Szara Toyota Corolla

Na czym polega leasing samochodu używanego?

17 marca 2023

Czy wiesz, że w leasing można wziąć nie tylko fabrycznie nowe pojazdy, ale również samochód używany? To dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy chcą rozbudować swoją flotę pojazdów bez konieczności ponoszenia dużych wydatków. Sprawdź, na czym polega leasing samochodów używanych i jak się o niego ubiegać.

Leasing jest formą finansowania, która cieszy się rosnącą popularnością wśród przedsiębiorców. Ma to związek z jego dużą elastycznością, zarówno w zakresie wysokości miesięcznej raty, jak i wartości opłaty wstępnej czy okresu finansowania. Dużym atutem jest również to, że przedmiotem umowy leasingu mogą być nie tylko pojazdy nowe, ale również auta używane.

Leasing używanych samochodów – na czym polega?

Istota leasingu samochodów używanych niczym nie odbiega od leasingu na fabrycznie nowe samochody osobowe. Jedyną różnicą jest tak naprawdę wiek pojazdu będącego przedmiotem leasingu.

Firma leasingowa przekazuje przedsiębiorcy w użytkowanie konkretny pojazd w zamian za miesięczne raty opłacane zgodnie z harmonogramem. Po zakończeniu czasu trwania umowy przedsiębiorca może zdecydować się na wykup auta (staje się wówczas jego właścicielem) lub może zwrócić pojazd i na przykład uzyskać leasing na kolejny samochód używany. Tak się dzieje w przypadku skorzystania z umowy leasingu z tzw. wysoką (rynkową) kwotą wykupu. Można alternatywnie skorzystać z leasingu z niskim wykupem, np. 1%, kiedy to po upływie okresu umownego samochód może być wykupiony za z góry ustaloną wartość, np. 1% wartości początkowej.

Pamiętaj! Uruchomienie finansowania może wiązać się z koniecznością wniesienia tzw. opłat wstępnej. Jednak nie jest to regułą, w niektórych firmach leasingowych wpłata wstępna może wynieść 0%. Oznacza to, że leasingobiorca nie musi ponosić żadnych kosztów na starcie, aby uruchomić finansowanie. O wysokość opłaty wstępnej wnioskuje przyszły leasingobiorca, a jej wartość może być powiązana z kondycją finansową klienta.

Ile lat może mieć auto używane wzięte w leasing?

To, ile lat może mieć auto używane w leasingu zależy wyłącznie od leasingodawcy. Firma leasingowa ustala zasady finansowania, nie tylko odnośnie kosztów, ale również parametrów samochodu.

Warto wiedzieć! Rocznik samochodu używanego wpływa na okres finansowania. Oznacza to, że wiek auta i preferowany przez przedsiębiorcę czas na spłatę nie może przekroczyć maksymalnego okresu leasingowania ustalonego przez leasingodawcę.

Jakie procedury obowiązują przy leasingu auta używanego?

Podobnie jak w przypadku leasingu na fabrycznie nowy samochód osobowy, tak i przy leasingu aut używanych standardem jest procedura uproszczona. Oznacza to ograniczenie formalności do niezbędnego minimum. Dzięki temu przedsiębiorca może szybko otrzymać decyzję o przyznaniu leasingu, a następnie umówić się na odbiór samochodu już po kilku dniach (po dopełnieniu formalności związanych z rejestracją auta).

Warunki przyznania leasingu na auto używane

Zastanawiasz się, kto może ubiegać się o leasing używanych samochodów? Tego rodzaju finansowanie jest łatwo dostępne – może zostać udzielone firmie już od pierwszego dnia prowadzenia działalności. Oczywiście pod warunkiem, że spełnia kryteria ustalone przez firmę leasingową.

W przypadku Leasingu KINTO One dostępnego w Toyota Leasing, leasingobiorca zobowiązany jest do podania informacji, takich jak:

  • okres prowadzenia działalności gospodarczej;
  • sytuacja majątkowa w firmie;
  • źródła finansowania przedsiębiorstwa.

Nie ma przy tym konieczności przedstawiania żadnych dokumentów. Leasingodawca może jednak poprosić o dostarczenie dokumentów firmowych oraz finansowych, gdy z jakiegoś powodu nie można zastosować procedury uproszczonej. Są to jednak sporadyczne przypadki.

Pamiętaj! Warunki przyznania leasingu są dużo "łagodniejsze" niż przy kredycie. Wszystko dlatego, że samochód używany pozostaje własnością leasingodawcy. I to właśnie przedmiot leasingu stanowi zabezpieczenie w razie zaprzestania spłaty rat.

Leasing auta używanego – korzyści dla firm i osób prywatnych

Zastanawiasz się nad opłacalnością leasingu auta używanego? Takie rozwiązanie przynosi wiele korzyści, nie tylko dla przedsiębiorcy, ale i dla klienta indywidualnego. Niemniej jednak, z finansowego punktu widzenia, najwięcej mogą zyskać osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Utrzymanie płynności finansowej

Wpłata własna dopasowana do sytuacji materialnej oraz spłata leasingu w niskich ratach, to główne czynniki, które przekładają się na utrzymanie płynności finansowej przedsiębiorstwa. Dzięki rozłożeniu płatności na mniejsze zobowiązania firma nie zostaje obciążona dużym jednorazowym wydatkiem.

Możliwość szybkiego rozbudowania floty pojazdów

Przedsiębiorca nie musi dysponować dużą gotówką, aby stworzyć flotę pojazdów firmowych. Dzięki niskiej racie leasingowej ma szansę sfinansować zakup nawet kilku samochodów i to w krótkim czasie. Bez konieczności oczekiwania na przypływ gotówki.

Aspekty podatkowe

Finansowanie samochodów używanych w leasingu wpływa na wysokość regulowanych podatków przez leasingobiorcę. Podstawą do obniżenia podatków jest faktura VAT, dzięki której każdą miesięczną ratę można wliczyć w koszty uzyskania przychodu.

Ważne! Ze względu na różne formy opodatkowania, możliwości rozliczenia VATu, sposobu użytkowania (użytek wyłącznie firmowy lub mieszany prywatno-firmowy) zachęcamy do konsultacji z własnym księgowym, celem dokonania najlepszego wariantu.

Przystępny koszt leasingu samochodu używanego oraz możliwość elastycznego dopasowania parametrów finansowania sprawiają, że w wielu przypadkach taka opcja nabycia pojazdu to najlepsze rozwiązanie dla przedsiębiorców.