Podpisywanie dokumentów

4 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy zakładaniu konta oszczędnościowego

9 maja 2023

Jeśli zależy ci na pomnażaniu zgromadzonych pieniędzy, możesz założyć konto oszczędnościowe. Wpłacane na nie środki od razu będą pracowały na twój zysk. Jednak zanim wybierzesz konto oszczędnościowe, poznaj najważniejsze parametry, którymi warto się kierować.

Odkładanie pieniędzy na kontach oszczędnościowych to jeden z najprostszych i zarazem najbezpieczniejszych sposobów na pomnażanie zysków, podobnie jak w przypadku lokaty. Aby jednak "wycisnąć" z niego jak najwięcej, warto wybrać najlepszy rachunek oszczędnościowy.

Jak wybrać rachunek oszczędnościowy?

Wybór konta oszczędnościowego nie może być dziełem przypadku. Jeśli zdecydujesz się na pierwszą lepszą opcję, oferta innego banku może okazać się dużo korzystniejsza. Warto więc poświęcić choćby odrobinę czasu, aby przejrzeć na przykład ranking kont oszczędnościowych. Da ci on pogląd na dostępne warianty tych produktów finansowych.

Wysokość oprocentowania rachunków oszczędnościowych

Oprocentowanie kont oszczędnościowych jest jednym z czynników, które wpływają na wypracowane odsetki. Im jest ono wyższe, tym większy zysk przyniesie konto oszczędnościowe. Warto więc szukać oferty, w ramach której dostępne jest podwyższone oprocentowanie. Dzięki temu posiadanie konta oszczędnościowego będzie wiązało się z szybszym pomnażaniem zgromadzonego kapitału.

Jak duże zyski przynoszą rachunki oszczędnościowe? W przypadku Indeksowanego konta oszczędnościowego (IKO) dostępnego w Toyota Banku, najwyższe oprocentowanie wynosi 6,90% w skali roku. Co to dla ciebie oznacza?

Przykład. Załóżmy, że na konto oszczędnościowe chcesz wpłacić 150 000 zł. Zysk miesięczny z IKO wyniesie 737,50 zł (wyliczenia na dzień: 10.05.2023).

Im wyższa będzie kwota zgromadzona na rachunku oszczędnościowym, tym od wyższej sumy będą naliczane odsetki. Wyższe oprocentowanie stanowi więc dodatkową motywację do odkładania pieniędzy i rezygnacji z niepotrzebnych wypłat środków.

Pamiętaj! Naliczone odsetki zostaną pomniejszone o podatek od zysków kapitałowych.

Okres obowiązywania oprocentowania

Jeżeli konto oszczędnościowe ma promocyjne oprocentowanie, sprawdź czas trwania tej konkretnej oferty. Może się okazać, że po upływie kilku miesięcy wróci oprocentowanie standardowe. Taką informację warto dobrze wykorzystać. Jeśli oprocentowanie konta oszczędnościowego jest wyższe zaledwie przez kilka miesięcy, w tym czasie postaraj się wpłacić jak największy kapitał.

Wpłaty i wypłaty środków

Aby zgromadzić jak najwięcej środków na koncie oszczędnościowym, warto zwrócić uwagę na koszty, z jakimi wiążą się wpłaty i wypłaty. O ile środki na rachunek oszczędnościowy możesz wpłacać bez żadnych dodatkowych kosztów, o tyle wypłaty mogą wiązać się z prowizją.

W zależności od oferty danego banku zwykle jeden przelew w miesiącu jest darmowy. Za kolejne trzeba zapłacić – zgodnie z tabelą opłat i prowizji. Warto więc zapoznać się z kosztami, aby uniknąć sytuacji, w której wydatki przekraczają wypracowane zyski.

Pamiętaj! W przypadku tego produktu finansowego możesz dokonywać wpłat i wypłat z dowolną częstotliwością. Pod tym względem działanie konta oszczędnościowego różni się od lokaty.

Możliwość złożenia wniosku z poziomu bankowości elektronicznej

Jeśli jesteś zainteresowany kontem oszczędnościowym, sprawdź, czy wniosek możesz złożyć online (z poziomu bankowości internetowej). W większości banków jest to możliwe, ale pod warunkiem posiadania konta osobistego. Dlaczego? Konta oszczędnościowe są zawsze powiązane z kontami osobistymi.

Jeśli masz konto osobiste, wystarczy zalogować się do bankowości internetowej, a następnie wybrać odpowiednią zakładkę pozwalającą na złożenie wniosku online. Taka opcja jest niezwykle wygodna i sprawia, że konto oszczędnościowe staje się aktywne właściwie od razu.

Kapitalizacja odsetek

Od tego, jak często przeprowadzana jest kapitalizacja odsetek, zależy wysokość zysków. Najlepiej byłoby, gdyby konta oszczędnościowe miały dzienną kapitalizację odsetek, jednak nawet najlepsze konta oszczędnościowe mają zwykle odsetki naliczane na koniec miesiąca/cyklu rozliczeniowego.

Konto oszczędnościowe – dlaczego warto?

Otwarte konto oszczędnościowe przynosi wiele korzyści, zarówno jeśli chodzi o oszczędzanie długofalowe, jak i gromadzenie pieniędzy w perspektywie krótkoterminowej. Ale to nie jedyny plus kont oszczędnościowych. Są jeszcze przynajmniej trzy inne.

  1. Założenia konta dokonuje się bez opłat – wystarczy tylko mieć aktywne konto osobiste.
  2. Oszczędzasz już od pierwszej złotówki – tutaj nie istnieje minimalna kwota, którą należy wpłacić. Tylko od ciebie zależy, ile środków znajdzie się na rachunku.
  3. Masz pełną swobodę – nie ma wymogu regularnych wpłat nowych środków, a pieniądze możesz wypłacić w dowolnym momencie. Ponadto kapitałem możesz zarządzać zdalnie, np. z poziomu aplikacji mobilnej banku.

Nie gromadź swoich pieniędzy na koncie osobistym. Nadwyżkę środków trzymaj na koncie oszczędnościowym oferującym promocyjne warunki oprocentowania. Dzięki temu uda ci się pomnożyć zyski – wyższe niż w przypadku rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego.

Podsumowując, zanim zdecydujesz się na konkretną ofertę, porównaj dostępne możliwości. Skorzystaj z aktualnego rankingu kont oszczędnościowych.