Toyota Aygo biała

Leasing auta używanego – ile lat może mieć samochód?

26 maja 2023

Przymierzasz się do rozbudowy floty pojazdów firmowych? Jeżeli zależy ci na maksymalnie niskich kosztach, rozważ leasing samochodu używanego. Z uwagi na uproszczone procedury, masz duże szanse na otrzymanie takiego finansowania. Sprawdź jednak, czy wybrany przez ciebie używany samochód wpisuje się w kryterium "rocznikowe" pojazdu leasingowanego.

Leasing używanego auta jest opcją dostępną właściwie we wszystkich firmach leasingowych. Aby jednak uzyskać takie finansowanie, trzeba spełnić kilka kluczowych kryteriów ustalonych przez leasingodawcę. I wcale nie chodzi tutaj o zdolność kredytową, ale... również o wiek pojazdu mającego być przedmiotem umowy leasingu.

Wiek auta – dlaczego ma znaczenie przy leasingu?

To, jaki jest wiek samochodów używanych, odgrywa istotną rolę w przypadku każdego rodzaju finansowania. I to z kilku powodów.

  1. Właścicielem pojazdu jest firma leasingowa, dlatego leasingodawca chce dysponować w miarę nowymi samochodami w dobrym stanie technicznym.
  2. Auto używane stanowi zabezpieczenie tej formy finansowania. Im młodszy pojazd, tym większa jego wartość.

Dlatego firmy leasingowe ustalają maksymalny wiek auta, który mogą objąć tego typu finansowaniem.

Ile lat może mieć auto używane wzięte w leasing?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie dotyczące rocznika pojazdu. Jego maksymalny wiek to kwestia ustalana wewnętrznie przez konkretną firmę leasingową. Dlatego należy zapoznać się z wymaganiami konkretnego leasingodawcy.

Niemniej jednak większość firm leasingowych uwzględnia pojazdy, których wiek nie przekracza 3-4 lat. Oznacza to możliwość sfinansowania samochodu używanego, po leasingu i oddanego przez innego leasingobiorcę w rozliczeniu po zakończeniu umowy. Zdarza się jednak, że aby uzyskać leasing auta używanego, pojazd nie może przekraczać 4-6 lat. Oczywiście starsze samochody można również sfinansować w ten sposób, jednak trzeba liczyć się z mniej atrakcyjnymi warunkami finansowania.

Pamiętaj! Im młodszy samochód, tym bardziej korzystnym rozwiązaniem (pod względem kosztów) będzie leasing.

Wiek pojazdu a czas trwania umowy leasingu

Czy wiesz, że maksymalny czas trwania umowy leasingu może zależeć od tego, ile lat ma samochód? Niejedna firma leasingowa bazuje na prostej zasadzie: okres spłaty + wiek auta nie powinny przekroczyć 8 lat. Co to oznacza w praktyce?

  • Jeżeli interesuje cię leasing aut maksymalnie trzyletnich, czas trwania umowy leasingowej nie może być dłuższy niż 5 lat.
  • Jeśli chcesz sfinansować zakup pojazdów czteroletnich, umowę możesz podpisać na okres nie dłuższy niż 4 lata.
  • Jeżeli interesujesz się leasingiem samochodu pięcioletniego, umowa może trwać maksymalnie 3 lata.
  • W przypadku samochodu sześcioletniego leasing jest możliwy przy umowie na 2 lata.

Warto przy tym podkreślić, że u niektórych leasingodawców maksymalny wiek + czas trwania umowy nie mogą przekroczyć łącznie 10 lat. Jednak każda firma ma inne wymagania pod tym względem.

Czy wiesz, że? W ramach Leasingu niższych rat KINTO One na używane auta możesz skorzystać z finansowania przy założeniu, że umowa oraz wiek samochodu nie przekroczą łącznie 7 lat.

Pozostałe warunki leasingu samochodu używanego

Ubieganie się o leasing samochodów używanych wiąże się z koniecznością spełnienia kryteriów obowiązujących w danej firmie leasingowej. Wymagana jest m.in.:

  • opłata wstępna – jej wysokość uzależniona jest nie tylko od wieku samochodu, ale również źródła jego pochodzenia (np. osoba fizyczna, komis, salon samochodowy),
  • odpowiednio długi czas prowadzenia działalności gospodarczej – aczkolwiek istnieje możliwość otrzymania finansowania dla dopiero co założonej firmy.

Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na uzyskanie leasingu, postaw na samochód osobowy, w przypadku którego będzie wystawiana faktura VAT. Co prawda wielu leasingodawców uwzględnia także opcję faktura VAT marża, jednak koszty finansowania mogą być tutaj wyższe.

Leasing samochodu używanego – czy to się opłaca?

Leasing aut używanych jest opcją, którą warto rozważyć – szczególnie jeśli zależy ci na zbudowaniu floty pojazdów bez nadwyrężania firmowego budżetu. Ponadto koszt leasingu samochodu używanego może być kosztem uzyskania przychodu – to dobra wiadomość dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Na korzyść tego rozwiązania przemawiają także:

  • duża elastyczność – parametry leasingu można dopasować do indywidualnych potrzeb oraz sytuacji materialnej przedsiębiorstwa,
  • przewidywalność kosztów – w ratę można wliczyć dodatkowe opłaty (np. opłatę serwisową), dzięki czemu użytkowany samochód nie będzie generował nieoczekiwanych wydatków.

Wzięty w leasing samochód używany może być równie atrakcyjny. Trzeba tylko znaleźć korzystną ofertę – taką, która będzie wpisywać się w potrzeby konkretnego przedsiębiorcy. Znaczenie mają m.in. wpłata wstępna, miesięczna rata, wykup lub opcja wymiany samochodu na kolejny bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Ważne jest również to, czy zastosowana zostanie procedura uproszczona.

Masz pytania dotyczące leasingu samochodów używanych? Skontaktuj się z naszymi doradcami – chętnie rozwieją wszystkie wątpliwości i pomogą wybrać rozwiązanie na miarę potrzeb twojej firmy.