Biała Toyota Rav4

4 porady dla kupujących używany samochód

28 czerwca 2022

Auta używane cieszą się niesłabnącą popularnością, co ma związek nie tylko z niższą ceną pojazdów. Aby jednak taka transakcja zakończyła się pomyślnie, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Poznaj 4 najważniejsze wskazówki, dzięki którym nie będziesz żałować zakupu używanego pojazdu.

Spore zainteresowanie używanymi pojazdami wynika po części z wydłużonego czasu oczekiwania na fabrycznie nowe modele. Chociaż największą popularnością cieszą się kilkuletnie auta, nie brakuje zwolenników nieco starszych samochodów. Duży popyt na takie pojazdy nie powinien jednak wpływać na podejmowanie pochopnej decyzji. Aby ustrzec się najczęściej popełnianych błędów, poznaj wskazówki przydatne podczas nabywania aut używanych.

1. Sprawdź wartość rynkową danego modelu

Aby dotrzeć do interesującego cię samochodu, będziesz przeglądać mnóstwo ogłoszeń. Od razu zauważysz różnice cenowe – niektóre oferty będą znacznie tańsze od innych i odwrotnie.

Zanim zdecydujesz się na zakup sprawdź, ile wynosi wartość rynkowa danego modelu. Jeśli cena będzie dużo niższa, może to sugerować jakieś ukryte usterki. Jeżeli cena będzie dużo wyższa, wcale nie musi oznaczać to idealnego stanu technicznego, a być jedynie celowo zawyżoną wartością (dającą właścicielowi pole do negocjacji).

2. Wybierz sprawdzone źródło zakupu

Jeżeli chcesz mieć pewność, że samochód nie ma ukrytych usterek, ma dobry stan techniczny, a cena jest adekwatna, wybierz auto ze sprawdzonego źródła.

Dobrą opcją może okazać się zakup pojazdu prosto od dealera. Warto bowiem wiedzieć, że coraz więcej salonów samochodowych ma w swojej ofercie nie tylko auta nowe, ale i używane. Są to pojazdy pozostawiane w ramach rozliczenia.

Dlaczego to korzystne rozwiązanie? Decydując się na samochód używany z salonu, masz pewność, że będzie to pojazd:

  • kilkuletni,
  • w dobrym stanie technicznym,
  • z udokumentowaną historię,
  • na gwarancji.

Jego cena nie będzie natomiast zawyżona – zapłacisz dokładnie tyle, ile jest wart.

3. Zdecyduj się na finansowanie

Czy wiesz, że za auto używane wcale nie musisz płacić gotówką? Jeśli masz wybierać między nieco gorszym samochodem z powodów finansowych, wcale nie musisz iść na kompromis. Możesz zaciągnąć kredyt samochodowy – i to na przystępnych warunkach.

Za przykład niech posłuży Kredyt niższych rat Toyota Easy dostępny w ofercie Toyota Banku (RRSO 12,38%). Jest to finansowanie oparte na spłacie utraty wartości auta w okresie czasu trwania kredytu. Na jego korzyść przemawia niski wkład własny (już od 0%), a także niska rata. Co więcej, po zakończonej umowie pojazd wcale nie musi stać się twoją własnością – możesz wymienić go na kolejny bez angażowania środków własnych.

4. Nie bój się zadawać pytań

Niezależnie od tego, skąd zamierzasz pozyskać auto, nie miej oporów przed zadawaniem pytań. To zrozumiałe, że chcesz dowiedzieć się wszystkiego, co pomoże podjąć właściwą decyzję.

Jeśli masz jakieś wątpliwości, niech sprzedawca spróbuje je rozwiać. Im więcej kwestii podejmiesz w rozmowie, tym będziesz mieć większą pewność, że zakup tego konkretnego samochodu to dobry wybór.

Szeroki wybór pojazdów, dostępność od ręki czy korzystne finansowanie – oto główne powody, dla których warto rozważyć zakup używanego auta.