Dziecko i oszczędności

Jak nauczyć dziecko oszczędzania? Poznaj kilka praktycznych porad

12 maja 2022

Chcesz, aby twoje dziecko potrafiło zarządzać pieniędzmi – nie tylko teraz, ale przede wszystkim w dorosłym życiu? Podstawą jest odpowiednia edukacja finansowa, którą warto wprowadzać już od najmłodszych lat. Znaczenie ma nie tylko teoria, ale przede wszystkim praktyka. Sprawdź, jak nauczyć dziecko oszczędzania.

Eksperci są zdania, że edukację finansową należy rozpocząć już w wieku przedszkolnym. Sprawą oczywistą jest jednak to, że przekazywanie wiedzy powinno być dopasowane formą i zakresem do możliwości poznawczych dziecka. O ile młodsze pociechy powinny przede wszystkim zdobywać informacje podczas zabawy, o tyle u młodzieży można wprowadzić już metody sprawdzające wiedzę w praktyce.

Edukacja finansowa – najważniejsze wskazówki

Poniższe wskazówki mogą być przydatne podczas edukacji finansowej dziecka. Możesz je w pełni wykorzystać lub zainspirować się nimi.

1. Daj przykład

Pamiętaj, że rodzice są wzorem dla dzieci. Jeśli więc nie jesteś osobą skłonną do oszczędzania, czas to zmienić. Wytłumacz, dlaczego odkładanie pieniędzy jest ważne. W odpowiednim momencie pokaż, w jakich sytuacjach przydają się oszczędności. Może to być np. wyjazd wakacyjny czy zakup sprzętu do domu – wytłumacz przy tym, że właśnie dzięki oszczędnościom możecie pozwolić sobie na taki wydatek.

2. Grajcie w gry planszowe o tematyce finansowej

Gry planszowe w rodzaju Monopoly to doskonały sposób na zaprezentowanie wartości pieniądza i pokazanie, jak ważne są oszczędności. Podczas zabawy wytłumacz dziecku, że za zgromadzone środki może kupić np. droższe miasto lub produkt droższej marki.

3. Otwórz konto młodzieżowe z myślą o dziecku

Jeśli twoje dziecko otrzymuje kieszonkowe, pomyśl o założeniu konta młodzieżowego (o ile spełnia kryteria wiekowe). Jeżeli wraz z takim rachunkiem uruchomisz konto oszczędnościowe, twoja pociecha będzie miała szansę na edukację w praktyce.

Konto osobiste pozwoli na rozsądne zarządzanie miesięcznym budżetem i nauczy planowania wydatków. Zaś rachunek oszczędnościowy zwiększy motywację do systematycznego odkładania pieniędzy.

Konto oszczędnościowe – wybierz najlepsze

Nie da się ukryć, że konto oszczędnościowe jest jednym z najlepszych instrumentów, które pozwala zwiększyć świadomość znaczenia odkładania pieniędzy. Aby jednak gromadzenie środków miało sens, koniecznością jest wybór odpowiedniego rachunku. Na co zwracać uwagę?

  • Wysokość oprocentowania – to parametr, który odgrywa kluczową rolę. Im wyższe oprocentowanie, tym wyższe są możliwe do wypracowania odsetki. Przykładowo, Konto Super Click dostępne w Toyota Banku charakteryzuje się oprocentowaniem na poziomie 2% w skali roku.
  • Opłaty za prowadzenie konta – należy zwrócić uwagę nie tylko na opłatę za rachunek osobisty, ale i konto oszczędnościowe. Najlepiej, jeśli bank nie pobiera prowizji za oba.
  • Wymagania stawiane przez bank – warto sprawdzać to indywidualnie, ponieważ nie zawsze konto oszczędnościowe jest przeznaczone dla młodzieży w wieku 13-24 lata. Kryteria mogą być zróżnicowane w zależności od wewnętrznej polityki.

Pamiętaj! To, jak dziecko będzie zarządzać finansami w dorosłym życiu, zależy w dużej mierze od ciebie. Zadbaj więc o jego edukację od najmłodszych lat – najpierw poprzez zabawę, a potem w formie konta oszczędnościowego. Zdobyta wiedza – w teorii i praktyce – przełoży się na większą świadomość finansową w przyszłości.