Jak bezpiecznie i wygodnie autoryzować przelewy? Doradzamy!

Jak bezpiecznie
i wygodnie autoryzować przelewy? Doradzamy!

15 maja 2020

Banki wychodzą naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom klientów, dostosowując się do wymogów współczesności. Aby zapłacić za produkt, opłacić rachunki czy nawet zaciągnąć kredyt, wcale nie musisz umawiać się na wizytę w banku. Wszystko to zrobisz z poziomu komputera lub… smartfona. Nie ma się czego obawiać – cała procedura jest bezpieczna, bo bazuje na zaawansowanych technologiach.

Autoryzowanie transakcji z wykorzystaniem haseł jednorazowych czy kodów SMS powoli odchodzi w zapomnienie. Banki udostępniają znacznie bezpieczniejsze i wygodniejsze metody, dzięki którym użytkownik może zlecić przelew. Z pomocą przychodzi aplikacja mobilna, którą trzeba tylko pobrać na swój smartfon. Za jej pomocą zalogujesz się i dokonasz autoryzacje przelewów zlecanych z Moto Konta dostępnego w ofercie Toyota Banku.

Aplikacja mobilna – jak ją pobrać?

Aplikacja mobilna udostępniana jest bezpłatnie – w App Store i Sklepie Play. Wystarczy ją pobrać na swoje urządzenie (np. smartfon lub tablet), a następnie postępować zgodnie ze wskazówkami.

Cała procedura zajmuje zaledwie kilka minut i nie jest skomplikowana.

Autoryzacja odciskiem palca – na czym polega?

Logowanie biometryczne z wykorzystaniem linii papilarnych to autoryzacja dokonywana za pomocą odcisku palca (tzw. Touch ID). Jest to metoda powszechnie stosowana w celu weryfikacji tożsamości. Opiera się bowiem na analizie wzorca odcisku palca, który jest unikalny dla każdego człowieka.

Warto mieć świadomość, że autoryzacja Touch ID jest możliwa wyłącznie w przypadku smartfonów wyposażonych w czytnik linii papilarnych i po uprzednim ustaleniu wzorcowego odcisku.

Face ID – alternatywny sposób na potwierdzenie tożsamości

Alternatywą dla weryfikacji Touch ID jest Face ID – metoda dostępna jedynie dla właścicieli urządzeń marki Apple. Jak sama nazwa wskazuje, autoryzacji dokonuje się poprzez porównanie aktualnego zdjęcia z wzorcową fotografią. Procedura logowania jest wówczas maksymalnie uproszczona, ponieważ sprowadza się właściwie do spojrzenia na ekran smartfona.

Od razu nasuwa się pytanie: czy to faktycznie bezpieczne? Co w sytuacji, gdy autoryzacji będzie chciała dokonać osoba niepowołana, łudząco podobna do właściciela smartfona i konta bankowego? To teoretycznie jest możliwe, ale… prawdopodobieństwo zaistnienia takiej sytuacji wynosi 1 do 1 000 000 – jest statystycznie niższe w porównaniu do próby zalogowania się na podstawie odcisku palca.

Gdy urządzenie nie rozpoznaje użytkownika…

Sprzęt to tylko sprzęt, dlatego może mieć problem z rozpoznaniem użytkownika – zarówno pod odcisku palca czy po rysach twarzy. Nie oznacza to jednak zablokowanego dostępu do konta i niemożność wykonania jakiejkolwiek operacji.

Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, wówczas istnieje możliwość dokonania logowania i czy autoryzacji transakcji za pomocą kodu PIN.

Touch ID i Face ID to przyszłość autoryzowania transakcji internetowych. Warto więc już teraz zaopatrzyć się w odpowiednie modele smartfonów, aby szybko, wygodnie i bezpiecznie zlecać przelewy za pomocą tylko kilku kliknięć.

Załóż Moto Konto, aby korzystać z nowoczesnych sposobów autoryzowania przelewów.