Czym jest kredyt z ratą balonową?

Co to jest kredyt
z ratą balonową?

2 marca 2021

Interesuje cię sfinansowanie samochodu kredytem? Zanim zdecydujesz się na konkretny produkt bankowy, poznaj kredyt z ratą balonową. Może się okazać, że taka forma finansowania będzie dla ciebie dużo korzystniejsza.

Polacy chętnie finansują zakup pojazdów kredytem – i to nie tylko samochodów nowych, ale również używanych. Na rynku dostępnych jest wiele produktów finansowych, które to umożliwiają. Warto zatem porównać kilka opcji, aby wybrać najbardziej korzystną.

Kredyt z ratą balonową – na czym polega?

Kredyt z ratą balonową działa na nieco innej zasadzie niż standardowy kredyt samochodowy. Jego cechą charakterystyczną jest niewielki wkład własny i niskie raty miesięczne, zaś wysoka ostatnia rata, tzw. rata balonowa. W przypadku Kredytu niższych rat na nowe samochody (RRSO 7,86%) z oferty Toyota Banku wynosi ona ok. 50% wartości pojazdu. Między innymi dlatego miesięczne raty są sporo niższe w porównaniu z tradycyjnym kredytem samochodowym.

Konieczność opłacenia wysokiej ostatniej raty wcale nie oznacza, że taka forma finansowania jest kompletnie nieopłacalna. Wręcz przeciwnie – warto mieć świadomość, że ratę balonową można uregulować w prosty sposób nieobciążający domowego budżetu.

W przypadku Kredytu niższych rat na nowe pojazdy w ofercie Toyota Banku kredytobiorca wcale nie musi spłacać ostatniej raty. Może wymienić pojazd na nowy bez angażowania środków własnych. Wszystko za sprawą możliwości odkupu pojazdu przez dealera. Istnieje także możliwość pozyskiwania finansowania na spłatę raty balonowej w przypadku, gdy kredytobiorca chciałby zatrzymać pojazd.

Kredyt z ratą balonową – to się opłaca?

Chociaż wizja uregulowania wysokiej raty balonowej może być przerażająca, w praktyce kredyt ten jest opłacalny. Wśród argumentów przemawiających na korzyść tej formy finansowania wymienia się m.in.:

  • niski wkład własny – wystarczy zaledwie 10% wartości pojazdu, aby uruchomić kredyt,
  • niskie miesięczne raty – w przypadku Kredytu niższych rat na pojazdy marki Toyota, raty wynikają z wysokiej wartości rezydualnej samochodu, 
  • możliwość wymiany auta po 3-4 latach bez obciążania finansów. 

Kredyt z ratą balonową czy kredyt samochodowy?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wiele zależy od indywidualnych preferencji oraz potrzeb. Kredyt z ratą balonową to dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na:

  • niskich miesięcznych ratach,
  • niewielkim wymaganym wkładzie własnym,
  • wymianie pojazdu po zakończeniu umowy kredytowej.

Jeśli chodzi natomiast o kwestie formalne, obie formy finansowania mają podobne wymagania. Koniecznością jest wykazywanie odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej oraz stały dochód. Ważne jest ponadto posiadanie dobrej historii kredytowej, która zwiększa wiarygodność.

Chcesz poznać więcej szczegółów dotyczących kredytu z ratą balonową? Skontaktuj się z naszymi doradcami.