Leasing konsumencki

Leasing konsumencki – czy wpływa na zdolność kredytową?

1 sierpnia 2023

Potrzebujesz samochodu, dlatego rozważasz leasing dla osób prywatnych? Choć taka forma finansowania jest mniej popularna niż kredyt samochodowy, wiele osób się na nią decyduje. Atutem jest nie tylko uproszczona procedura, ale również brak wpływu na zdolność kredytową. Dowiedz się, jak działa leasing przed podpisaniem umowy leasingu.

Przy wyborze formy finansowania zakupu samochodu wiele osób kieruje się nie tylko uproszczonymi do minimum formalnościami czy kosztami, ale również innymi aspektami. Znaczenie może mieć także kwestia zdolności kredytowej. To istotne, zwłaszcza gdy ktoś rozważa zaciągnięcie innych kredytów w przyszłości. Leasing konsumencki może być odpowiedzią na te oczekiwania.

Co to jest leasing konsumencki?

Chociaż leasing kojarzony jest głównie z ofertą skierowaną do przedsiębiorstw, mogą z niego skorzystać również klienci indywidualni. W takiej formie występuje jako leasing dla osoby, która nie prowadzi działalności gospodarczej.

Zastanawiasz się, na czym polega leasing konsumencki? W ramach tego finansowania leasingodawca, po wyborze przedmiotu leasingu przez leasingobiorcę, przekazuje w użytkowanie przedmiot wymieniony w umowie leasingu w zamian za miesięczną opłatę (tzw. rata leasingowa). Leasingobiorca opłaca raty zgodnie z obowiązującym harmonogramem.

Do uruchomienia leasingu konieczne są dodatkowe środki, chodzi o tzw. opłaty wstępne (czynsz inicjalny), wynoszące od 0% do nawet 30% wartości pojazdu (firmy leasingowe mają różną politykę w tym zakresie). Oznacza to, że na start potrzeba około kilku tysięcy złotych, jednak wszystko zależy od ceny zakupu samochodu.

Można więc powiedzieć, że istota tego finansowania jest identyczna jak leasing skierowany do firm. Z tym że jest przeznaczony dla klientów indywidualnych.

Zależność między leasingiem konsumenckim a zdolnością kredytową

Przy ubieganiu się o leasing konsumencki stosowana jest uproszczona procedura, co wynika m.in. z faktu, iż właścicielem pojazdu pozostaje firma leasingowa. Nie oznacza to jednak, że finansowanie jest przyznawane każdej osobie składającej wniosek leasingowy. Leasingodawca weryfikuje wiele aspektów, w tym zdolność kredytową. Chociaż analiza nie jest prowadzona tak wnikliwie jak w przypadku kredytu, sprawdzenie wysokości osiąganych dochodów nie jest pomijane. Firma leasingowa analizuje to, czy leasingobiorca będzie w stanie spłacać miesięczne zobowiązanie.

Leasing konsumencki w kwestii zdolności kredytowej należy rozpatrywać także pod kątem wpływu finansowania na możliwość ubiegania się o inne kredyty. Nasuwa się więc pytanie: czy podpisując umowę leasingową, dochodzi do obniżenia zdolności kredytowej? Okazuje się, że nie. Na tym właśnie polega przewaga tej formy finansowania. Leasing traktowany jest jak usługa, podobnie jak korzystanie z usług na przykład operatora telekomunikacyjnego. Dzięki temu nic nie stoi na przeszkodzie, aby – w razie konieczności – zaciągnąć kredyt gotówkowy czy skorzystać z innych produktów tego typu.

Leasing na samochód osobowy a kredyt hipoteczny

Wiesz już, że leasing dla klientów indywidualnych nie jest przeszkodą do zaciągnięcia kredytu gotówkowego i odwrotnie. A co z kredytem hipotecznym?

W tym przypadku jest podobnie. Jeżeli masz tylko wystarczającą zdolność kredytową, masz szansę na uzyskanie kredytu hipotecznego. Leasing konsumencki nie wpłynie na jej obniżenie. Natomiast spłacanie kredytu hipotecznego – oczywiście jeśli raty regulujesz w terminie – nie wpłynie negatywnie na decyzję o przyznaniu leasingu konsumenckiego.

Leasing konsumencki – jak wybrać dopasowane finansowanie?

Zastanawiasz się, czy opłaca się brać leasing konsumencki? To finansowanie może być ciekawą alternatywą dla kredytu samochodowego, zwłaszcza gdy zależy ci na niskich miesięcznych ratach i możliwości wymiany auta po kilku latach. Zanim jednak zdecydujesz się na podpisanie umowy leasingu, porównaj dostępne oferty. Różnią się one m.in. specyfiką, kosztami, okresem spłaty.

Na co zatem zwrócić uwagę, aby wziąć leasing konsumencki na atrakcyjnych i dopasowanych warunkach?Sprawdź m.in.:

  • Jak wysoką będziesz płacić ratę leasingową?
  • Ile wynosi okres trwania umowy?
  • Ile wynosi opłata wstępna?
  • Kto płaci za ubezpieczenie OC i czy wymagane jest ubezpieczenie AC?
  • Czy możliwa jest obsługa serwisowa w ramach leasingu?
  • Czy leasing może dotyczyć używanego samochodu?

Warto także porównać różne oferty leasingu. Ciekawą opcją jest KINTO One Leasing Konsumencki dostępny w ofercie Toyota Leasing. W tym przypadku rata leasingowa jest dość niska, zatem ułatwia zachowanie płynności finansowej. Na korzyść przemawia także komfort związany z użytkowaniem pojazdu – rata leasingowa może uwzględniać obsługę serwisową i Assistance 24 h. Dzięki temu żaden nieprzewidziany wydatek nie zaskoczy twojego domowego budżetu. Plusem jest także uproszczona procedura – wniosek możesz złożyć bezpośrednio u dealera, który pomoże dopełnić niezbędne formalności.

Jeżeli szukasz finansowania, które pozostanie bez wpływu na zdolność kredytową, leasing to dobre rozwiązanie. Poznaj warunki leasingu konsumenckiego i wybierz ofertę najlepiej wpisującą się w twoje potrzeby.