Człowiek w kapturze

Jak uchronić się przed kradzieżą danych osobowych?

15 lipca 2021

Upowszechnienie się Internetu to spore udogodnienie, ale z drugiej strony – ryzyko nowych zagrożeń. Mowa m.in. o wyłudzaniu danych osobowych, co może obrócić się przeciwko użytkownikowi sieci. Sprawdź, jak możesz uchronić się przed kradzieżą wrażliwych i cennych dla ciebie informacji.

Korzystanie z Internetu – tylko pozornie – nie stwarza żadnego zagrożenia. Wiele osób nawet nie ma świadomości, że pozostawia po sobie trwały ślad w różnych miejscach. Wystarczy robić zakupy w sklepach internetowych, uczestniczyć w konkursach, a nawet… zapisując się na newsletter.

Niepożądana kradzież danych osobowych

Kradzież danych osobowych takich jak np. imię, nazwisko, numer PESEL, numer dowodu osobistego, a nawet zdjęcia może mieć poważne konsekwencje. Jeżeli takie informacje wpadną w niepowołane ręce, mogą skutkować zaciągnięciem niechcianego kredytu czy pożyczki. Istnieje także ryzyko, że ktoś – jeśli zdobędzie dane do logowania do bankowości elektronicznej – przejmie gotówkę zgromadzoną na koncie osobistym. Ponadto istnieje także możliwość zawarcia umowy z operatorem telekomunikacyjnym. Czasami dane osobowe są wykradane po to, aby przekazać je dalej, np. firmom, którym zależy na pozyskiwaniu potencjalnych klientów.

Dlatego tak ważne jest, aby podczas korzystania z Internetu zachować szczególną ostrożność. Oszuści wykorzystują fakt, że wiele osób charakteryzuje nadmierna ufność, działanie w pośpiechu lub pod wpływem emocji, niedbalstwo albo ignorowanie ważnych komunikatów.

Sposoby na ochronę danych osobowych

Ryzyko narażenia na utratę danych osobowych w sieci jest ogromne. Można jednak je zredukować do minimum, postępując zgodnie z poniższymi wskazówkami.

  • Unikaj korzystania z publicznych otwartych sieci Wi-Fi.
  • Nie korzystaj z publicznych komputerów – szczególnie, jeśli zamierzasz logować się do systemu bankowości elektronicznej.
  • Zróżnicuj hasła do różnych serwisów – najlepiej niech będą one różne dla każdej poczty e-mail, kont w mediach społecznościowych, kont w sklepach internetowych.
  • Nie zezwalaj przeglądarce na zapisywanie haseł do logowania.
  • Od czasu do czasu zmieniaj hasła do logowania, np. do systemu bankowości elektronicznej.
  • Nie podawaj wrażliwych danych w mediach społecznościowych.
  • Nie klikaj w podejrzane linki, które otrzymasz w wiadomości SMS czy e-mail.
  • Nie pobieraj żadnych załączników z wiadomości e-mail – jeśli nadawca nie jest wiarygodny.
  • Pod żadnym pozorem nie podawaj danych do logowania do bankowości elektronicznej – nie wymaga też żaden bank ani inna instytucja.
  • Korzystaj wyłącznie ze sprawdzonych i rekomendowanych sklepów internetowych – warto przed rozpoczęciem zakupów sprawdzić opinie lub informacje.

Warto także pamiętać, aby korzystać z programów antywirusowych – zainstalowanych zarówno na komputerze, jak i smartfonie. Współczesne programy zapewniają dostęp do wielu praktycznych funkcji, nie ograniczając się wyłącznie do zabezpieczania przed wirusami. Niektóre pozwalają na generowanie unikalnych i trudnych do „złamania” haseł do logowania czy dokonywania transakcji w tzw. bezpiecznej wersji przeglądarki.