Autoryzacja biometryczna

Autoryzacja biometryczna transakcji. Co warto o niej wiedzieć?

5 lipca 2024

Bezpieczeństwo podczas korzystania z usług bankowych jest kwestią nadrzędną. Właśnie dlatego instytucje finansowe stale dążą do wzmacniania swoich zabezpieczeń. Dotyczy to również bankowości internetowej i mobilnej. Jednym z rozwiązań jest autoryzacja biometryczna transakcji. Sprawdź, na czym ona polega.

Czym jest biometria?

Biometria w powszechnym rozumieniu jest sposobem identyfikowania danej osoby na podstawie jej unikalnych cech fizycznych. Mogą to być:

  • odręczny podpis, 
  • brzmienie głosu,
  • wygląd twarzy,
  • linie papilarne (odcisk palca), 
  • wzór tęczówki oka.

Każda z powyższych cech jest wyjątkowa dla konkretnej osoby, dlatego pozwala na jej identyfikację. To sprawia, że mogą być wykorzystywane do logowania się do różnych systemów lub potwierdzania dyspozycji w Internecie, np. do zlecania transakcji.

Biometria w bankowości

Systemy bankowe mogą być celem ataków cyberprzestępców, którzy próbują wykraść środki i dane osobowe użytkowników, dlatego w trosce o bezpieczeństwo klientów zabezpieczenia bankowe muszą być bardzo solidne i stale ulepszane. Banki dbają nie tylko o swoje wewnętrzne systemy, ale również o funkcjonalności, które udostępniają użytkownikom. Biometryczne autoryzowanie transakcji jest jedną z nich. W bankowości można się spotkać z dwiema formami tego typu zabezpieczeń.

Logowanie do aplikacji bankowej i potwierdzanie przelewów

Taką funkcję autoryzacji biometrycznej można uruchomić w smartfonach, które są wyposażone w czytnik linii papilarnych (np. Touch ID) i/lub czytnik twarzy (np. Face ID). Aplikacja bankowa wykorzystuje dane zapisane na urządzeniu (czyli odcisk palca lub geometrię twarzy). Podczas próby logowania należy umieścić palec w odpowiednim miejscu na ekranie lub zbliżyć do niego twarz. Urządzenie analizuje ich zgodność z zapisanym wzorem i przyznaje dostęp lub informuje, że zalogowanie się jest niemożliwe.

Coraz więcej banków udostępnia taką metodę weryfikacji tożsamości także podczas zlecania przelewów w aplikacji. To znaczy, że aby wykonać transakcję, należy zeskanować twarz lub linie papilarne. Jeśli są one zgodne z zapisanymi, przelew może zostać wykonany.

Karta płatnicza biometryczna

To kolejny sposób na wykorzystanie biometrii w bankowości. Niektóre banki wydają użytkownikom karty biometryczne. Mają one wbudowany czytnik linii papilarnych, który pozwala zidentyfikować właściciela karty. Aby dokonać płatności, np. w sklepie stacjonarnym, należy przyłożyć palec do czytnika. Zastępuje to wpisywanie kodu PIN na terminalu płatniczym. 

Czy biometria w bankowości jest bezpieczna?

Autoryzacja biometryczna w bankowości może być ciekawą, a także wygodną dla użytkowników alternatywą dla standardowych metod, takich jak podawanie kodu PIN, czy loginu oraz hasła.

Wysoka skuteczność takich zabezpieczeń nie może jednak zwalniać z ostrożności i odpowiedzialności za bezpieczeństwo swoich środków i danych osobowych. Zasady prawidłowego korzystania z bankowości obowiązują zawsze.