu operacyjnego to przy takich pojazdach 2 lata.

To, ile co najmniej musi trwać leasing samochodu lub jakiejś maszyny, ma ogromne znaczenie dla wyjaśnienia kwestii zakończenia go przed czasem. Dlaczego? Bo zerwanie umowy wiąże się ze sprzedażą leasingowanego przedmiotu. Aby taka transakcja doszła do skutku, trzeba wiedzieć, czy cena przedmiotu leasingu może opiewać na kwotę wyższą czy niższą od jego aktualnej wartości rynkowej.

Zakończenie umowy leasingu przed czasem – możliwe scenariusze

Istnieje kilka sposobów na zakończenie leasingu. Przebieg całej procedury zależy od tego, po jakim czasie od chwili podpisania umowy leasingobiorca podejmie decyzję o wcześniejszym zakończeniu współpracy z firmą leasingową.

Duże znaczenie ma w tym kontekście także wewnętrzna polityka firmy leasingowej. W teorii dopuszcza się możliwość przedwczesnego zakończenia umowy za porozumieniem stron – ten scenariusz wiąże się jednak zwykle z dodatkowymi opłatami i może być niekorzystny dla leasingobiorcy.

Rozwiązanie umowy następuje także po wystąpieniu jednego ze zdarzeń opisanych w Kodeksie cywilnym. Do wygaśnięcia leasingu może dojść na przykład na skutek utraty przedmiotu leasingu. Leasingobiorca ma też prawo odstąpić od umowy, gdy okaże się, że przedmiot leasingu miał ukrytą wadę.

Wypowiedzenie umowy leasingu

W pierwszej chwili wypowiedzenie umowy leasingu samochodu (lub innego przedmiotu) jest dla wielu osób najlepszym z możliwych rozwiązań. Okazuje się jednak, że przedterminowe zerwanie współpracy z leasingodawcą ma więcej minusów, niż mogłoby się początkowo wydawać.

Większość firm leasingowych zastrzega bowiem, że nie ma możliwości zwrócenia przedmiotu leasingu i przedwczesnego zerwania umowy bez ponoszenia finansowych konsekwencji. Oznacza to, że w razie przedterminowego zakończenia współpracy leasingobiorca zostanie obciążony dodatkowymi kosztami, a ich wysokość zależy od zapisów w umowie.

Może się więc okazać, że wartość pojazdu zwróconego leasingodawcy w momencie zerwania umowy nie wystarczy, aby pokryć opłaty związane z obsługą takiej procedury. W rezultacie leasingobiorca ponosi dodatkowe koszty.

Skrócenie czasu trwania umowy

O ile rezygnacja z leasingu, na przykład samochodu, bez ponoszenia jakichkolwiek konsekwencji nie jest dopuszczalna, o tyle skrócenie czasu trwania umowy leasingu zakończone wykupem pojazdu może dojść do skutku. Aby korzystający miał prawo do uzyskania prawa własności do auta za atrakcyjną cenę, musi jednak dopilnować minimalnego okresu trwania umowy. W przeciwnym razie leasingodawca może sprzedać pojazd za niekorzystną dla klienta stawkę.

Jak już wcześniej wspomniano, w przypadku leasingu samochodu normatywny okres amortyzacji powinien wynosić co najmniej 40%. Zasada ta wynika z przepisów prawa podatkowego i obowiązuje u wszystkich leasingodawców, także w Toyota Leasing.

Poza tym skrócenie umowy również może wiązać się z dodatkowymi kosztami, a szczegółowych informacji w tym zakresie należy szukać w umowie leasingu lub tabeli opłat i prowizji.

Cesja umowy leasingu

Niekiedy w grę wchodzi możliwość przeniesienia umowy leasingu na inny podmiot. Takie rozwiązanie wymaga jednak znalezienia chętnego o odpowiedniej zdolności, zainteresowanego przejęciem zobowiązania. Ta procedura kończy się przekazaniem pojazdu, często w zamian za wypłatę rekompensaty za opłacone wcześniej raty.

Jak widzisz możliwych metod na zakończenie umowy leasingu samochodu, bądź jakiegoś sprzętu jest kilka. Każda z nich wiąże się jednak z wieloma formalnościami. Aby uniknąć komplikacji i dodatkowych kosztów, warto dobrze zastanowić się nad opłacalnością takiej formy finansowania jeszcze przed podpisaniem dokumentów. Zanim zdecydujesz się na leasing samochodu, maszyny, czy czegokolwiek innego, przeanalizuj wszystkie „za” i „przeciw”.