Biała Toyota Corolla Cross

Zabezpieczenia przy kredycie samochodowym – co to jest?

31 marca 2023

Chcesz wziąć kredyt na samochód? Pamiętaj, że banki stosują różne zabezpieczenia, dzięki którym mogą uchronić się przed niewypłacalnym kredytobiorcą. Dowiedz się, jakie ich formy są obecnie stosowane i wybierz dla siebie najkorzystniejsze rozwiązanie.

Kredyt gotówkowy na samochód – czy warto go rozważyć?

Czy wiesz, że możesz zaciągnąć kredyt gotówkowy na zakup pojazdu? Tego rodzaju finansowanie znajdziesz w ofercie właściwie każdego banku. Musisz jednak liczyć się z tym, że gotówkowy kredyt na samochód nie zawsze jest opłacalną opcją. Jego przewagą jest m.in. możliwość przeznaczenia środków na dowolny cel. W tym przypadku będzie to dowolna marka i model samochodu. Kolejnym atutem jest brak zabezpieczenia. Jednak jeśli kwota kredytu jest wysoka, bank może zaproponować wykupienie dodatkowego ubezpieczenia.

Warto przy tym pamiętać, że minusem kredytu gotówkowego jest dość duży koszt. Wysokie oprocentowanie, wysoka prowizja, dodatkowe ubezpieczenie oraz inne opłaty sprawiają, że całkowity koszt kredytu będzie bardzo wysoki. Trzeba więc dokładnie rozważyć sfinansowanie zakupu pojazdu właśnie w taki sposób. Wydaje się, że lepszym rozwiązaniem będzie standardowy kredyt samochodowy.

Jakie zabezpieczenie kredytu samochodowego stosują banki?

Z uwagi na specyfikę kredytu gotówkowego, to właśnie kredyt samochodowy wydaje się lepszą opcją finansowania. Można go otrzymać na korzystniejszych warunkach i dopasować do potrzeb oraz oczekiwań konkretnego kredytobiorcy. Decydując się na kredyt samochodowy, należy jednak uwzględnić stosowane przez bank zabezpieczenia.

Przykładem takiego zabezpieczenia był depozyt karty pojazdu. Jego istotą było przekazanie dokumentu bankowi na czas spłaty zobowiązania. W momencie zakończenia umowy karta pojazdu trafiała do właściciela samochodu.

Od 4 września 2022 roku nie są wydawane karty pojazdu dla nowych aut. Organy odpowiedzialne za rejestrację samochodów oraz organy kontroli ruchu drogowego mają dostęp do centralnej ewidencji pojazdów. Oznacza to, że niektóre z dotychczas stosowanych zabezpieczeń kredytu na samochód są już nieaktualne – wyjaśnia Wojciech Rędziński, Kierownik Wydziału Produktu i Innowacji w Toyota Bank.

Zastaw rejestrowy

Takie zabezpieczenie będzie oznaczać zamieszczenie stosownych adnotacji w dowodzie rejestracyjnym oraz w zastawie rejestrów. Gdy kredytobiorca spłaci wszystkie raty kredytu na samochód, informacja o zastawie zostanie usunięta.

Przewłaszczenie na zabezpieczenie

Istotą przewłaszczenia na zabezpieczenie jest przekazanie bankowi prawa własności. Instytucja finansowa zobowiązuje się natomiast do przeniesienia z powrotem tego prawa po uregulowaniu wszystkich rat kredytu samochodowego.

Cesja praw z polisy AC

Cesja praw z polisy autocasco jest jedną z najpopularniejszych form zabezpieczających kredyty samochodowe. Jest ona pozbawiona skomplikowanych formalności i nie wymaga dokonywania żadnych wpisów do rejestrów. Jej istotą jest przeniesienie praw wynikających z umowy ubezpieczenia autocasco na bank. Oznacza to, że instytucja finansowa będzie miała pierwszeństwo w uzyskaniu odszkodowania w razie szkody na tym pojeździe.

Warto wiedzieć! Cesja praw z ubezpieczenia pojazdu AC jest jedyną formą zabezpieczenia kredytu na samochód oferowanego w Toyota Banku. Mowa o Kredycie niższych rat Toyota Easy (RRSO 11,88% na dzień 28.03.2023 r.).

Weksel in blanco

Zabezpieczenie w postaci weksla in blanco jest rzadko praktykowanym rozwiązaniem przy umowie kredytowej na zakup samochodu. Jego istotą jest podpisanie specjalnego dokumentu, na którym widnieje informacja o zapłacie określonej kwoty w wyznaczonym terminie. Po uregulowaniu zobowiązania weksel zwracany jest kredytobiorcy.

Kredyt na samochód – jak wybrać korzystne finansowanie?

Dla wielu osób uzyskanie kredytu samochodowego pozwala na spełnienie marzeń o własnym pojeździe. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretną ofertę, musimy sprawdzić wszystkie możliwości. Pomoże nam w tym ranking kredytów samochodowych.

Znaczenie mają m.in.:

  • oprocentowanie kredytu samochodowego – im jest ono niższe, tym niższe będą doliczane odsetki; jednak najbardziej miarodajnym parametrem jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania kredytu;
  • całkowita kwota kredytu do spłaty – jeśli jest niska, masz szansę zaciągnąć najtańszy kredyt samochodowy;
  • okres spłaty – warto, by był jak najkrótszy, o ile wysokość raty kredytu samochodowego będzie dla ciebie akceptowalna;
  • wysokość rat – znacznie niższe zaoferuje ci kredyt balonowy.

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem auta na kredyt i chcesz płacić niskie raty, sprawdź ofertę kredytu samochodowego oferowanego w Toyota Banku. Znajdziesz u nas różnorodne formy finansowania, bo chcemy jak najlepiej wpisać się w twoje oczekiwania. Sprawdź wszystkie możliwości, złóż wniosek kredytowy online i oczekuj szybkiej decyzji kredytowej.