Toyota Rav4 zimą

Opłata wstępna w leasingu. Co warto o niej wiedzieć?

28 lutego 2023

Prowadzisz firmę i szukasz sposobu na sfinansowanie floty pojazdów? Leasing samochodu to popularna wśród przedsiębiorców metoda zakupu auta. Zanim jednak wybierzesz tę możliwość finansowania i złożysz wniosek leasingowy, poznaj najważniejsze informacje o opłacie wstępnej.

Opłata wstępna, czyli co?

Jeśli chodzi o leasing samochodu osobowego, opłatę wstępną można porównać do wpłaty własnej w przypadku kredytu samochodowego. To kwota, którą należy uregulować w celu uruchomienia leasingu samochodu. Często traktowana jest jako zabezpieczenie finansowania – szczególnie w przypadku nowych biznesów i gdy przedmiot leasingu ma wysoką wartość.

Ile może wynieść czynsz inicjalny w leasingu?

Opłata wstępna stanowi procent wartości przedmiotu leasingu, czyli samochodu wziętego w leasing. Jej minimalną wysokość określa firma leasingowa, jednak ostateczną decyzję podejmuje leasingobiorca. W przypadku Leasingu niższych rat KINTO One dostępnego w Toyota Leasing, minimalny czynsz inicjalny wynosi 0%. Dostępne jest też finansowanie samochodów osobowych z opłatą wstępną na poziomie 30%. Jeśli chodzi o maksymalną opłatę wstępną, w ramach umowy leasingu na nowy samochód można spotkać się z wartościami na poziomie 45%.

Opłata wstępna a pozostałe parametry finansowania

Wysokość czynszu inicjalnego ma znaczenie dla pozostałych parametrów określających leasing samochodu. Wpływa przede wszystkim na ratę leasingu i wartość wykupu po zakończonej umowie. Jeśli decydujesz się na standardowy leasing operacyjny (bez odpisów amortyzacyjnych), wysoki czynsz inicjalny może przełożyć się na niższe raty i niską kwotę wykupu. Jeśli wybierzesz niską opłatę wstępną i niski wykup, miesięczne zobowiązanie będzie wysokie. Należy przy tym podkreślić, że wysokość opłaty wstępnej nie ma wpływu na oprocentowanie uwzględnione w umowie na leasing samochodu.

Przykład. Decydujesz się na leasing samochodu KINTO One z opłatą wstępną 10% (okres leasingu wynosi 4 lata). Kalkulator leasingu pokazuje, że miesięczna rata na samochód Toyota Yaris GR będzie zaczynać się od 2045 zł netto.

Niski czy wysoki czynsz inicjalny?

Czynsz inicjalny to przepustka do tego, aby wziąć leasing – także leasing samochodów używanych. Leasingobiorca może jednak ustalić optymalną wartość opłaty wstępnej, podpisując umowę leasingową.

Niski czynsz inicjalny – kiedy warto?

Leasing samochodowy z niskim czynszem inicjalnym to dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy nie chcą na starcie angażować znacznej części środków swojej firmy lub planują wziąć w leasing kilka pojazdów.

Pamiętaj! W przypadku tej formy finansowania z niską opłatą wstępną leasingodawca może poprosić o przygotowanie dodatkowych dokumentów finansowych. Takie podejście "zabezpiecza" umowę.

Wysoki czynsz inicjalny – kiedy się opłaca?

Wyższy czynsz inicjalny oznacza większy wydatek na początku umowy. Wiąże się jednak z wieloma korzyściami. Na wyższą opłatę wstępną warto się zdecydować, gdy:

  • chcesz obniżyć wysokość rat;
  • masz niewystarczającą zdolność kredytową;
  • zależy ci na wliczeniu w koszty uzyskania przychodu jednorazowo większej kwoty;
  • nie planujesz zwrotu pojazdu i liczysz na niższy wykup.

Pamiętaj! Wyższy czynsz inicjalny może spowodować, że leasingodawca skorzysta z procedury uproszczonej i ograniczy formalności do minimum (np. poprosi tylko o niezbędne, wymagane dokumenty finansowe).

Czynsz inicjalny to nie wszystko... Jak wybrać dobry leasing samochodu?

Przed podpisaniem umowy leasingowej, sprawdź dostępne propozycje. Gdy porównasz najkorzystniejsze oferty, wybierzesz dopasowany leasing pozwalający na użytkowanie samochodu w ramach działalności gospodarczej. Poza opłatą wstępną warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów.

Okres umowy

Czas trwania umowy leasingu wynosi 3-4 lata. Sprawdź, jak to przełoży się na koszty, aby nie odnotować straty finansowej.

Koniec umowy

Dowiedz się, co się dzieje po zakończeniu umowy. Chociaż zwykle masz do wyboru wykupienie auta albo zwrot pojazdu, istnieje opcja skorzystania z dodatkowego wariantu. Możesz wziąć samochód w kolejny leasing (tj. wymienić auto na samochód nowy) bez angażowania środków własnych. To zasługa gwarancji odkupu auta przez dealera, którą otrzymuje każdy przedsiębiorca decydujący się na finansowanie KINTO One.

Jesteś zainteresowany takim leasingiem? Skontaktuj się z nami, by dowiedzieć się, jak działa leasing na samochód osobowy w Toyota Leasing i czy można go otrzymać dzięki uproszczonej procedurze.