Wcześniejsza spłata leasingu

Wcześniejsza spłata leasingu, czyli jak wykupić auto przed końcem umowy?

22 grudnia 2022

Leasing samochodu jest chętnie wybieraną formą finansowania, zarówno przez klientów indywidualnych, jak i firmy. Wyróżnia się sporą elastycznością nie tylko pod kątem dopasowania parametrów do możliwości finansowych, ale również w kwestii wcześniejszej spłaty. Dowiedz się, jakich formalności należy dopełnić, aby wykupić auto przed końcem umowy.

Czy wiesz, że każdą umowę na leasing samochodu można zakończyć przed terminem jej wygaśnięcia? Takie rozwiązanie pozwala wykupić przedmiot umowy znacznie wcześniej, a co za tym idzie – stać się jego pełnoprawnym właścicielem. Istnieje także opcja przedterminowej spłaty w celu wymiany auta na nowe.

Kiedy przedterminowa spłata leasingu jest możliwa?

Jeśli korzystasz z leasingu operacyjnego jako przedsiębiorca, wcześniejsza spłata finansowania jest możliwa po upłynięciu określonego czasu. Zgodnie z przepisami to 40% normatywnego okresu amortyzacji przedmiotu umowy – w przypadku samochodów wynosi on 2 lata. Dzięki temu leasingobiorca będzie mógł nabyć przedmiot za kwotę odpowiadającą wartości zdyskontowanych przyszłych rat.

W przypadku chęci spłaty leasingu wcześniej niż przed upłynięciem 40% normatywnego okresu amortyzacji kwota wykupu musi być określona na podstawie wyceny pojazdu dokonanej przez rzeczoznawcę. Aby uniknąć takiej sytuacji, warto dokładnie przemyśleć moment, w którym ma dojść do wcześniejszej spłaty finansowania.

Zobacz także: Użytkowanie leasingowanego samochodu. Co trzeba wiedzieć?

Wcześniejsza spłata leasingu samochodu – krok po kroku

Aby zakończyć leasing samochodu i wcześniej go spłacić, trzeba pamiętać o dopełnieniu kilku nieskomplikowanych formalności.

Krok 1. Zgłoszenie chęci wcześniejszej spłaty leasingu samochodu

Leasing samochodu można spłacić przed terminem, jednak wyłącznie za zgodą firmy leasingowej. Dlatego w pierwszej kolejności należy złożyć wniosek informujący o tym fakcie. Można tego dokonać osobiście w placówce leasingodawcy, za pośrednictwem salonu samochodowego lub przez internet – wszystko zależy od tego, jakie kanały udostępnia firma leasingowa.

Krok 2. Uregulowanie należności względem leasingodawcy

Jeśli firma leasingowa zgodzi się na wcześniejszą spłatę finansowania, należy uregulować pozostałą kwotę do spłaty. Dotyczy to zarówno miesięcznych rat, jak i kwoty wykupu.

Pamiętaj! Jeżeli korzystasz z Leasingu KINTO One dostępnego w Toyota Leasing, możesz zdecydować się na zakończenie umowy w jednym z trzech wariantów. Korzystną opcją jest wymiana auta na nowe – bez angażowania środków własnych, co zapewnia gwarancja odkupu pojazdu przez dealera. W przypadku wcześniejszej spłaty leasingu samochodu nadal masz taką możliwość.

Przeczytaj: Rodzaje leasingu. Warto znać różnice

Portal klienta Toyota Leasing – sposób na wygodne zarządzanie umową leasingową

Czy wiesz, że – jako klient Toyota Leasing – możesz jeszcze wygodniej i sprawniej zarządzać kwestiami związanymi z leasingiem samochodu? Z myślą o leasingobiorcach powstał specjalny serwis internetowy, który daje dostęp do zarządzania umową bez konieczności bezpośredniego kontaktu z Toyota Leasing.

Zakładając konto na portalu klienta, możesz m.in.:

  • składać wszelkie dyspozycje związane z umową, np. pozwolenie na wyjazd autem za granicę,
  • samodzielnie generować duplikaty faktur,
  • dokonywać szybkich płatności online,
  • zgłosić zamiar wykupu pojazdu przed terminem umowy.

Dzięki temu wiele formalności zostanie przyspieszonych, a czas oczekiwania skrócony do minimum. Dla leasingobiorców oznacza to ogromną oszczędność czasu oraz wygodę – z serwisu można korzystać w dogodnych dla siebie porach.