Jak bezpiecznie korzystać z bankowości elektronicznej?

Cztery zasady bezpiecznego bankowania. To warto wiedzieć!

15 czerwca 2021

Bankowość elektroniczna cieszy się ogromną popularnością, jednak nie wszyscy są do niej przekonani. Wynika to m.in. z obaw o bezpieczeństwo środków zgromadzonych na rachunku. Wystarczy jednak poznać główne zasady, dzięki którym ryzyko utraty pieniędzy zostanie zredukowane do minimum.

W IV kwartale 2020 roku liczba umów dostępu do bankowości internetowej przekroczyła 38 mln, jednak liczba aktywnych klientów była o 50% niższa (ponad 19 mln) – tak wynika z danych opublikowanych w raporcie NetB@ank przygotowanym przez Związek Banków Polskich1.

Bezpieczne bankowanie – na czym polega?

Banki robią wszystko, aby korzystanie z systemów bankowości elektronicznej nie wiązało się z żadnym ryzykiem utraty środków zgromadzonych na kontach osobistych klientów. Warto jednak mieć świadomość, że bezpieczeństwo pieniędzy zależy również od posiadaczy rachunków. Nierozsądne korzystanie z bankowości elektronicznej może zwiększyć prawdopodobieństwo, że osoba trzecia dokona transakcji lub przejmie zgromadzony kapitał.

 1. Do bankowości elektronicznej loguj się ze strony głównej banku

  Jeśli chcesz zalogować się do systemu e-bankowości, korzystaj wyłącznie ze strony głównej banku. Zanim jednak wpiszesz login oraz hasło upewnij się, że adres strony rozpoczyna się od protokołu „https://” i znajduje się też symbol zamkniętej kłódki.
  Jeżeli któryś z tych warunków nie został spełniony, wówczas nie należy logować się do systemu bankowości elektronicznej.
   
 2. Chcąc skorzystać z bankowości elektronicznej, korzystaj z zaufanych urządzeń

  Aby zwiększyć bezpieczeństwo korzystania z bankowości elektronicznej, korzystaj wyłącznie z zaufanych urządzeń. Najlepiej loguj się z komputera własnego albo swoich bliskich. Nigdy nie sprawdzaj stanu konta osobistego lub nie wnioskuj o produkty bankowe z urządzeń znajdujących się w kafejkach internetowych itp. Nie zaleca się również korzystania z otwartych sieci Wi-Fi.
   
 3. Nie klikaj w podejrzane linki

  Jeżeli dostaniesz podejrzaną wiadomość e-mail / SMS, w której bank prosi o kliknięcie w link do logowania, nie rób tego. Jeśli to zrobisz, staniesz się ofiarą phishingu. Istotą tej metody oszustwa jest tworzenie stron www łudząco podobnych do np. stron bankowych i próba wyłudzenia danych do logowania. 
  O tej zasadzie powinni pamiętać przede wszystkim młode osoby, np. posiadacze rachunku Konto Click w Toyota Banku. Chociaż jest ono dobrze zabezpieczone, należy zachować ostrożność. 
   
 4. Systematycznie zmieniaj hasło do logowania

  Nawet jeśli masz silne (tj. skomplikowane) hasło do logowania do systemu bankowości elektronicznej, warto zmieniać je nawet co kilka miesięcy. Pozwoli to na zminimalizowanie ryzyka pozyskania danych dostępowych przez osoby niepowołane. 
  Pamiętaj, aby nowo ustalane hasło było również bardzo skomplikowane. Najlepiej, aby to była przypadkowa kombinacja liter, cyfr oraz znaków. 
  Zasad dotyczących bezpiecznego korzystania z bankowości elektronicznej jest dużo więcej. Powyższe są jednak najważniejszymi, o których należy pamiętać.


Pamiętaj, aby nowo ustalane hasło było również bardzo skomplikowane. Najlepiej, aby to była przypadkowa kombinacja liter, cyfr oraz znaków. 
Zasad dotyczących bezpiecznego korzystania z bankowości elektronicznej jest dużo więcej. Powyższe są jednak najważniejszymi, o których należy pamiętać.
 

https://www.zbp.pl/getmedia/1d47ce0a-978f-46a5-ac1d-530aec383b97/Raport-Netbank_Q4-2020