Uścisk dłoni

Dobra historia kredytowa. Co oznacza i jak warto o nią zadbać?

8 listopada 2022

Przymierzasz się do zaciągnięcia większego kredytu? Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na uzyskanie finansowania, musisz zadbać o swoją historię kredytową. To między innymi na jej podstawie bank ocenia twoją wiarygodność. Dowiedz się, jak zbudować pozytywny wizerunek jako kredytobiorca.

Na decyzję o przyznaniu kredytu wpływa nie tylko zdolność kredytowa, chociaż ma ona ogromne znaczenie. Bank uwzględnia wiele różnych aspektów. Jednym z nich jest historia kredytowa, na podstawie której można oszacować prawdopodobieństwo terminowej spłaty zobowiązania przez kredytobiorcę.

Historia kredytowa – co to?

Mianem historii kredytowej określa się zapis zaciągniętych dotychczas kredytów – wraz z informacjami o terminowości spłaty zobowiązania. Dotyczy to wszystkich produktów kredytowych – nie tylko kredytów gotówkowych, samochodowych czy hipotecznych. Uwzględniane są również limity w rachunku bankowym, karty kredytowe czy nawet zakupy na raty.

Dla banku jest to niezwykle cenna informacja. Na tej podstawie może oszacować ryzyko niewypłacalności kredytobiorcy lub prawdopodobieństwo spłaty zobowiązania w terminie.

Gromadzeniem informacji o zobowiązaniach zajmuje się m.in. Biuro Informacji Kredytowej (BIK). Dane przekazywane są przez banki oraz inne firmy finansowe współpracujące z tą instytucją.

Pamiętaj! To, że twoje dane znajdują się w BIK, nie oznacza, że zalegasz z płatnościami. Trafiają tam informacje o wszystkich kredytobiorcach.

Jak zbudować dobrą historię kredytową?

Dobra historia kredytowa przydaje się, gdy masz w planach zaciągnięcie dużego kredytu. Warto więc z wyprzedzeniem zadbać o to, aby w BIK pojawiły się wyłącznie pozytywne informacje o tobie jako kredytobiorcy. Jak o to zadbać?

Korzystaj z kredytów na niższe kwoty

Zaciągnięcie kredytu gotówkowego na niższą kwotę lub otwarcie linii kredytowej w koncie osobistym to najprostszy sposób, aby zacząć budować historię kredytową. Każda terminowa spłata zostanie odnotowana, dzięki czemu – w przypadku chęci zaciągnięcia większego zobowiązania – zwiększysz swoje szanse na uzyskanie finansowania w przyszłości.

Dotrzymuj terminów płatności

Dopilnuj tego, aby każda rata została opłacona w terminie. Z wykonaniem przelewu nie czekaj na ostatnią chwilę, lecz zrealizuj go 1-2 dni wcześniej. Dzięki temu bank będzie mieć czas na zaksięgowanie środków.

Nie zaciągaj wielu kredytów jednocześnie

Nawet jeśli masz wystarczającą zdolność kredytową, nie zaciągaj wielu kredytów jednocześnie. Nigdy nie wiesz, co przyniesie przyszłość – a w razie chwilowych kłopotów finansowych, możesz mieć trudność z terminową spłatą zobowiązania.

Dobra historia może okazać się twoją „przepustką” do kolejnego kredytu. Warto więc pilnować terminów spłaty i regulować zobowiązanie zgodnie z harmonogramem. Dzięki temu w oczach banku będziesz wiarygodnym kredytobiorcą.