Biała Corolla Cross na ulicy

Masz firmę i potrzebujesz samochodu? Sprawdź, jak nie nadwyrężyć budżetu

23 stycznia 2023

Twój biznes prężnie się rozwija i potrzebujesz firmowego samochodu? Wcale nie musisz angażować gotówki, aby móc użytkować taki pojazd. Dobrym rozwiązaniem jest leasing samochodu – finansowanie, które możesz dopasować do swoich potrzeb. Dowiedz się więcej.

Zakup samochodu za gotówkę – szczególnie w przypadku przedsiębiorców – jest mało popularnym rozwiązaniem i to z kilku powodów. Wśród minusów takiego wyboru wymienia się przede wszystkim:

  • ryzyko zachwiania płynności finansowej,
  • mniejsze korzyści podatkowe.

Dlatego właśnie leasing samochodu jest formą finansowania, na którą decyduje się większość właścicieli firm.

Leasing samochodu – najważniejsze korzyści

Leasing samochodowy przynosi sporo korzyści – zarówno związanych z formalnościami, jak i z kwestiami podatkowymi. Warto go rozważyć, ponieważ:

  • istnieje możliwość elastycznego dopasowania finansowania – pod kątem wysokości opłaty wstępnej, miesięcznych rat, wysokości wykupu czy czasu trwania umowy;
  • pojawia się opcja wymiany auta na nowe bez konieczności angażowania środków własnych (wszystko jednak zależy od oferty firmy leasingowej);
  • przepisy pozwalają na wliczenie w koszty uzyskania przychodów raty leasingowej w całości, czyli zarówno część odsetkową, jak i część kapitałową. 

Wielu przedsiębiorców decyduje się na leasing samochodowy głównie z uwagi na możliwość zachowania płynności finansowej. Dzięki rozłożeniu kosztów zakupu auta na raty, firmowy budżet nie zostaje nadmiernie nadwyrężony. Wysokość miesięcznego zobowiązania będzie na tyle optymalna, że nawet chwilowy przestój czy oczekiwanie na płatność ze strony kontrahenta, pozwolą na jego terminową spłatę.

Na co zwracać uwagę przy wyborze leasingu?

Chociaż każdy leasing samochodu działa na identycznych zasadach, nie wszystkie oferty charakteryzują się tymi samymi parametrami. Przed wyborem konkretnej opcji warto zatem porównać propozycje firm leasingowych – po to, aby finansowanie dopasować do swoich potrzeb.

Wysokość opłaty wstępnej

Im niższa opłata wstępna, tym niższy koszt na start musi ponieść przedsiębiorca. Jeśli zdecydujesz się na leasing samochodów używanych z wpłatą na poziomie 10%, będziesz potrzebować zaledwie kilku tysięcy złotych. Taki koszt będzie akceptowalny nie tylko dla przedsiębiorstw z wieloletnim stażem, ale też firm działających od niedawna.

Wysokość miesięcznej raty

Wysokość miesięcznej raty możesz ustalić na dowolnym poziomie, ale nie w każdej firmie leasingowej będzie ona wyliczana na tej samej zasadzie.

Przykładowo, w Leasingu niższych rat KINTO One na używane auto w Toyota Leasing rata stanowi odzwierciedlenie kosztu utraty wartości samochodu, do którego dochodzi w okresie użytkowania pojazdu. Ewentualnie do miesięcznego zobowiązania doliczany jest koszt serwisu (o ile leasingobiorca zdecyduje się na taką opcję).

Kilka wariantów zakończenia umowy

Standardowy leasing samochodowy dopuszcza dwa warianty zakończenia umowy: zwrot pojazdu lub jego wykup. Okazuje się, że w ramach dostępnego w ofercie Toyota Leasing finansowania leasingobiorca może zakończyć umowę i wziąć kolejny leasing – bez angażowania środków własnych. Zapewnia to gwarancja odkupu auta przez dealera – tym sposobem leasingobiorca otrzymuje środki na spłatę ostatniej raty i opłatę wstępną kolejnego finansowania.

Chcesz poznać więcej szczegółów na temat Leasingu niższych rat KINTO ONE? Skontaktuj się z naszym doradcą, który chętnie pomoże wybrać rozwiązanie na miarę twoich potrzeb.