Kobieta z rachunkami

Jak chronić kapitał w czasach wysokiej inflacji? Przeczytaj nasz poradnik

20 lipca 2022

Rosnąca w zawrotnym tempie inflacja nie jest korzystnym zjawiskiem. Prowadzi do spadku wartości pieniądza, dlatego coraz więcej osób poszukuje sposobów na zabezpieczenie oszczędności. Z jakich instrumentów warto skorzystać, aby nie narażać się na zbyt duże ryzyko utraty środków? Podpowiadamy.

Ceny w Polsce nie rosły tak szybko od 25 lat. I chociaż wskaźnik inflacji zaczął powoli zwiększać się już w ostatnich miesiącach 2021 roku, obecnie osiąga bardzo wysoki poziom. Wszystko wskazuje na to, że na tym się nie zakończy – według prognoz, szczyt nastąpi w okolicach jesieni. Jest to więc najwyższy czas, aby poszukać sposobów na zabezpieczenie nadwyżki finansowej przed skutkami szalejącej inflacji.

Gdzie lokować oszczędności?

Osoby, które do tej pory trzymają pieniądze na nieoprocentowanym koncie osobistym, jak najszybciej powinny zmienić swoje podejście. Aby uchronić – choćby częściowo – kapitał przed konsekwencjami inflacji, warto postać na oprocentowane instrumenty finansowe.

Konto oszczędnościowe

Każde konto oszczędnościowe jest znacznie lepsze niż nieoprocentowany rachunek osobisty. Na korzyść tego rozwiązania przemawia stała dostępność środków oraz gwarancja zysków – nawet w przypadku wypłaty części kapitału. Ponadto w tym przypadku można w dowolnym momencie wpłacać pieniądze.

Lokata bankowa

Lokata bankowa jest znacznie wyżej oprocentowana niż konto oszczędnościowe – i właśnie na tym polega jej główna przewaga. Ile można zyskać? To zależy od konkretnej oferty. Przykładowo, Lokata Standard dostępna w ofercie Toyota Banku charakteryzuje się oprocentowaniem do 5% w skali roku.

Załóżmy, że chcesz wpłacić 70 000 złotych na okres 9 miesięcy. Oprocentowanie na poziomie 5% w skali roku pozwala na wypracowanie zysku wynoszącego ponad 2 000 złotych brutto.

Na korzyść lokaty bankowej przemawia również fakt, że ulokowane pieniądze są niejako zamrożone. Dzięki temu nie będzie kusić cię ich wypłata przed czasem – szczególnie, że wiąże się to zwykle z utratą całości lub części odsetek (w zależności od regulaminu konkretnego depozytu).

Aby lokata bankowa w jak największym stopniu uchroniła pieniądze przed inflacją, oprocentowanie musi być jak najbardziej zbliżone do jej wskaźników.

Obligacje skarbowe

Obligacje skarbowe to inwestycja długoterminowa, ponieważ tego typu instrumenty niejako zamrażają środki na kilka lat (zwykle 4 lub 10). Oprocentowanie zmienia się w czasie – w pierwszym roku jest stałe, a potem zmienia się w zależności od inflacji i marży.

Tego typu instrumenty są bezpieczne, ponieważ Skarb Państwa gwarantuje zwrot. Dodatkowym atutem jest możliwość ulokowania nawet niedużej kwoty dostępnych środków.

Zastanawiasz się, który instrument sprawdzi się najlepiej? Dobrym rozwiązaniem jest dywersyfikacja, tj. ulokowanie środków w różne produkty. Dzięki temu do części pieniędzy będziesz mieć stały dostęp, a część kapitału pozostanie „zamrożona”.