Yaris GR czerwona

W jaki sposób wziąć samochód na raty?

21 kwietnia 2023

Chcesz mieć nowe auto, ale nie chcesz poświęcać na to zgromadzonej gotówki? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zakup auta sfinansować kredytem. Sprawdź, jakich formalności należy dopełnić, by wziąć kredyt na samochód oraz jak wybrać ten najlepszy.

Wcale nie musisz dysponować gotówką, aby kupić nowe auto. Istnieją różne sposoby finansowania samochodu, wśród których dużą popularnością cieszy się kredyt. Wbrew pozorom zakup samochodu w ten sposób nie jest skomplikowany, dzięki czemu już po kilku dniach możesz opuścić salon samochodowy nowym pojazdem.

Samochód na raty – co warto wiedzieć?

Kredyt samochodowy rodzi wiele pytań:

  • Kto może kupić samochód na raty?
  • Czy kredyt gotówkowy będzie korzystniejszy od kredytu samochodowego?

Okazuje się, że auto na raty może wziąć każdy, kto wykazuje odpowiednią zdolność kredytową i ma dobrą historię jako kredytobiorca. Znacznie lepszym wyborem będzie typowy kredyt na samochód zamiast kredytu gotówkowego – z uwagi na niższe koszty. Warto przy tym podkreślić, że tego typu finansowaniem można objąć nie tylko nowy pojazd, ale i auto używane. To dobra wiadomość dla osób, którym zależy na zakupie samochodu z rynku wtórnego.

Kredyt samochodowy – jakie są formalności?

Kredyt na samochód, podobnie jak każdy inny kredyt udzielany przez bank, wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu formalności. Chociaż procedura ustalana jest wewnętrznie przez każdą instytucję finansową, najczęściej sprowadza się ona do:

  • wypełnienia wniosku kredytowego,
  • przedstawienia dokumentu potwierdzającego tożsamość,
  • dostarczenia dokumentów potwierdzających dochody.

Kolejny etap to oczekiwanie na decyzję o przyznaniu finansowania. W Toyota Banku pojawia się ona w ciągu godziny. Jeśli jest pozytywna, dochodzi do podpisania umowy i odebrania pojazdu.

Jakie są koszty zakupu samochodu na raty?

Zakup samochodu na raty będzie wiązać się z koniecznością zwrotu pożyczonych pieniędzy powiększonych o odsetki. Jakie będą to koszty? Wszystko zależy od tego, ile kosztuje nowy samochód oraz na jakich warunkach udzielane jest finansowanie auta. Znaczenie ma bowiem nie tylko oprocentowanie kredytu, ale także inne koszty, np. prowizja, ubezpieczenia spłaty kredytu, czy ubezpieczenie komunikacyjne. Aby poznać orientacyjną całkowitą sumę kredytu, warto sprawdzić RRSO. To rzeczywista roczna stopa oprocentowania, która uwzględnia zarówno odsetki, jak i koszty pozaodsetkowe.

Warto pamiętać, że całkowita kwota kredytu do zapłaty uzależniona jest m.in. od:

  • wkładu własnego,
  • wysokości raty,
  • okresu finansowania.

Im niższe raty miesięczne i dłuższy czas na spłatę zobowiązania, tym wyższy koszt całego kredytu. Jeżeli natomiast wkład własny będzie wysoki, wówczas obniży się całkowita kwota do spłaty.

Pamiętaj! W przypadku samochodów używanych również możesz liczyć na atrakcyjne warunki finansowania.

Jak wybrać korzystny kredyt na auto?

Samochód na raty możesz wziąć w wielu bankach, ale oferty będą się znacznie różnić. Zamiast więc decydować się na przypadkową propozycję finansowania, porównaj dostępne możliwości przed wzięciem kredytu. Trzeba przy tym uwzględnić wiele aspektów, które zadecydują o przewadze jednej oferty nad pozostałymi.

Oprocentowanie

Oprocentowanie kredytu to parametr, który wpływa na wysokość doliczanych odsetek. Im niższe, tym mniejsza będzie część odsetkowa raty. Zwróć uwagę nie tylko na wysokość oprocentowania, ale również na jego rodzaj. Do wyboru masz oprocentowanie zmienne (wysokość raty może się zmieniać w trakcie trwania umowy – w zależności od aktualnie obowiązujących stóp procentowych). Alternatywą jest oprocentowanie stałe, które daje gwarancję niezmienności raty przez cały okres finansowania.

Wysokość raty

Jeżeli nie chcesz nadmiernie obciążać swojego budżetu, zwróć uwagę na wysokość miesięcznej raty. Im niższa, tym większe prawdopodobieństwo terminowej spłaty zobowiązania.

Czy jednak wiesz, że wcale nie musisz wpłacać wysokiego wkładu własnego oraz wydłużać okresu finansowania? Możesz płacić mniejsze raty – nawet o 40% niższe (w porównaniu ze standardowym kredytem), jeśli zdecydujesz się na Kredyt niższych rat Toyota Easy dostępny w Toyota Banku (RRSO 11,88%, na dzień 24.04.2023). Jest to możliwe, ponieważ od ceny samochodu odliczana jest wpłata własna i ostatnia rata (tzw. rata balonowa). Na tej podstawie wyliczane jest miesięczne zobowiązanie.

Możliwość wymiany pojazdu

Czy wiesz, że wcale nie musisz stać się właścicielem kredytowanego pojazdu? Możesz kupić samochód, użytkować go i po zakończeniu umowy (po 3-4 latach) wymienić na nowe – bez angażowania środków własnych.

Samochód na raty – czy warto?

Zastanawiasz się nad opłacalnością wzięcia samochodu na raty? Takie rozwiązanie przynosi wiele korzyści. Wśród argumentów przemawiających za nim wymienić można m.in.:

  • zachowanie płynności finansowej – nie musisz pozbywać się zgromadzonych oszczędności w całości, na start wystarczy tylko nieznaczna część wyliczana od wartości samochodu;
  • odciążenie budżetu – zapewnia to rozłożenie płatności na miesięczne raty, których wysokość możesz ustalić elastycznie, w zależności od sytuacji materialnej.

Jeśli skorzystasz z dopasowanej oferty kredytowej, możesz liczyć na nowy samochód niemal od ręki – bez oczekiwania na moment, w którym zgromadzisz odpowiednio wysoką kwotę. Wybierz auto i złóż wniosek kredytowy.

Pamiętaj jednak, że kupno samochodu wiąże się z koniecznością ubezpieczenia samochodu. Jest to dodatkowy koszt, który zawsze trzeba brać pod uwagę.