Bezpieczne hasło

Jakie powinno być bezpieczne hasło do bankowości internetowej?

23 maja 2023

Korzystanie z systemu bankowości internetowej jest niezwykle wygodne, ponieważ pozwala na swobodny dostęp do pieniędzy – gdziekolwiek jesteś. Należy jednak zachować czujność, ponieważ cyberprzestępcy wykorzystają każdą okazję, aby dostać się do twojego konta osobistego. Dlatego tak ważne jest ustanowienie bezpiecznego hasła do bankowości internetowej. Sprawdź, jak je utworzyć.

Banki dbają o bezpieczeństwo pieniędzy zgromadzonych na kontach osobistych swoich klientów. Jednak i oni powinni chronić odłożone na rachunkach środki przed wyłudzeniem ich przez cyberprzestępców. Jednym z najważniejszych sposobów jest ustanowienie odpowiedniego hasła – takiego, które będzie trudne do „złamania”.

Polacy nie tworzą unikatowych haseł

Okazuje się, że aż 12% Polaków nie korzysta z unikatowych haseł do logowania? Tak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie serwisu ChronPESEL.pl. To poważny błąd. Może on kosztować utratę wszystkich zgromadzonych pieniędzy, a także wiązać się ze zwiększonym ryzykiem wyłudzenia kredytu lub innych produktów finansowych.

Czy wiesz, że? Bardzo popularnym hasłem ustalanym przez Polaków jest zaq12wsx [źródło: Express VPN]. Choć może to wyglądać na nieprzypadkową kombinację liter i cyfr, tak naprawdę to proste do sforsowania hasło. Tworzone jest podobnie jak równie powszechne qwerty – sprawdź na klawiaturze, by się o tym przekonać.

Warto przy tym podkreślić, że aż 93%  osób w wieku 25-34 lata deklaruje korzystanie wyłącznie z silnych haseł. Taka postawa jest godna pochwały i należy ją naśladować.

Zasady tworzenia silnych haseł do logowania

Silne hasło dostępowe do systemu bankowości internetowej to fundament bezpieczeństwa. Co prawda, dobry haker także i je jest w stanie „rozgryźć”, ale zajmie mu to znacznie więcej czasu. Dlatego nie warto rezygnować z ustalania dobrego hasła. Jakie powinno, a jakie nie może być?

1. Postaw na unikalność

Ciąg kolejnych cyfr, imiona, data urodzenia – to najczęściej stosowane hasła, które łatwo zapamiętać, ale… którym brak unikalności. Jest to bowiem przewidywalna kombinacja łatwa do „złamania”. Należy więc postarać się o unikalne hasło – najlepiej składające się z przypadkowego ciągu cyfr, liter i znaków specjalnych.

Wskazówka! Stwórz maksymalnie abstrakcyjną frazę – taką, która nic nie znaczy.

2. Nie powielaj istniejących już haseł

Aby łatwiej było zapanować nad wieloma różnymi hasłami do logowania, wielu Polaków je powiela. To poważny błąd, który może skutkować włamaniem się do systemu bankowości internetowej.

Hasło do systemu transakcyjnego należy stworzyć „od nowa” i nie powielać go w przypadku ustalania haseł do logowania w innych serwisach.

3. Skorzystaj z programów do generowania haseł

Jeżeli nie masz pomysłu, możesz skorzystać z programów generujących silne hasło. Warto je jednak zapisać i przechowywać w bezpiecznym miejscu, aby nie dotarły do niego osoby niepowołane.

Jak jeszcze zadbać o bezpieczeństwo pieniędzy?

Jeżeli chcesz zwiększyć bezpieczeństwo swoich pieniędzy zgromadzonych na koncie, pamiętaj o jeszcze jednej zasadzie. Chodzi o systematyczną zmianę hasła do logowania – najlepiej co kilka miesięcy. Dzięki temu – nawet jeżeli dojdzie do wycieku danych – cyberprzestępcy zyskają dostęp do nieaktualnego już hasła. Nie wykorzystają go, więc twoje pieniądze będą bezpieczne.