Srebrna Toyota

Jakie zmiany można wprowadzić do leasingowanego auta?

27 lipca 2022

Chcesz, aby flotę pojazdów firmowych zasiliły nowe samochody wzięte w leasing? To rozwiązanie popularne wśród przedsiębiorców – także tych, którzy potrzebują wprowadzić drobne zmiany do użytkowanych aut. Dowiedz się, jakie „przeróbki” są dozwolone i na jakiej zasadzie można je zrealizować.

Leasing jest specyficzną formą finansowania, ponieważ leasingobiorca jest jedynie użytkownikiem pojazdu. Jako że własnością auta jest firma leasingowa, wszelkich zmian można dokonywać wyłącznie za jej zgodą. Co więcej, nie wszystkie modyfikacje mogą zostać zaakceptowane – ma ona prawo do odmowy.

Dozwolone zmiany wprowadzane do pojazdu

Wszelkie kwestie związane z modyfikacjami wprowadzanymi do leasingowanego pojazdu regulują ogólne warunki umowy. Leasingobiorca ma obowiązek zapoznać się z zapisami – po to, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji z tytułu tzw. samowolki.

Najczęściej pojawia się informacja o tym, że leasingobiorca jest zobowiązany do informowania o chęci wprowadzenia zmian w pojeździe. W przeciwnym razie leasingodawca ma prawo do wypowiedzenia umowy.

Warto jednak podkreślić, że wiele zależy od tego, jakiego rodzaju zmiany zamierza wprowadzić przedsiębiorca. Jeśli są to modyfikacje, które nie wpływają trwale na zmianę konstrukcji pojazdu, najczęściej nie wymaga to otrzymania pozwolenia. Mowa m.in. o bezinwazyjnym montażu bagażnika dachowego czy zmianę ogumienia na inne niż fabryczne. Natomiast montaż czujników parkowania, tempomatu oraz innych udogodnień warto uprzednio konsultować z leasingodawcą.

Kontrola pojazdu przez firmę leasingową – czy to się zdarza?

W umowach leasingowych często pojawia się zapis dotyczący możliwości skontrolowania stanu pojazdu przez firmę leasingową. Wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy dochodzi do tego w praktyce. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ jest to kwestia całkowicie indywidualna. Należy zatem przyjąć, że jeśli taki zapis istnieje, pojawia się też prawdopodobieństwo przeprowadzenia kontroli.

Samowolnie przeprowadzone modyfikacje a konsekwencje

Chociaż nie zdarza się to często, niektórzy leasingobiorcy przeprowadzają samowolne modyfikacje w obrębie pojazdu. Jakie mogą być tego konsekwencje? Oczywiście leasingodawca może wypowiedzieć  umowę leasingową w trybie natychmiastowym. Poza tym firma leasingowa może zastrzec sobie, że w razie modyfikacji użytkowany samochód musi zostać wykupiony.

Wybierz korzystny leasing, by móc wymieniać pojazdy co kilka lat

Jeśli poszukujesz leasingu, który pozwoli na cykliczną wymianę samochodu bez konieczności angażowania środków, postaw na Leasing niższych rat KINTO One dostępny w ofercie Toyota Leasing. To forma finansowania, w ramach której będziesz użytkować doskonale wyposażone pojazdy marki Toyota lub Lexus, a to wszystko przy niskiej miesięcznej racie.

Dzięki szerokiemu wyborowi aut w różnych wersjach wyposażenia, nie będziesz mieć potrzeby udoskonalania pojazdów. Wiele udogodnień otrzymujesz w cenie samochodu, więc montaż dodatkowych akcesoriów będzie zbędny.

Chcesz poznać więcej szczegółów? Skontaktuj się z doradcami Toyota Leasing.