Symbol kłódki

Symbol kłódki w przeglądarce internetowej – co oznacza?

1 lutego 2024

Dbanie o bezpieczeństwo w sieci jest niezwykle ważne. Na internautów czeka sporo zagrożeń związanych m.in. z kradzieżą danych. Aby ich uniknąć, należy zwracać uwagę, czy strona, którą masz zamiar odwiedzić, jest zabezpieczona certyfikatami. Informuje o tym m.in. symbol kłódki w pasku adresu. Co on dokładnie oznacza?

Czym jest symbol kłódki w pasku adresu internetowego?

Symbol kłódki w pasku adresu przeglądarki internetowej oznacza, że połączenie z daną stroną internetową jest zabezpieczone protokołem SSL/TLS.

SSL (Secure Sockets Layer) i jego następca TLS (Transport Layer Security) służą do zabezpieczania komunikacji między przeglądarką a serwerem internetowym.

Symbol kłódki oznacza, że dane przesyłane pomiędzy twoją przeglądarką a serwerem są szyfrowane. To zwiększa bezpieczeństwo ich transmisji. Teoretycznie oznacza to, że osoby trzecie nie mogą przechwycić i odczytać przesyłanych danych lub jest to wyjątkowo trudne. O jakie zasoby chodzi? To przede wszystkim hasła, loginy czy inne prywatne informacje, których utrata może być ryzykowna.

Symbol kłódki informuje o bezpiecznym połączeniu. Jednak warto pamiętać, że samo wyświetlenie tego znaku nie gwarantuje, że strona internetowa jest w pełni chroniona. Przestępcy coraz częściej podstawiają własny wykupiony certyfikat, by przekonać klienta, że strona www jest bezpieczna. Największą pewność daje sprawdzenie szczegółów certyfikatu, jednak nie jest to łatwe zadanie. W tym celu należy kliknąć symbol i sprawdzić szczegóły dotyczące SSL/TLS, by upewnić się, że certyfikat jest ważny i wystawiony dla konkretnej domeny.

Gdzie szukać symbolu kłódki?

Symbol kłódki zazwyczaj pojawia się w pasku adresu przeglądarki internetowej. Po wejściu na bezpieczną stronę, przed jej nazwą może pojawić się symbol kłódki (w niektórych przeglądarkach, np. w Chrome, symbol ten jest widoczny dopiero po kliknięciu symbolu, pojawiającego się przed adresem internetowym).

Adres strony może zaczynać się od "https://" zamiast http:// (ale np. w Chrome nie jest to widoczne).

Warto wiedzieć, że nie wszystkie strony internetowe używają protokołu HTTPS z certyfikatem SSL/TLS, więc nie zawsze zobaczysz kłódkę. Jednak dla witryn, które przechowują lub przesyłają wrażliwe dane, wykorzystywanie certyfikatów bezpieczeństwa jest niezwykle ważne.

Na jakich stronach szyfrowanie jest najważniejsze?

Szyfrowanie, o którym informuje symbol kłódki, jest szczególnie istotne na stronach przetwarzających wrażliwe informacje użytkowników. Zobacz przykłady witryn, na których stosowanie szyfrowanego połączenia jest niezbędne.

Jeśli na takich stronach nie widzisz kłódki, szybko je opuść.

 • Strony bankowe i finansowe

  Strony obsługujące transakcje finansowe, logowanie do kont bankowych czy przekazywanie informacji o kartach kredytowych wymagają silnego szyfrowania. Bezpieczne połączenie jest kluczowe, aby chronić dane finansowe użytkowników przed przechwyceniem przez nieupoważnione osoby. Takie dane są najcenniejsze dla hakerów, ponieważ umożliwiają im uzyskanie dostępu do pieniędzy zgromadzonych na przykład na kontach bankowych. Symbol kłódki jest więc absolutnie konieczny. 
   
 • Sklepy internetowe

  Strony sklepów online, na których dokonuje się zakupów, również powinny korzystać z szyfrowania. Jest to ważne dla bezpieczeństwa informacji o płatnościach, adresach dostawy i innych danych związanych z zakupami online.
   
 • Strony z formularzami logowania

  Wszystkie strony, na których użytkownicy muszą wprowadzać dane logowania (np. e-maile, hasła), powinny korzystać z szyfrowania. W przeciwnym razie takie zasoby mogą być przechwycone przez złodziei danych. 
   
 • Strony rządowe

  Dotyczy to szczególnie tych stron, które służą do logowania lub podawania wrażliwych informacji, np. wypełniania formularzy z danymi osobowymi.

Podsumowując, wszędzie tam, gdzie przetwarzane są wrażliwe dane osobowe, finansowe lub inne poufne informacje, zastosowanie szyfrowania jest niezbędne. Jest ono kluczowe dla zachowania prywatności i bezpieczeństwa użytkowników.

Czy brak symbolu kłódki oznacza niebezpieczną stronę?

Brak symbolu kłódki na stronie internetowej niekoniecznie oznacza, że jest ona niebezpieczna. Obecność kłódki w pasku adresu wskazuje natomiast na to, że strona korzysta z protokołu SSL/TLS. To z kolei daje pewność, że dane przesyłane między przeglądarką a serwerem są zaszyfrowane.

Strona może nie używać protokołu SSL/TLS – nie jest to obowiązkowe. Wówczas dane przesyłane między użytkownikiem a serwerem nie są zabezpieczone przed potencjalnym przechwyceniem przez osoby trzecie. Jeśli z pewnych przyczyn musisz odwiedzić taką witrynę, pamiętaj, aby nie podawać tam żadnych ważnych danych. Samo przeglądanie zasobów nie powinno być ryzykowne, choć w miarę możliwości, tego również warto unikać.

Niekiedy strona może używać protokołu SSL/TLS, ale wystąpi błąd certyfikatu. Może to być spowodowane problemami technicznymi lub utratą jego ważności. W takich przypadkach przeglądarka może ostrzec użytkownika, choć strona nie powoduje potencjalnego niebezpieczeństwa.

Brak kłódki nie zawsze oznacza więc, że strona jest niebezpieczna. Jest natomiast ważnym sygnałem, aby zachować ostrożność, szczególnie jeśli planujesz przekazywać wrażliwe informacje.