Toyota Aygo X srebrna

Auto na raty. Czy lepiej wziąć leasing konsumencki, czy kredyt na samochód?

2 października 2023

Leasing konsumencki i kredyt samochodowy to dwa popularne sposoby na sfinansowanie zakupu pojazdu. Co ważne, oba są dostępne dla klientów indywidualnych. To znaczy, że nie musisz prowadzić firmy, aby z nich skorzystać. Która forma finansowania lepiej się sprawdzi? Podpowiadamy.

Leasing i kredyt samochodowy – główne różnice

Podstawową różnicą pomiędzy tymi dwoma produktami finansowymi jest zasada ich działania. W przypadku leasingu w czasie trwania umowy korzystasz z pojazdu, który pozostaje własnością leasingodawcy. Płacisz za to miesięczną ratę w ustalonej wysokości. Po zakończeniu umowy – pod koniec finansowania – decydujesz, czy chcesz wykupić auto, czy go zwrócić i na przykład wziąć kolejny pojazd w ramach nowej umowy.

Kredyt na samochód działa nieco inaczej. Polega on na tym, że pożyczasz pieniądze na zakup auta, a następnie oddajesz je poprzez spłatę zobowiązania w dogodnych ratach. Od razu stajesz się właścicielem samochodu – to jedna z głównych różnic pomiędzy omawianymi sposobami finansowania.

Warunki produktu określa umowa podpisana z leasingodawcą lub kredytodawcą. Przykładowo, jeśli weźmiesz Leasing konsumencki KINTO ONE, możesz "skorzystać" z limitu kilometrów nawet do 195 tysięcy w ciągu całej umowy. Dodatkowo to ty wybierasz, jaki okres trwania finansowania jest dla ciebie optymalny - 24, 36 lub 48 miesięcy. Leasingodawca oferuje także dodatkową opcję pełnego serwisowania w przypadku szkody lub awarii.

Auto na raty – zdolność finansowania zakupu

Aby skorzystać z każdej omawianej formy finansowania, musisz wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową. W przypadku leasingu konsumenckiego firmy leasingowe zwykle stosują uproszczoną procedurę. Mogą sprawdzić twoje dochody, zadłużenie, ale zdolności kredytowej nie analizują bardzo szczegółowo. Nie musisz na przykład przedstawiać szeregu dokumentów, dlatego formalności najczęściej trwają krócej niż w przypadku kredytu. Może być natomiast wymagane wpłacenie wkładu własnego – to zależy od polityki leasingodawcy. Nowe auto możesz otrzymać do swojej dyspozycji nawet tego samego dnia.

Przed wzięciem kredytu twoja zdolność do jego spłaty będzie analizowana nieco dokładniej. Jego otrzymanie w wybranej wysokości może być zatem nieco trudniejsze. Przyjmuje się, że zwykle łatwiej jest uzyskać leasing niż skorzystać z kredytu na samochód w tej samej wysokości.

Samochód na raty – kiedy lepszy będzie leasing?

Leasing samochodu jest dobrym wyborem dla osób, dla których ważne są niskie koszty oraz możliwość podjęcia decyzji o zatrzymaniu lub zwróceniu samochodu dopiero po zakończeniu finansowania. Leasing jest więc znacznie bardziej elastyczną formą finansowania.

Jeśli dobierzesz ofertę do swoich potrzeb, masz gwarancję niskich rat. Zyskujesz pełną kontrolę kosztów, a na dodatek często w stałej miesięcznej opłacie masz opcje dodatkowe, na przykład auto zastępcze.

Pod koniec finansowania podejmujesz decyzję, czy chcesz wykupić samochód. Kwota wykupu jest ustalana na początku i zawsze uwzględnia przewidywaną utratę wartości samochodu. Po zakończeniu umowy możesz dalej korzystać z auta (wykupić je) lub możesz je zwrócić leasingodawcy i wziąć w leasing kolejne auto.

Dla kogo leasing to dobry wybór? Przede wszystkim dla osób prywatnych, którym zależy na prostych formalnościach związanych z podpisaniem umowy. Skorzystają na nim także klienci, którzy cenią elastyczność. Dodatkowo w ramach leasingu można sfinansować wiele różnych modeli samochodów – od tanich miejskich kompaktów, po znacznie droższe i luksusowe egzemplarze.

Przeglądając oferty leasingodawców, warto zwrócić uwagę, czy zapewniają auto zastępcze i pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych.

Samochód na raty – kiedy lepszy będzie kredyt samochodowy?

Możliwość zyskania niskich kosztów całkowitych kredytu może być kusząca dla osób planujących zakup nowego pojazdu. Jeśli masz dobrą zdolność kredytową oraz jesteś zdecydowany na konkretny model auta, którego chcesz używać przez dłuższy czas, kredyt może być dla ciebie dobrym wyborem.

Czy kredyt gwarantuje niskie koszty całkowite? Niekoniecznie. Aby upewnić się, ile dokładnie zapłacisz, zawsze zwracaj uwagę na ważny wskaźnik, którym jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania. To właśnie ona prezentuje rzeczywiste koszty związane z zaciągniętym zobowiązaniem. Zwróć także uwagę na koszty przy korzystaniu z ubezpieczenia komunikacyjnego i ubezpieczenia spłaty kredytu oferowanych przez kredytodawcę.

Kredyt to również korzystne rozwiązanie, jeśli nie możesz lub nie chcesz sobie pozwolić na wkład własny. Najczęściej nie jest on wymagany. W czasie trwania umowy spłacasz raty, aż do uregulowania całej wartości kredytu. W tym przypadku nie wchodzi w grę zwrot auta. Jest ono twoją własnością.

Która opcja jest zatem lepsza? To zależy od twoich indywidualnych oczekiwań i potrzeb. Obie formy finansowania mogą okazać się bardzo korzystne, jeśli potrzebujesz nowego samochodu, a nie chcesz kupować go za gotówkę. Zawsze dokładnie analizuj umowy, które przedstawią ci leasingodawcy lub kredytodawcy, aby nic cię później nie zaskoczyło.