Corolla Cross biała i szara

Jak kupić nowe auto na firmę, nie wydając dużych pieniędzy?

17 lutego 2023

Prowadzisz firmę i potrzebujesz samochodu osobowego? Jeśli szukasz optymalnego sposobu finansowania, nie musisz obciążać firmowego budżetu. Wystarczy, że zdecydujesz się na leasing samochodu. Dowiedz się, dlaczego warto się nim zainteresować i jak go otrzymać.

Na czym polega leasing samochodu?

Zasada działania leasingu samochodu jest prosta. Firma leasingowa oddaje w użytkowanie konkretny pojazd (jako przedmiot leasingu) w zamian za opłacanie przez przedsiębiorcę miesięcznych rat. Umowę leasingową można zakończyć na jeden z kilku sposobów: stając się właścicielem auta lub biorąc kolejne auto w leasing. Na identycznej zasadzie działa leasing konsumencki oraz leasing samochodów używanych.

Przedsiębiorca może wziąć leasing operacyjny (bez opcji dokonywania odpisów amortyzacyjnych) lub leasing finansowy (z możliwością dokonywania odpisów amortyzacyjnych).

Leasing samochodowy w firmie – dlaczego warto?

Czy wiesz, że leasing samochodu jest jedną z najczęściej wybieranych opcji finansowania przez przedsiębiorców? Nie ma się czemu dziwić. Taka możliwość finansowania samochodów osobowych czy dostawczych daje wiele korzyści.

Pomoc w utrzymaniu płynności finansowej

Aby wziąć samochód w leasing, nie potrzebujesz pełnej kwoty stanowiącej równowartość pojazdu. Wystarczy wpłacić 10% jego wartości, aby móc z niego korzystać na potrzeby działalności gospodarczej. To, ile zapłacisz, pomoże obliczyć kalkulator leasingu.

Odciążenie firmowego budżetu

Rozłożenie płatności na raty pozwala odciążyć firmowy budżet i użytkować wymarzony samochód. Wysokość rat jest dopasowana do możliwości finansowych.

Użytkowanie samochodu będącego na gwarancji producenta

Okres leasingu może wynieść zaledwie 3-4 lata. Po zakończonej umowie możesz wymienić auto na nowe – także bez angażowania środków własnych. Dzięki takiej opcji masz szansę stale użytkować pojazd będący na gwarancji producenta. Dla ciebie – jako przedsiębiorcy – oznacza to jedno: mniejsze ryzyko wystąpienia usterki i związanych z nią kosztownych napraw.

Finansowanie przy minimum formalności

Leasing samochodu realizowany jest w oparciu o uproszczoną procedurę. Oznacza to ograniczone formalności, podobnie jak przy wynajmie długoterminowym. W przypadku tej formy finansowania są wymagane dokumenty podstawowe, tj. informacje o wysokości osiąganych przychodów. Niektórzy leasingodawcy rezygnują z dokumentów finansowych, gdy opłata wstępna jest dość wysoka.

Co ważne, wniosek leasingowy można wypełnić i złożyć bezpośrednio u dealera. U niego też podpisujesz umowę (może to być umowa leasingu operacyjnego lub finansowego).

Zachowanie zdolności kredytowej

W przypadku kredytu samochodowego zdolność kredytowa spada – w związku z zaciągniętym zobowiązaniem. Natomiast leasing samochodu jest traktowany jako usługa (podobnie jak wynajem długoterminowy), za którą pobierana jest comiesięczna opłata. To sprawia, że leasing auta nie wpływa na zdolność kredytową.

Jak porównać najkorzystniejsze oferty leasingu samochodowego?

Niejeden leasingodawca ma w swojej ofercie leasing samochodu osobowego. Jeżeli więc zależy ci na użytkowaniu auta w ramach umowy leasingu, warto wybrać opcję dopasowaną do swoich potrzeb. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Wysokość wpłaty własnej

Jeśli nie chcesz angażować sporej gotówki na start, sprawdź, ile wynosi minimalna opłata wstępna. Im mniejsza wartość, tym mniej pieniędzy będziesz potrzebować do uruchomienia umowy leasingu na samochód osobowy.

Wysokość miesięcznej raty

Warto sprawdzić, ile zapłacisz za ratę leasingu. Choć jej wysokość będzie w dużej mierze uzależniona od tego, ile wynosi opłata wstępna i wartość wykupu, nadal masz wpływ na tę kwotę.

Jeśli zdecydujesz się na Leasing KINTO One dostępny w Toyota Leasing, możesz liczyć na niskie miesięczne zobowiązanie. Rata wyliczana jest w oparciu o utratę wartości samochodu, czyli przedmiotu leasingu, w okresie uwzględniającym początek i koniec umowy. W ustaleniu optymalnej wysokości raty pomoże ci kalkulator leasingu.

Warianty zakończenia umowy leasingowej

To leasingobiorca może dokonać wykupu lub zwrotu pojazdu, ale istnieje jeszcze jeden wariant. Po zakończeniu umowy możesz mieć nowy samochód. A to wszystko bez angażowania środków własnych. Taką możliwość daje Leasing KINTO One – dzięki gwarancji odkupu pojazdu przez dealera.

Poszukujesz finansowania bazującego na uproszczonej procedurze bez konieczności angażowania dużych środków? Zainteresuj się leasingiem – to dobry sposób, aby pozyskać samochód osobowy dla swojej firmy.