Toyota C-HR

Leasing coraz popularniejszy. Poznaj jego najważniejsze zalety

2 lipca 2021

Leasing pojazdów cieszy się dużą popularnością wśród przedsiębiorców, co wynika z możliwych do osiągnięcia korzyści. Jeśli i ty zastanawiasz się nad tą formą finansowania, poznaj najważniejsze zalety. Dzięki temu przekonasz się, czy leasing będzie opłacalny również dla twojej firmy.

Pojazdy stanowią aż 76,1% przedmiotów wziętych w leasing (maj 2021) – tak wynika ze statystyk opublikowanych na stronie internetowej Związku Polskiego Leasingu. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ taka forma finansowania pozwala na wygodne zbudowanie czy rozbudowanie floty pojazdów firmowych.

Dlaczego warto zdecydować się na leasing samochodowy?

Na popularność leasingu samochodowego wpływa wiele czynników, które sprawiają, że firmowy budżet nie staje się nadmiernie obciążony.

  • Brak konieczności angażowania dużej gotówki na start

Aby wziąć samochód w leasing, trzeba dysponować niewielką kwotą odpowiadającą wysokości opłaty wstępnej. Ta zaś jest dość elastyczna – to przedsiębiorca może zadecydować o tym, ile chce zapłacić. Dzięki temu istnieje możliwość uruchomienia leasingu już przy kwocie kilku tysięcy złotych dla jednego auta.

  • Niska miesięczna rata

Najczęściej jest tak, że aby uzyskać niską miesięczną ratę, należy ustalić opłatę wstępną i wykup na wysokim poziomie, przy jednoczesnym wydłużeniu okresu finansowania. Analiza dostępnych ofert leasingowych pokazuje, że wcale tak być nie musi. Cechą charakterystyczną leasingu niższych rat KINTO ONE dostępnego w Toyota Banku jest niska miesięczna rata, która idzie w parze z niską opłatą wstępną i krótkim okresem finansowania. Jest to możliwe, ponieważ w tym przypadku leasingobiorca spłaca wyłącznie tę część, która odpowiada rynkowej utracie wartości pojazdu.

  • Możliwość obniżenia wysokości podatków

Leasing operacyjny traktowany jest jako usługa. Dlatego zarówno część odsetkową, jak i kapitałową można wliczyć w koszty uzyskania przychodu. Ponadto istnieje możliwość odliczenia VAT od każdej miesięcznej raty.

  • Brak wpływu na zdolność kredytową

Leasing samochodowy – w przeciwieństwie do kredytu – nie wpływa na zdolność kredytową. Z tego powodu możesz ubiegać się o dowolne finansowanie bez obaw, że pojazd wzięty w leasing zmniejszy szansę na uzyskanie np. kredytu obrotowego.

  • Uproszczone procedury

Leasing pojazdów firmowych bazuje na jeszcze bardziej uproszczonych procedurach w porównaniu z kredytem samochodowym. Wynika to między innymi z faktu, że właścicielem samochodu pozostaje firma leasingowa. Dzięki temu na taką formę finansowania mają także szansę przedsiębiorcy dopiero co rozpoczynający własną działalność.

Leasing samochodowy – czy to się opłaca?

Leasing pojazdów firmowych niesie za sobą wiele korzyści. Jednak to czy będzie naprawdę opłacalny zależy w dużej mierze od warunków finansowania. Dlatego należy porównać kilka ofert, a następnie wybrać tę najlepiej wpisującą się w twoje oczekiwania jako przedsiębiorcy.