Skarbonka, kalkulator

Gdzie trzymać pieniądze: w banku czy skarpecie?

16 maja 2022

Odkładanie pieniędzy z myślą o finansowym zabezpieczeniu przyszłości to krok w dobrą stronę. Warto jednak pamiętać, że dużą rolę odgrywa instrument pozwalający na bezpieczne trzymanie środków. Dowiedz się, które rozwiązanie jest korzystniejsze: gromadzenie pieniędzy w banku czy odkładanie ich w gotówce.

Polacy są coraz bardziej świadomi tego, jak ważne jest oszczędzanie. Odkładane systematycznie pieniądze pozwalają nie tylko na zbudowanie poduszki finansowej, która stanowi zabezpieczenie przyszłości. Pozwalają też zrealizować różnorodne plany, np. wyjazd wakacyjny, remont mieszkania, zakup samochodu.

Pieniądze w gotówce – czy to dobry pomysł?

Jest wiele osób, które decydują się na trzymanie pieniędzy w domu. Wychodzą bowiem z założenia, że gotówka jest bezpieczna, a przy tym mogą swobodnie nią dysponować.

Warto jednak mieć świadomość, że takie rozwiązanie nie jest korzystne i to z dwóch zasadniczych powodów. Trzymając pieniądze w domu, istnieje większe ryzyko ich utraty, np. na skutek włamania. Ponadto gotówka nie ma szans na wypracowanie jakichkolwiek zysków.

Pieniądze w banku – z jakich instrumentów skorzystać?

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest konto osobiste, które nie tylko pozwala na trzymanie środków, ale otwiera furtkę do innych opcji – z zyskiem dla ciebie. Za przykład niech posłuży Konto Osobiste dostępne w Toyota Banku, w ramach którego można założyć konto oszczędnościowe albo skorzystać z wielu lokat.

Jeśli chcesz pomnażać kapitał, ale jednocześnie zależy ci na stałym dostępie do środków, zdecyduj się na konto oszczędnościowe. Jeżeli natomiast zamierzasz osiągać zyski z myślą o zabezpieczeniu finansowej przyszłości, dobrym wyborem będzie lokata.

Lokata bankowa – sposób na pomnażanie pieniędzy

Lokaty bankowe, mimo okresów obowiązywania rekordowo niskiego oprocentowania, cieszą się niesłabnącą popularnością. Wynika to przede wszystkim z gwarancji bezpieczeństwa – zarówno w kontekście kapitału, jak i zysków. Warto bowiem mieć świadomość, że w okresie trwania lokaty nie dochodzi do utraty wpłaconych środków, a odsetki są wypłacane zawsze – wyjątek stanowi wypłata pieniędzy przed okresem zapadalności.

Aby oszczędzanie na lokacie było efektywne, warto porównać dostępne oferty. Znaczenie mają m.in. parametry, takie jak:

  • oprocentowanie – im jest ono wyższe, tym większych zysków można się spodziewać; należy jednak pamiętać, że jest ono podawane zawsze w skali roku (a nie w odniesieniu do czasu trwania lokaty);
  • minimalna i maksymalna kwota – niektóre banki ustalają granice dotyczące wysokości wpłacanych kwot; trzeba więc sprawdzić, jakie limity aktualnie obowiązują (o ile istnieją jakieś ograniczenia);
  • inne warunki – może to być zastrzeżenie przyjmowania wyłącznie „nowych środków” lub oferty skierowanej do nowych klientów; najczęściej dotyczy to lokat z promocyjnym oprocentowaniem.

Pamiętaj! Trzymanie pieniędzy w przysłowiowej skarpecie wiąże się z ryzykiem „fizycznej” utraty pieniędzy w przypadku kradzieży oraz zmniejszania ich wartości. Aby tego uniknąć, warto założyć konto osobiste, które stanowi przepustkę do produktów oszczędnościowych.