Płatności online – co warto wiedzieć o ich bezpieczeństwie?

Jakie metody płatności internetowych są najbezpieczniejsze?

19 lipca 2021

2020 roku przyniósł wyraźny wzrost popularności zakupów online, co przełożyło się na rosnące zainteresowanie dostępnymi metodami płatności elektronicznych. Sprawdź, które z nich są nie tylko powszechnie wykorzystywane, ale przede wszystkim bezpieczne.

Jak wynika z raportu „Płatności Cyfrowe 2020” przygotowanego przez Izbę Gospodarki Elektronicznej, niemal 50% kupujących w sieci korzysta z płatności internetowych, a ¼ wykorzystuje do tego celu urządzenia mobilne1. Nie ma się czemu dziwić – to szybki i prosty sposób na przeprowadzenie transakcji zakupowej. Tymczasem jeszcze kilkanaście lat temu większość sklepów internetowych oferowało płatności w formie przelewu tradycyjnego. Taka opcja stanowiła spore utrudnienie – szczególnie, jeśli komuś zależało na szybkiej wysyłce. Sprzedawca rozpoczynał realizację zamówienia dopiero wtedy, gdy wpłata została zaksięgowana na koncie.

Bezpieczna płatność internetowa – przykłady

Wprowadzenie szybkich płatności online niejako zrewolucjonizowało zakupy internetowe. Obecnie tylko kilka kliknięć wystarczy, aby pieniądze dotarły do sprzedawcy w ciągu kilku sekund. Dzięki temu – w wielu przypadkach – towar kupiony do konkretnej godziny – może być wysłany jeszcze tego samego dnia. Cała procedura jest bezpieczna.

  • Szybkie przelewy online

Szybkie przelewy internetowe użytkowników wybierane są przez większość użytkowników dokonujących zakupów online – stanowią nawet 80% płatności online realizowanych w polskich sklepach internetowych4.

Zasada działania jest prosta – jako nabywca zostajesz przekierowany do listy banków. Wybierasz instytucję, w której masz założone konto osobiste. Logujesz się, podając swój login i hasło. Klikasz i zatwierdzasz automatyczny przelew. Autoryzacji dokonujesz np. za pośrednictwem aplikacji mobilnej lub poprzez wpisanie kodu SMS.

Szybkie przelewy online są uznawane za jedną z najbardziej bezpiecznych metod płatności. Mimo że dane do przelewu generowane są automatycznie, możesz sprawdzić ich poprawność. Ponadto całą transakcję musisz dodatkowo zatwierdzić, co zmniejsza ryzyko wystąpienia nieautoryzowanej transakcji.

  • BLIK

BLIK to metoda szybkich płatności, która w ciągu kilku lat mocno zyskała na popularności. Pozwala na komfortowe i bezpieczne zakupy w sieci – pod warunkiem posiadania dostępu do aplikacji mobilnej banku.

Jak to działa? Wystarczy wybrać tę metodę płatności, a następnie wpisać sześciocyfrowy kod wygenerowany w aplikacji mobilnej. Warto podkreślić, że kod jest ważny tylko przez 120 sekund, co zwiększa bezpieczeństwo transakcji.

Jak zwiększyć bezpieczeństwo transakcji internetowych?

Chociaż dostępne metody płatności internetowych są bezpieczne, nic nie stoi na przeszkodzie, aby we własnym zakresie również zadbać o bezpieczeństwo. Co możesz zrobić?

  • Korzystaj wyłącznie ze sprawdzonych sklepów internetowych – takich, których strony mają certyfikat SSL.
  • Upewnij się, że przekierowanie następuje na stronę banku w przypadku szybkich płatności.
  • Przy dokonywaniu płatności korzystaj wyłącznie z zaufanych urządzeń (laptopa, komputera, smartfona) – nie rób zakupów przy korzystaniu np. z Internetu pochodzącego z publicznych i otwartych sieci Wi-Fi. 

Warto rozważyć także otwarcie nowego rachunku osobistego, który będzie służyć ci wyłącznie do dokonywania płatności internetowych. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko włamania na rachunek bankowy, na którym trzymasz wszystkie środki.

  1https://eizba.pl/wp-content/uploads/2020/12/Raport-Platnosci-cyfrowe-2020-10.12.2020.pdf
  2https://www.przelewy24.pl/metody-platnosci/przelewy-i-przekazy-bankowe