Rav 4 biała

Co bank bierze pod uwagę, udzielając kredytu samochodowego?

13 lutego 2023

Chcesz wziąć kredyt na samochód, aby sfinansować zakup pojazdu? Zanim złożysz wniosek, sprawdź, na jakich zasadach bank udziela tego finansowania. Dzięki temu lepiej się przygotujesz i zwiększysz szansę na uzyskanie kredytu samochodowego.

Zanim dojdzie do podpisania umowy kredytowej, bank – na podstawie złożonego wniosku kredytowego – przeprowadza weryfikację kredytobiorcy. Znając czynniki uwzględniane przy tej ocenie, można zwiększyć prawdopodobieństwo uzyskania pozytywnej decyzji kredytowej.

Kredyt samochodowy a kredyt gotówkowy – dostępność

Kredyt na samochód, podobnie jak kredyt gotówkowy, należy do kredytów konsumpcyjnych. I chociaż oba rodzaje finansowania pozwalają na zakup samochodu, różnią się one dostępnością. O ile uzyskanie kredytu gotówkowego jest znacznie łatwiejsze, o tyle sfinansowanie zakupu pojazdu kredytem celowym wiąże się z większą liczbą formalności, które trzeba wypełnić.

Kredyt samochodowy – na jakich zasadach jest przyznawany?

Zasady przyznawania kredytu samochodowego oferowanego przez bank zależą od wewnętrznej polityki tej instytucji. Znaczenie ma też to, na jaki kredyt ostatecznie zdecyduje się kredytobiorca. Nieco inne zasady ma standardowy kredyt samochodowy, a inne – kredyt balonowy. Dlatego tak ważne jest, aby poznać najważniejsze zasady związane z finansowaniem w konkretnym banku. Warto jednak podkreślić, że niektóre z nich – mimo odmiennej oferty banków – są bardzo podobne. Mowa m.in. o:

  • wieku kredytobiorcy,
  • stałych dochodach,
  • odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej,
  • dobrej historii kredytowej.

Czynniki wpływające na decyzję kredytową banku

Uzyskanie pozytywnej decyzji kojarzy ci się z odpowiednio wysoką zdolnością kredytową? Można wskazać znacznie więcej czynników wpływających na to, czy bank udzieli ci kredytu.

Stałe źródło dochodu

O ile forma zatrudnienia ma mniejsze znaczenie, o tyle stałe źródło dochodu odgrywa znaczącą rolę. Dlaczego? Jeśli kredytobiorca co miesiąc otrzymuje wynagrodzenie, istnieje większe prawdopodobieństwo terminowej spłaty zobowiązania.

Pamiętaj! Źródłem dochodu nie musi być wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę. Zarobki z umowy o dzieło czy umowy zlecenie (w przypadku utrzymania ciągłości zatrudnienia) są uwzględniane przez udzielającą kredytu instytucję.

Zdolność kredytowa

Poprzez zdolność kredytową rozumie się możliwość terminowej spłaty zadłużenia przez osobę zaciągającą kredyt na sfinansowanie konkretnego celu (np. samochodu, gdy on jest przedmiotem kredytowania). W dużym uproszczeniu wylicza się ją w oparciu o wysokość osiąganych dochodów i ponoszonych kosztów. Jeśli kredytobiorca nie ma wystarczającej zdolności, wówczas może on na przykład wydłużyć okres kredytowania. Przełoży się to na obniżenie raty.

Wiarygodność kredytobiorcy

Zarówno w przypadku kredytów gotówkowych, jak i kredytów na pojazd, duże znaczenie ma wiarygodność kredytobiorcy. Bank weryfikuje dotychczasową historię spłaty zobowiązań. Jeśli w przeszłości raty były regulowane w terminie, szansa na finansowanie wzrasta.

Wskazówka! Gdy chcesz sfinansować zakup auta kredytem samochodowym, a będzie to pierwsze finansowanie, wcześniej zaciągnij pożyczkę gotówkową i spłać ją w terminie. Tym samym zwiększysz prawdopodobieństwo zaakceptowania wniosku przez bank.

Najkorzystniejszy kredyt – na co zwrócić uwagę?

Chociaż wszystkie kredyty na zakup auta mają ten sam cel, różnią się pod względem parametrów. Jeśli interesuje cię najtańszy kredyt samochodowy lub po prostu chcesz zaciągnąć finansowanie na korzystnych warunkach, należy porównać dostępne oferty. Co wziąć pod uwagę?

Kredyty samochodowe – najważniejsze parametry

  • Dostępna kwota kredytu – to, jak wysoki kredyt otrzymasz, zależy m.in. od wykazywanej zdolności finansowej. Im wyższa, tym droższy pojazd możesz sfinansować w ten sposób.
  • Wkład własny – wymaga od kredytobiorcy posiadania środków własnych; im niższy, tym mniej pieniędzy potrzebujesz do uruchomienia finansowania.
  • Okres spłaty – kwestię kredytu samochodowego przeanalizuj także pod kątem okresu spłaty. Im dłuższy, tym wyższe mogą być koszty kredytu, ale jednocześnie niższe raty.
  • Koszty finansowania – całkowita kwota kredytu do spłaty zależy m.in. od tego, ile wynosi oprocentowanie kredytu samochodowego oraz jak wysoka jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO).
  • Zabezpieczenie kredytu samochodowego – obecnie najbardziej popularną opcją jest cesja polisy AC. Nie jest już natomiast możliwy depozyt karty pojazdu.

Warto przyjrzeć się też comiesięcznej spłacie rat. Jeśli zależy ci na niskim zobowiązaniu, rozważ Kredyt niższych rat Toyota Easy dostępny w ofercie promocyjnej w Toyota Banku (RRSO 9,60%). W porównaniu ze standardowym finansowaniem, raty kredytu samochodowego mogą być niższe o 40%.

Pamiętaj! Zanim wybierzesz odpowiedni kredyt na samochód, zerknij na ranking kredytów samochodowych, a także weź pod uwagę całkowity koszt kredytu.